Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiector led 50w


Postări Recomandate

Am cumparat pastila de 100w si a mers pana acu doua zile, am pus in locul sursei un transformator de 2x12v 800mA,punte, cond de filtraj de 470mf si o noua pastila de 100w, vreau sa va zic ca de atunci merge incontinu si nici macar nu sa incalzit deloc. Cu sursa si cu ledul de 100 chiar si cu cel de 50w frigea carcasa asa de tare ca aproape nu puteai tine mana pe ea, cu ce am pus este doar caldut.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Pai ce pot face domnule Dxxx daca cu driver le ia dracu si nus ieftine deloc 55ron bucata, as renunta la ele dar e mare nevoie de ele la ce lucram, proiectoare cu bec am avut destule dar le sar repede filamentul la socuri, cu ce leam modificat merge bine si lumina este suficienta pentru a trage glet pe pereti.

Link spre comentariu

Din ce inteleg eu, a conectat ledul de putere direct la transformator, dup ce, in prealabil a redresat si filtrat tensiunea alternativa oferita de acesta. Ma gandesc ca, pana la urma face tot un fel de alimentare in curent constant in stil chinezesc- daca se poate spune asa. Practic, alimenteaza un cob de 100w cu o sursa de tensiune constanta capabila DOAR de 800mA, ceea ce ar fi (teoretic) mult sub necesarul ledului.

Daca am spus prostii, rog sa ma scuze colegii mult mai avansati decat mine.

Link spre comentariu

Uuuufffff....

 

Pai vad ca si chinezismele costa ceva bani...

Nu pot sa inteleg de ce dati bani pe asa ceva. Exista COBuri adevarate cu 11 lei, si in conditii bune trebuie sa tina macar 5 ani de functionare continua 24/24, 7/7...

 

Un LED sau COB nu vrea decat doua lucruri ca sa functioneze asa mult:

- alimentare corecta

- racire corecta

 

Decat sa te bucuri ca ai 100W chinezesti care probabil ca scot pe la 5.000lm - si sa tot ai cate o componenta care cade - nu vad de ce sa nu faci acelas lucru cu componente bune dar nu neaparat scumpe.

Uite o reteta aproximativa:

- 3 COBuri de 11 lei de la LiteOn - incarcate la 11W fiecare, adica 5.000lm in total

- sursa MeanWell de 65 lei: https://www.tme.eu/ro/details/plm-40-1050/surse-de-alimentare-pentru-led/mean-well/

- un radiator recuperat (sau 3 bucati separate, mai mici), care sa faca fata la 33W disipati fara sa treaca de 65 grade.

Nu costa componentele decat 100 lei si va merge mult si bine, uiti de el.

 

 

 

Solutia facuta numai aparent alimenteaza cu mari rezerve, pentru ca nu are nici un grad de protectie si inevitabil pe retea va veni "ceva" care trecand printr-o sursa fara nici un fel de limitare, fara MOVuri , fara TVSuri va arde COBul, chiar daca este de 100W, nu trebuie decat milisecunde ca sa topeasca un fir intern de conexiune.

Link spre comentariu

Probabil ai dreptate...

Statistic sigur ai dreptate, in peste 95% din cazuri este pierdere de timp.

 

Insa cine stie, poate din sute de repetari macar o persoana sa intelega si tot este bine.

Nu ca sunt vreun personaj biblic si tin cu tot dinadinsul sa fac bine, insa daca tot citesti ce se spune ... (mama, mama, ce se spune!) ... atunci sa si raspunzi nu e mare efort in plus.

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Eu cred ca nimeni toti fie nu au inteles, fie nu au "observat" ca "problema" vine din faptul ca radiatorul

acelei lampi e INSUFICIENT. Degeaba aveti COB de 100W in locul celui de 50, daca nu exista suficient

radiator pentru a-l raci. "Solutia" finala a fost limitarea puterii prin limitarea tensiunii si curentului

("alimentat din trafo cu secundar 2x12 volti si 0,8 amperi", deci 24 x 0,8 =20W).

COB-ul de 100W "poate" da acel flux luminos si "papa" cei 100W, cu conditia de a avea racirea

dimensionata CORESPUNZATOR. (Radiatorul e insuficient pentru COBul de 50W, dar si pentru cel

de 100W, chiar incarcat la....50w; rezistenta termica "ceva" mai redusa intre jonctiune si flansa de

contact nu aduce modificare semnificativa, in plus montarea pe radiator are si ea "chichitele" ei,

care nu sunt intotdeauna respectate si rezultatele sunt o comportare mai proasta decat "inainte".

 

Vad ca chestiunea "curentului constant" ramane "etern mister" pentru unii, care au prins cate ceva

din capitolul Electricitate, din fizica de liceu, dar au si lacune "serioase"....

 

Colegul Dxxx are unghiul lui preferat de abordare (si eu eram adept al liniei "corectitudinii maxime",

ca el), insa cateodata "caietul de sarcini" pune accentul pe alte elemente: relativ frecvent trebuie

"rezolvata urgent" cate o problema, si nu numai repede, dar si cat mai ieftin ("din resursele interne"!)

Daca avem un radiator supradimensionat, cu atat mai bine, insa, de obicei, acesta lipseste....

Si costa, e voluminos (si "inestetic"), greu, etc. ....

Editat de blazeu
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări