Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

QUAD 405 - Proiect comun cu userii.


Postări Recomandate

Super Ma bucura ca ai abordat varianta de cablaj cu alimentarea de forta dusa langa tranzistoare nu acea cu sigurantele duse in stanga si firele de alimentare tot acolo .Puteau aparea probleme de instabilitate la aceea varianta Vad ca ai folosit piese de buna calitate :tonqe: cred ca lucrezi in domeniu industrial sau ai pe cineva acolo .Felicitari :drinkers:

Link spre comentariu

.....Am refacut dupa schema lui TIBI ultima versiune? :tonqe: cablajul , :yawinkle: sper sa nu fi greshit , cine vede vreo greshala , e binevenit sa ma corecteze :prayer: Deci cablajul , si finalizarea unuia dintre prototipuri si poza sa avetzi spor la treaba :smt006

@alex mm,

In ambele versiuni V5 cat si V8 tripletul in clasa A se alimenteaza dupa rezistenta de 0.05ohm.

Te rog sa corectezi.

 

Incearca sa faci o varianta de cablaj dublu placat cu cate o pereche de finali pe fiecare parte, asfel incat cablajul sa fie upgradabil la 4 finali.

De asemenea poti folosi una din partile placate pentru un traseu de masa mai "sanatos".

 

Daca ai timp poti face si un cablaj pentru V5.

Cele doua versiuni suna foarte bine, dar diferit.

Pentru condensatoare folositi macar Samwha, Capxon ... la 105°C.

Recomandabil Panasonic FC la 105°C.

Condensatorul din puntea de current dumping - 120pF - cu mica sau stiroflex. In cel mai rau caz ceramic NPO. NU FOLOSITI CERAMIC PLACHETA.

 

Pentru cei mai pretentiosi BC550 se poate inlocui cu 2SC2240.

BCY71, BC560 si MPSA92 cu 2SA970.

Pe intrare un condensator polipropilena este musai, chiar daca este no name.

 

Potentiometrul de intrare preferabil intre 20k si 47k log.

Diodele zenner de24V minim 2W.

Stabilizatoarele +/-15V nu au nevoie de radiatoare.

 

Se spune ca acest amplificator nu depinde de calitatea si tipul pieselor folosite. Nimic mai neadevarat.

Acest amplificator nu este altceva decat un amplificator in clasa A urmat de un etaj care pompeaza curent. Corectia distorsiunilor se aplica numai peste etajul final, fie ca este in clasa B sau C.

Prin urmare calitatea operationalului folosit primeaza. Etajul in clasa A este de asemenea foarte importat.

Singurul lucru la care amplificatorul este mai putin sensibil sunt finalii, care nu au nevoie de imperechere.

De fapt, etajul final este complet asimetric si fara puntea de current dumping distorsioneaza grosolan.

Asta nu inseamna ca daca folositi 2N3055 veti obtine un amplificator decent.

 

Operationale recomandate (de mine) in ordine descrescatoare:

- LME49710

- OPA637

- OPA627

- TLE2071

- OPA134

- OPA604

 

Cu exceptia lui LME49710 toate celelalte operationale trebuie fortate in clasa A cu o rezistenta de 15K intre iesire si -V.

Rezistenta este de 0.5W si se lipeste peste operational.

 

Succes,

tibi

Link spre comentariu

Acesta este varianta MOS-FET.Schema am pictat-o astazi si se vrea a fi o varianta imbunatatita. :-)Schema ar trebui sa fie stabila si sa zbarnaie din prima, dar tot trebuie testata.Asa ca imi trebuie un erou care sa faca acest amplificator. Va avea tot suportul meu si ii voi pune la dispozitie toate componentele, de la transformator la finali, poate am sa pun la dispozitie si carcasa.Toate componentele sunt de foarte buna calitate.Conditia este ca eroul sa vina cu un proiect de cablaj dublu placat, cu posibilitate extensie finali la 2 perechi. Fisierele gerber vor fi publice.Cablajul de test va fi realizat de erou ca si asamblarea amplificatorului.Daca sunt mai multi eroi, am sa aleg eroul cu varianta cea mai buna de cablaj.Deci un proiect de vacanta.Astept,Tibi

Link spre comentariu

care e data limita?M-as baga, dar inca sunt in sesiune. :toimonster: Intrebare: Ar trebui lasat spatiu pt tuning?Adica daca unui om ii trazneste prin cap sa puna 2200uF in loc de 100u pe alimentarea a.o.-ului sa ii las loc de manevra?Conteaza ce program folosesc sau din moment ce iei gerberele tot aia e?

Link spre comentariu

care e data limita?M-as baga, dar inca sunt in sesiune. :toimonster: Intrebare: Ar trebui lasat spatiu pt tuning?Adica daca unui om ii trazneste prin cap sa puna 2200uF in loc de 100u pe alimentarea a.o.-ului sa ii las loc de manevra?Conteaza ce program folosesc sau din moment ce iei gerberele tot aia e?

Corect.Deadline este 1.August , sper ca este suficient timp.Nu se lasa spatiu decat pentru modificarile specificate de mine.Nu conteaza ce program folosesti.Nu iau gerberele, acestea se fac publice pentru toata lumea, aici pe acest forum.Vreau sa fie un proiect OPEN. :-)tibi
Link spre comentariu

am o intrebare:nu este mai bine ca finalii sa fie lipiti direct de radiator? adica fara coltul acela de aluminiu prins de placa,asa ar disipa mai bine caldura,dar au firele de la cablaj pana la finali o influenta negativa?m-as baga si eu ca oricum vroiam sa construiesc un quad(saptamana asta ii cumpar alimentarea),dar intai trebuie sa invat sa fac cablaje pe calculator

Link spre comentariu

am o intrebare:nu este mai bine ca finalii sa fie lipiti direct de radiator? adica fara coltul acela de aluminiu prins de placa,asa ar disipa mai bine caldura,dar au firele de la cablaj pana la finali o influenta negativa?m-as baga si eu ca oricum vroiam sa construiesc un quad(saptamana asta ii cumpar alimentarea),dar intai trebuie sa invat sa fac cablaje pe calculator

Cine te opreste sa proiectezi un cablaj cu finalii pe placa dar cu posibilitate de prindere direct pe radiator ?tibi
Link spre comentariu
Vizitator cs_isti

Am facut si eu quad-ul si am o intrebare. Mi se incalzesc destul de tare rezistentele de 560ohmi si 1k ohmi si trenzistoarele care sunt inaintea finalilor. Mentionez ca in loc de T40872 am folosit T BD 244c voare asta sa fie problema. In rest functioneaza foarte bine. Cel mai bun amplif facut pana acum.

Link spre comentariu
Vizitator cs_isti

Nu arata foarte bine stiu ca l-am facut in graba dar totus am facut o poza. Cam la 20 de wati deja nu mai poti tine mana pe radiator, fara ventilator cred ca sar arde. Ii alimentat la 48V

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări