Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
x_dadu

sfat achizitionare player DVD in 250 roni !

Recommended Posts

un lucru e cert, ma enerveaza la culme sa vad filmele de la calc prin iesirea tv. Se impune achizitionarea unui astfel de player. Nu ma prea pricep la astfel de device-uri, din cate am vazut pana acum ceea ce ma deranjat este titrarea care apare cu un font de dimensiune cam mica ce nu poate fi modificat ci asa cum il da playeru asa trebe sal vezi . Aveti idee exista modele cu ceva posibilitati de reglaj la titrare ? Sunt modele de care trebe sa ma feresc, etc ? Ca pret vad ca in 250 se incadreaza multe modele, nici nu as vrea sa dau mai mult. Deci eu il voi folosi doar ca sa vad filme format divx ce le voi trage din comp.

mergi la magazin direct cu dvd-ul de proba

din cate mam mai interesat se pare ca Eboda 555 se potriveste cu ce am nevoie

da .. relativ .. e model mai vechi

rog colegii forumisti care stiu din proprie experienta sa-mi scrie modelul playerelor ce leau intalnit si aveau functia de modificare dimensiune font titrare . Nu tin mortis sa iau E-Boda, stiu ca e model vechi, dar deocamdata singurul care am aflat ca are functia respectiva.

cele de firma' sunt mai performante si fiabile....indiferent ca sunt facute in china.

Eu am un LG model DX9900 (e identic cu DX9700, alta fata), dar poti sa vezi si modelele mai noi: DX162 si 172. Exista si soft ptr modificarea titrarilor in româna ca sa afiseze corect diacriticele, dar nu am incercat.Avantajul fata de alte firme e ca merge rece, scoti dvd-ul si nu-ti dai seama ca a fost citit ore in sir (eu prefer sa folosesc dvd-urile ptr filme divx ca intra 8 ore). Am mai multi vecini/amici + tata-socru care au din seria asta si nu au avut probleme cu ele. Daca tot iti iei DVD, e pacat sa nu-ti iei si un TV LCD cit mai mare, si sa folosesti iesirile pe componente ca sa vezi imaginea la calitate maxima (576p). Sau sa mai pui inca vreo 10-12 mil si sa-ti iei modelul de la Samsung sau de la Panasonic cu HD si amplificare.

si daca tot ai plecat de la 250 ron si ai ajuns sa iti iei tv lcd , parera mea este ca e pacat sa nu iti iei si un av receiver 6.1 de 100w pa canal , eventual un harman-kardonnu poate sa te duca mai mult de 1000 euro cu tot cu boxe , dar ce mai conteaza amanuntele astea

Eu am un LG model DX9900 (e identic cu DX9700, alta fata)

imi poti spune daca modelul tau dispune de posibilitatea de a marii fontul titrarilor filmelor divx ?

eu nu am gasit nici pe google ca ar exista unul din aceste modele de dvd LG

LG DVX in loc de DX si gasesti modelele. Din cate imi aduc aminte pentru a te juca cu fontul trebuie schimbat softul cu unul neoficial(chipset MediaTek). Insa sunt zgomotoase iar sunetul e slabut.

Poti vizita si http://www.videohelp.com pentru unele informatii despre DVD Playere.

Eu am E-boda 555 si in afara de faptul ca pretul a scazut fata de momentul cand l-am cumparat nu prea am regrete, mai ales ca nu il folosesc intensiv. Am inteles ca modele facute de firme de renume, desi citesc divx, nu accepta orice format si mai au o gramada de alte probleme, de fapt ele redau putine formate, dar bine.La eboda - Avantaje: * se face destul de usor update (am solicitat ajutorul unui prieten mai priceput in ale dvd-urilor). Rezultat : afiseaza denumirea intreaga (nu mai trunchiaza titlurile), suporta diacritice, nu mai este neaparata nevoie ca fisierul de subtitrare sa aiba aceeasi denumire cu filmul.Probabil mai sunt si alte imbunatatiri, dar nu stiu cum era inainte, oricum i-am facut update a doua zi dupa ce l-am luat, la sfatul amicului meu.Se poate modifica dimensiunea fontului si mai are o gramada de functii, multe dintre ele nu le-am folosit niciodata (zoom, etc).* la update nu iti anuleaza garantia, cum am auzit pe la alte "firme". Firma care asigura garantia, Rosal, am inteles ca este foarte serioasa si prompta.Dezavantaje:* am gasit cu greu un player care sa nu aiba sertarul stramb, spatiul din jurul acestuia sa fie uniform. La capitolul calitatea executiei se vede clar diferenta fata de un DVD de firma.* telecomanda este o bataie de joc la capitolul ergonomie. Nu te poti descurca pe intuneric cu telecomanda decat daca esti maniac si o utilizezi tot timpul ca sa o inveti pe de rost. Butoanele sunt microscopice si forma lor este asemanatoare si se pot confunda foarte usor.* receptorul de telecomanda se afla in spatele unui geam "oglida" si din acest motiv nu functioneaza decat cu telecomanda indreptata perpendicular. Problema se remediaza prin scoaterea acestui geam (fara demontarea carcasei), curatarea stratului reflectorizant in zona senzorului si montarea lui inapoi. Este jenant ca trebuie sa faci asta din prima zi cand il iei... greseala grava de fabricatie.* sunetul , desi cu decodor integrat, iesire 5+1, totusi mi se pare a fi mediocru. Este totusi un aparat ieftin, nu cred ca il combina nimeni cu boxe de calitate + amplificator (nu includ aici sistemele 5+1.....).In concluzie, daca vrei ceva ieftin, dar care sa aiba multe de functii, ia-ti eboda, daca vrei ceva de calitate, cu putine functii dar care sa mearga bine, ia-ti ceva de firma.

555 all the wayexista solutii pentru imbunatatirea razei telecomenzii - dar la ultimile serii (al meu e din ian 2007) este oktelecomanda e aiuristica - dar te obisnuiesti cu locatia lui play pause ff si rew... restul oricum le folosesti mult mai rar in cazul divxurilorsunetul pe iesirile stereo e mediocru - se aude excelent insa pe iesirile digitale (coaxial si optic)iesire avideo este ok - eu il folosec pe S-Video - si se vede bine

da, lam achizitionat de ceva timp, de prin iunie, si sunt f multumit. Am bagat firmwareul lui mtz de pe softpedia cu care vin niste imbunatatiri importante. Intradevar si eu am observat dupa ce am pus statia la iesirea stereo ca sunetul este de proasta calitate dar nu am facut acea proba inainte de updsate de firmware, nush daca cu firmwareul original se aude mai bine, dar slabe sanse . Oricum pentru mine nu conteaza ca eu lam luat doar pentru filme, nu muzica ; si la mine telecomanda e super ok privind raza de actiune .