Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Antena recepție radio


Postări Recomandate

Nu inteleg de ce DSP e tehnica "viitorului"...DSP e peste tot, incepand cu primul telefon cu radio. DSP e si in bombele alea chinezesti, radio-boxa-bluetooth, in mp3 playere cu radio etc.

Are avantaje si dezavantaje, iar ca dezavantaj principalul din pct meu de vedere e ca nu-i poti schimba banda de frecvente decat in niste limite prestabilite, modurile de lucrui la fel.

La analog e mai simplu ca faci ce vrei cu el.

Ca pret DSP-urile sunt cele mai ieftine, nu ca nu ar avea performante, ci ptr ca sunt compacte si foarte usor de fabricat la tehnologia de azi.

 

@djitalo, tunerul ala e bunicel

Editat de Mark S
Link spre comentariu

In nici un caz mai "low cost" ca asta .... Unde mai pui ca e full DSP ... Evident ca din motive de profit, pretul pentru cumparator e super piperat. Necunoscatorii se vor arunca dupa el ca dupa "sfintele moaste" atrasi de mirajul unui aspect incantator si a unui sunet, sa recunoastem, bunicel.

 

Ca radio e decent dar nu exceleaza cu absolut nimic, fiind mult sub un "olog" gen G5 ... Evident ca ultimul nu se mai fabrica, tot din motive de comert... Sa-l compari insa cu un tuner stationar, de acum 10-15 ani... e cel mult o gluma buna, lasand mult de dorit la capitolele, sensibilitate, selectivitate si rezistenta la intermodulatii....

 

Da' na... DSP fiind, trebuie sa-l slavim in sus si n-avem voie sa-l criticam :).

 

P.S. pt cine nu stie, e vorba de celebrul SANGEAN ATS 909X

post-180097-0-46985600-1517000872_thumb.jpg

Editat de globaldj
Link spre comentariu

Dap, DSP nu e nici pe departe o "revolutie"... Nu in FM, pe AM e totusi superior unui tuner analogic, mai putin la sensibilitate. Frecventa imagine e foarte bine rejectata, detectorul sincron aduce si el un plus, iar selectivitatea e excelenta. Evident ca si un analog poate face treaba asta, dar la un pret mai mare.

 

Intermodulatiile in FM apar in primul rand datorita tensiunii mici de alimentare si curentului redus din mixer. Chestia e valabila si la analog. Desi DSP-urile se "lauda" cu un LNA incorporat...sensibilitatea lasa de dorit, atat in FM cat si in AM.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Salutare. Am achiziționat de pe OLX un tuner Sony SA3ES. Inca nu pot să-mi dau seama daca recepția este mai buna decat a receiverului, insa se pare că căutarea posturilor de face mai rapid.  E putin mai fancy daca pot folosi acest termen, nu știu dacă și calitativ, rămâne de văzut. Am rămas uimit că în ditamai cutia tunerului exista o plăcută cu piese care ocupă cam 1/4 din tot spațiul cutiei. Săptămâna viitoare daca se îndreaptă vremea o să montez antena, acum nu pot pt că e noroi cum a tot ploat.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Salutare, 

 

EU am o intrebare scurta si la obiect. Am o combina (as putea sa o numesc asa) Hyunday cu tuner radio, USB, CD-MP3, [e care mi-a adus-o un prieten din Germania. Precizez din start ca nu ii fac apologia aici. Este lucrata destul de bine insa, p[e partea de radio nu are o mufa de conectare la 75 ohmi ci are o sarma, pur si simplu.

Eu vreau sa o folosesc undeva intr-o zona in care emitatoarele sunt departate (dela 80km in sus). Eu am cumparat o antena Yagi de 3 elementi (poloneza) cu adaptor de inpedanta de la 300 la 75 ohmi.

 

Eu am mai conectat o astfel de antena la un alt radio CD care, evident avea doar antena telescopica pt radio, dar am scos o masa de pe placa de baza si se cunoaste foarte bine diferenta. Adica daca scot mufa de antena si las doar cu antena telescopica nu receptioneaza deact doua posturi locale, fara sa "miroasa" alte posturi. Cand conectez Yagi le ia si pe cele de la distante mai mari.

 

Intrebarea mea este: daca aplic aceeasi "inginerie" cu masa, este un castig sau mai degraba nu?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
1 oră în urmă, dan_1080 a spus:

Intrebarea mea este: daca aplic aceeasi "inginerie" cu masa, este un castig sau mai degraba nu?

Da. Daca nu legati tresa cablului coaxial de la Yagi la masa, e ca si cum ati lungi doar sârma aia care-i pe post de antena. (E ceva mai mult decât o simpla lungire, dar asta-i alta poveste.) Pentru siguranta puteti înseria un condensator ceramic de 470 p-2,2 n la 1 kV firul de masa.

Antena Yagi este directiva, asa ca orientati-o spre posturile care va intereseaza. Eventual folositi o antena Janus (un fel de Yagi bidirectional, fara reflectoare) ca sa favorizati doua directii opuse. Exista si antene care sunt omnidirectionale în plan orizontal dar prezinta un mic câstig din cauza ca receptioneaza mult mai slab pe verticala, unde oricum nu sunt posturi de radiodifuziune.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări