Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

AM 1100 reconstruit


Vizitator bvm

Postări Recomandate

Bineinteles, voi pune triplet si la nevoie un driver mai puternic, dar si un bias corespunzator.

Asa arata schema amplificatorului modificata dupa indicatiile lui @victor.

Click pentru marire.

post-238209-0-67089400-1517777189_thumb.png

Scoate exact 100W la iesire, dar sa vedem cum sta cu parametrii de putere, curenti, radiatoare, defazaj.

PS.Poate ar trebui sa pun si rezistente de echilibrare a curentilor de emitor pentru tranzistorii finali de jos.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Am refacut schema tinind seama de ultimele postari.

post-238209-0-90585700-1517823108_thumb.png

Am inlaturat protectia si am montat rezistente de echilibrare.

Rezultatele din simulare la +/-35V alimentare si sarcina de 3 ohmi.

2200mVv intrare, 14,9Vef iesire, 73W cu 0,03%, 13W maxim disipati pe bucata.

2700mVv 17,4Vef 101W cu 0,06

3300mVv 21Vef 150W cu 1% 11W/buc si 3,3A virf maxim de current

Puterea maxima disipata pe cei 6 tranzistori este 13x6=78W, fiecare transistor are 1,50C/W

si izolatorul 0,250C/W. Acum ar trebui sa se aprecieze daca se poate optimiza un radiator

pentru cele 75 de grade postate de @victor.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Toate tranzistoarele românesti de mare putere , folosite la IEI erau sortate individual si in functie de parametri erau folosite in anumite grupe de produse .

Aici gasiti cea mai apropiata pagina de catalog ( foarte realista , coincide perfect cu specificatiile IPRS ) a lui 2N3055 :

 

http://docdro.id/apmotHd

Aici aveti un exemplu de calcul realizat de David Eather ( diyaudio ) :

Cireasa pe tort :) :

SOA Calculation BJT OPS.zip

SOAR_2N3055_Fig28.zip

Link spre comentariu

Refaceti simularea la un semnal ce ar da cam 50-55W pa iesire ( in conditiile in care cei 150 reprezinta valoarea maxima ), o sa gasiti acolo maximul de disipatie.

Eu am urmat indicatiile lui @victor ca sa analizam impreuna aceasta varianta cu 3 perechi de 2N3055 pentru 100W, la +/-35V si 3 ohmi.

Pentru 55,5W la iesire, este necesar un semnal de intrare de 2000mVv si puterea disipata pe fiecare transistor de putere este 12,66W.

Valoarea obtinuta este apropiata de maxim, care este 13W pe bucata.

Am calculat si randamentul maxim, care se obtine la 150W si este de 66%

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Material documentar privind disipatia pe finali gasiti atât în cartile sfinte (Cordell, Self) cât si pe site-ul lui Elliott. Link la formule (cursuri universitare) am tot pus în trecut.

Frumos ca fortati prefinalul sa lucreze în clasa A. Ar fi interesant de vazut cum evolueaza (în special distorsiunile la putere de iesire mica - 1-2W si clippingul finalilor) daca deconectati R7 din colectoarele finalilor si o conectati pe magistrala de iesire (aproape ca la Kenwood).

Link spre comentariu

@franzm, cu R7 conectat la iesire functioneaza, dar cresc distorsiunile, dar aici vreau sa analizam

cum se comporta cei 6 tranzistori propusi de @victor, la acest amplificator de 100W.

La 1,25 W are 0,012% distorsiuni la 1KHz iar clipingul este nesimetric, prin limitarea mai intii a alternantei negative.

 

Am studiat si puterea maxima instantanee pe un transistor si este de 33W cu valoarea medie de 13W.

@victor aceastea sunt curbele Bode, ce ziceti de faza si de radiator, pentru a se incadra in SOAR.

post-238209-0-96930500-1517852935_thumb.png

 

@gsabac

Link spre comentariu

@Kreator, am postat toate datele necesare si puteti ridica o curba de variatie a puterii disipate pe un transistor

in functie de puterea de iesire, prin punctele 55W, 73W, 101W si 150W. Îl vedeţi doar pe @marian?

Nu cred ca o afirmatie nelamurita matematic sau prin simulare este cea mai corecta si nici cea mai incitanta

sau demna de controverse care sa strice topicul.

In legatura cu puterea maxima, trebuie sa trecem la chestii filozofice, pentru a fi toti de acord cu ea.

In postari eu am definit-o la 150W pentru 1% distorsiuni, deci nu 5% nici 10%

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări