Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Termometru digital ( idei )


VEF

Postări Recomandate

La multi ani ! Vreau sa fac un termometru digital simplu cu citirea temperaturii de pe un voltmetru electronic sau alt aparat de masura care foarte important sa masoare si temperaturi negative . Am gasit mai multe scheme le pun aici poate si pentru cine mai e interesat

 

1 Schema ruseasca din 154 montaje practice sau asa ceva editura teora

 

post-248454-0-00206000-1515573495_thumb.gif

 

post-248454-0-54112700-1515573519_thumb.gif

 

2 Termometru digital simplu cu ao

 

termometru-electronic-cu%20ao.jpg

 

 

 

Totusi pentru ca la schema ruseasca se foloseste un microampermetru cred ca tot asta cu ao ramane numai nu stiu cum as putea sa fac sa citesc temperatura pe un voltmetru cu 3 cifre ar trebui ca la 100 grade sa am pe voltmetru 10 V si asta nu stiu cum

 

Am sa mai oun un link catre un site polonez cu o schema interesanta cred ca copiata dupa un termometru de fabrica care mi l-a dat un alt domn de pe forum

 

http://danyk.cz/teplo_en.html

 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Un termometru digital trebuie sa aiba in primul rand un senzor de temperatura liniar. Diodele si termistorii au caracteristica foarte neliniara. Termocuplele sunt aproape liniare, dar tensiunile sunt foarte mici si au nevoie de o temperatura de referinta (gheata, etc.) sau un circuit suplimentar care sa simuleze temperatura de referinta.

Cel mai potrivit senzor este termorezistorul. Caracteristica sa este perfect liniara, rezistenta este proportionala cu temperatura absoluta, iar tensiunea este mai mare decat la termocuple. De obicei se folosesc termorezistente industriale din platina (Pt 100), de 100 ohmi la 0oC, dar la temperaturi mai mici, intre 200oC si zero absolut, platina se poate inlocui cu cuprul, care are constanta identica cu cea a platinei. Un termorezistor din cupru se face simplu. Pe un suport de forma potrivita se infasoara o cantitate de sarma izolata din cupru foarte subtire (0,02 - 0,05 mm).

Daca se masoara digital temperatura absoluta este simplu, se masoara tensiunea pe termorezistorul parcurs de un mic curent constant reglat astfel incat, la 0oC, voltmetrul sa indice 273 mV sau 27,3 mV . Daca indicatia este in oC, termorezistorul se pune intr-o punte de rezistente. In toate cazurile, curentul de masura se regleaza pentru o anumita indicatie a voltmetrului digital, de exemplu 1 mV/grd, iar calibrarea se face intr-un singur punct, de exemplu la 0oC intr-un amestec bine agitat de gheata cu apa.

Link spre comentariu

Interesant eventual si bobina de la ceasurile electronice cu cuart se poate folosi nu ?

 

Legat de schema ruseasca dioda zener KS156A ce tensiune are si tranzistorii 2T3851 si 2 T3167 se pot inlocui cu bc 546 sau 547 sau bc 107.

 

Si schema cu amplificator operational cum se poate modifica ca la 100 grade Celsius sa fie 10 V pe voltmetru ca n-am voltmetru cu 4 cifre ma gandesc poate o pot modifica pe asta sa folosesc ce mi-ati sugerat

 

Gata am rezolvat cu KS156A :

10 x Zener Diodes КС156А (KS156A) 5.6V / 0.34W -- KD8 Case Editat de VEF
Link spre comentariu

Un termometru digital trebuie sa aiba in primul rand un senzor de temperatura liniar. Diodele si termistorii au caracteristica foarte neliniara. Termocuplele sunt aproape liniare, dar tensiunile sunt foarte mici si au nevoie de o temperatura de referinta (gheata, etc.) sau un circuit suplimentar care sa simuleze temperatura de referinta.

Cel mai potrivit senzor este termorezistorul. Caracteristica sa este perfect liniara, rezistenta este proportionala cu temperatura absoluta, iar tensiunea este mai mare decat la termocuple. De obicei se folosesc termorezistente industriale din platina (Pt 100), de 100 ohmi la 0oC, dar la temperaturi mai mici, intre 200oC si zero absolut, platina se poate inlocui cu cuprul, care are constanta identica cu cea a platinei.

Diodele , așa cum sunt dolosite în schemele de mai sus , nu sunt foarte neliniare. Alegând o diodă potrivită ( fie experimental, fie după referințe din literatură ) se pot obține în domeniul 0-100°C erori mai mici de 0.6-0.8°C dacă se face etalonarea la 0 și 100°C . Dacă se face etalonarea doar la o temperatură - să zicem la 25°C erorile în jurul temperaturii respective sunt mici dar depășesc 1°C spre extreme (la -50 și + 100 de exemplu ) . Menționez că mă refer doar la erorile senzorului. Se mai adaugă celelalte erori deci cum am zis în postul celălat putem ajunge și la 2°C eroare. Problema este că determinarea experimentală este greoaie iar literatura este zgârcită cu date privind liniaritatea acestei caracteristici . Pe caracteristica teoretică rezultă erori de sub 0.5°C la curenți relativ mici și cu etalonare în două puncte.

 

În ce privește rezistența de platină, nici aceasta nu este perfect liniară funcția R(t) fiind un polinom de gradul doi sau trei dar coeficienții de grad superior sunt mici . Se pot obține erori mai mici decât cu diodă chiar și cu etalonare într-un singur punct .

 

 

@VEF Spune odată ce voltmetru vrei să folosești . Cele cu trei cifre de la chinezi NU se pot folosi !

Editat de UDAR
Link spre comentariu

În primul rând voltmetrul ăla nu indică valori negative ! În al doilea rând , am mai scris pe celălat topic, scara afișată NU se poate modifica .

Deci voltmetrul ăsta va indica până la 30.0 dacă e de care cred eu ( căci n-ai precizat ce domeniu are ! ) .

Poți să-l faci să indice până la 30°C din 0.1 în 0.1 sau până la 300°C din 1 în 1 .

 

EDIT. M-am uitat acum pe site și se pare că e 0-100. E OK. O să poți face un termometru care indică 0-100°C din grad în grad.

 

 

EDIT2 .Au tot acolo termometre gata făcute . Poate ți-ar fi mai simplu .....

Editat de UDAR
Link spre comentariu

In loc de DS1820 care e pe 9 biti (8 biti temperatura + 1 bit semn) poate fi folosit LM73 (13 biti temperatura + 1 bit semn) sau LM74 (12 biti temperatura + 1 bit semn) care sunt mult mai buni.

LM73 are o precizie de 0,03 grade si vine gata etalonat din fabrica. LM74 are o precizie de doar 0,06 grade.

 

Daca se doreste neaparat folosirea unui senzor analogic, un senzor din seria KTY81 ar fi foarte bun pentru-ca are o liniaritate buna de la -55 la +150 grade Celsius. Se gasesc cate 2 bucati la unele repartitoare si sunt marcate 81 XXX, unde XXX repezinta rezistenta/10 la 25 grade Celsius. In datasheet se dau tabele cu rezistenta senzorului de la -55 la +150 grade Celsius.

Link spre comentariu

OP a spus explicit în topicul inițial dar indirect și în acesta : nu vrea cu microcontroler, vrea un termometru analogic cu ieșire pe un voltmetru digital .

 

Și, apropo. Nici gând să aibă precizia aia nici LM73 nici LM74 . Dar nu vreau să facem offtopic aici .

 

 

EDIT . Abia acum am observat . KTY81 nu sunt pentru termometre . Erorile pot depăși ușor câteva grade .

Editat de UDAR
Link spre comentariu
UDAR, on 10 Jan 2018 - 7:53 PM, said:

OP a spus explicit în topicul inițial dar indirect și în acesta : nu vrea cu microcontroler, vrea un termometru analogic cu ieșire pe un voltmetru digital .

 

Voltmetrele digitale de pe e***y NU masoara temperaturi negative. Daca nu vrea cu MCU singura lui solutie este cu ICL7107 sau echivalent, dar atunci ar trebui sa-si aleaga cu mare atentie traductorul de temperatura si in plus mai e problema etalonarii.

Eu unul nu am reusit sa fac un ICL7107 sa nu-i "joace" ultimul digit niciodata (poate n-am avut eu condensatorul auto-zero de calitate).

Editat de Kreator
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...

Ca sa readuc la viata acest topic, a incercat cineva prima schema (aceea cu microampermetru, sovietica) folosind tranzistori mai pamanteni, gen BC-uri? Vreau sa construiesc vreo 5...6 bucati, ca sa monitorizez temperatura dintr-un puffer, asa ca trebuie sa iasa cat mai ieftine. Nu-mi trebuie precizie foarte mare.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări