Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Analizor lumina LED-uri si nu numai


Postări Recomandate

Poate gresesc si nu e ceea ce cauti insa ca idee pare oarecum ceea ce e nevoie.

Prin unele manuale service am vazut folosite pentru balansul de alb un fel de analizoare de culoare.

Insa probabil au un pret ...

 

Alte variante,un telefon ceva cu o camera mai buna si aplicatie pentru el color analyzer daca se gaseste sau un aparat foto la care poti vedea RGB histogram.

Asa cred ca nu mai este nevoie sa descompui lumina,

Link spre comentariu

Pentru studii comparative nu este nevoie de analizor de culoare. Eu am un ocular spectroscopic vechi prin care pot face si fotografii. Spectrele a doua sau mai multe surse pot fi aranjate pe ecran unul sub altul si se pot aprecia diferentele. Nu conteaza camera foto, trebuie doar sa fie aceeasi.

Link spre comentariu

Un spectru [grafic intensitate = f (lungimea de unda a luminii)] ar putea fi obtinut pe osciloscop, daca se analizeaza o linie din imaginea furnizata de o camera analogica, de-a lungul liniei parcurgandu-se imaginea de la rosu la violet.

Editat de Ticu
Link spre comentariu

Alta idee de "citire" a imaginii ar fi folosirea unui scanner color de fotografii .
Imaginea bidimensionala se proiecteaza in planul in care era fotografia.
Prin pozitionarea imaginii ne asiguram ca fiecare linie scanata va contine toate culorile de la violet la rosu.
Nu se mai foloseste sursa (sursele) de lumina ale scannerului; se citeste direct lumina proiectata.
Se seteaza modul de lucru "monocrom''(alb-negru), unde fotografia ar fi iluminata cu "alb".

Variante de citire: (ca principiu, daca este posibil):
1. Se afiseaza histograma de-a lungul unei linii, direct cu programul scannerului sau cu alta aplicatie, pe poza.
2. Se "intercepteaza" si se folosesc datele trimise pe USB de la scanner catre PC, corespunzatoare unei linii.
3. Se citesc datele continute in fisierul fotografiei obtinute.

Link spre comentariu

Am mai gasit o solutie "de-a gata", cu 100 $ inclusiv transportul din Franta.

USB Spectrometer Thunderoptics cuplat prin USB la un PC. In banii astia da si softul pt. Windows. Este mai mult didactic decat stiintific, dar mi se pare satisfacator. http://www.thunderoptics.fr/index.php?p=1_22_Mini-USB-SPectrometer

 

SW este unul free si este acelasi cu cel recomandat in postarea 14 tot de tine.

Link spre comentariu

Da, speranta este ca la Thunder sa fie facuta in soft si corectia sensibilitatii spectrale a senzorului.
Semnalul fiecarui "pixel" al senzorului ar trebui sa fie corectat cu un factor, astfel ca raspunsul electric sa fie identic pentru aceeasi energie primita pe aceeasi suprafata, indiferent de lungimea de unda.

 

Ca documentare, fiindca nu merita investitia ca amator: http://www.f64.ro/sekonic-c-700-spectometru.html
E un "exponometru" (Spektra C700) care masoara si afiseaza o gramada de caracteristici ale luminii. Cam 5500 lei in tara, la un furnizor de aparatura foto.

Link spre comentariu

O întrebare pt cei ce au folosit timp îndelungat becuri cu LED-uri de genul acesta: https://www.romstal.ro/bec-led-e27-pentru-kituri-fotovoltaice-portabile-3w-12v-curent-continuu-p10051916.html, cu o calota semisferica din plastic alb pe rol de dispersa de lumina.

A-ti observat o modificare a colorii, aspectului sau transparentei acestei calote? Sau orice fel de modificare a caracteristicilor acestei calote în timp?

Vreau sa folosesc astfel de calote ca dispersor de lumina pt COB-uri.

 

Va mulțumesc anticipat pt interes.

 

Ps: scuzati autocorectorul telefonului.

Link spre comentariu

De vreo 2 ani am 2 astfel de becuri (dar la 230V) in holuri si le las aprinse de dupaamiaza cand se intuneca pana seara tarziu la culcare. Uneori, cand sunt plecat in weekenduri raman aprinse de la plecare pana la intoarcere, sa nu se steseze pisicile ca stau singure pe intuneric.

Nu am observat vreo modificare, dar este de presupus ca la puteri asa de mici nici nu va fi cazul.

Desi acea calota face lumina mult mai placuta, si reduce semnificativ din ea.

Link spre comentariu

O întrebare pt cei ce au folosit timp îndelungat becuri cu LED-uri de genul acesta: https://www.romstal.ro/bec-led-e27-pentru-kituri-fotovoltaice-portabile-3w-12v-curent-continuu-p10051916.html, cu o calota semisferica din plastic alb pe rol de dispersa de lumina.

A-ti observat o modificare a colorii, aspectului sau transparentei acestei calote? Sau orice fel de modificare a caracteristicilor acestei calote în timp?

Vreau sa folosesc astfel de calote ca dispersor de lumina pt COB-uri.

 

Va mulțumesc anticipat pt interes.

 

Ps: scuzati autocorectorul telefonului.

Am utilizat un "becoled" cu calota din plastic 24/24 timp de 3 ani jumatate, nu s-a intamplat nimic cu acea calota de plastic, puteti s-o utilizati linistit, nu e polietilena sa imbatraneasca din cauza luminii, e un acrilat.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Becurile de 1-3W sunt practic reci, sau cel mult usor calde (36-37grd cele de 3W).

La cele de putere mare (15-18W) se schimba treaba, frig de le ia dracu, dar sunt si niste chinezarii imbecil proiectate, cu radiatorul de aluminiu imbracat in plastic alb (care a crapat ca o coaja de ou, si ma gandesc serios sa il scot tot pt a eficientiza racirea).

Link spre comentariu

In mod sigur se incalzesc si cele de 1-3W mult, faptul ca nu ajunge la suprafata caldura nu este relevant, numai Tj ar avea relevanta. Deci nu este avantaj in faptul ca nu o simti, caldura poate fi prea multa pe jonctiune.

Daca ai un sistem corect realizat vei vedea ca si un COB incarcat cu 3W incalzeste semnificativ o piesa cu sectiune/masa mare de aluminiu. In cazul acestui sitem bine executat si proiectat vei avea peste 30 grade pe radiator, deci va fi cald, dar sub 50-60 grade pe jonctiune, ceea ce arata proiectare "responsabila".

 

La puteri mai mari caldura ajunge sa incalzeasca tot ansamblul doar pentru ca este mai multa, asa ca incalzirea intregului corp este inevitabila. Depinde insa de "cata" temperatura se pierde pe drum - adica daca ai carcasa fierbinte, pe la 60-70 grade nu este exclus ca pe jonctiune sa nu depasesti 85 grade. Totusi este foarte improbabil... asa este la becoleduri...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări