Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator de camera


Postări Recomandate

Va salut stimati colegi ! As dori un sfat in achizitionarea unui amplificator de camera capabil
de minim 80W/8Ohmi - cu posibilitatea functionarii in 4 Ohmi, preferabil cu finali TO3, corector
de ton si comutator de surse inclus, fara CI in diferential sau bias, doar cu componente THT
( nu mai am ochii de altadata - in cazul unei eventuale reparatii ), fara piese audiofile pline
cu ulei de sarpe. Sunt deschis oricarei pareri motivate. Va multumesc.

Link spre comentariu

Eu am de aprox 10 ani un amplituner Teac AG-790 luat de la Metr_ (magazinul ăla mare)

putere 2x100W rms, cu telecomandă.

Am găsit pe web manualul de service, deci şi schema.

L-am modificat puţin în sensul că intrarea de phono era pentru doză magnetică

şi am pus-o în rând cu celelalte, iar pentru a reduce zgomotul la recepţia stereo

a posturilor cu semnal slab, am pus un întrerupător cu care trec pe mono.

 

Puteţi executa o raită să studiaţi ofertele, le notaţi modelele, apoi căutaţi existenţa

documentaţiei pe net şi... urmează alegerea.

 

https://www.google.ro/search?q=teac+ag+790&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjCmuH7xdXYAhWBCuwKHVqKASkQ_AUICigB&biw=1280&bih=638#imgrc=W603P_wkUx7CqM:

Link spre comentariu

Bipolari, TO3 ( e un pitic de-al meu din tinerete ), preferabil SH - nu conteaza bugetul, stabil in 4Ohmi, corector de ton, comutator de surse, loudness - deci un amplificator comercial nu diy. A facut vreo firma asa ceva ? Ma intereseaza un model, nu ma grabesc, daca exista voi cauta unul la un pret corect. Deocamdata folosesc boxe de 80W/8 Ohmi, insa nu stiu pe viitor, deci am nevoie de un amplificator de minim 80W/8Ohmi.

Editat de Tunereader
Link spre comentariu

Cu TO3 sunt in general amplifuri vechi, cu performante slabe fata de tranzistorii moderni cu Ft incomparabil mai ridicat...

Iar un amp. prea vechi in general necesita o revizie /reconditionare destul de scumpa.

Fara sa fiu rau, as folosi TO3 doar in vreo clasa A

 

D-le Tunereader, daca piticii cer TO3 si bugetul iti permite, merita sa incerci un Revox B750, de preferinta reconditionat (de un profesionist).

Link spre comentariu

Da, da,

Хорошая советская техника. * Tehnică sovietică bună * Mai bine de 15 ani am tras de un "usiliteli" cumpărat de la Cernăuţi, 2x35W,

acuma n-aş mai concepe ampliful fără telecomandă, pentru că am ocupat intrările lui cu toate sursele de semnal din cameră, pc, tv, dvd, receiver etc.

Si, după cum s-a mai scris, alea vechi pot avea unele bube...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări