Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Surse ATX reconditionate


Marian

Postări Recomandate

Actualizare:

 

-Sursa Delux DLP-34A de la pozitia 22 a plecat catre Dl @rosmarin intr-o varianta modificata pentru 35Vcc stabilizati, si 10A.

 

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

006.jpg

007.jpg

008.jpg

009.jpg

010.jpg

011.jpg

 

Si pentru ca redresoarele de 10A din surse ATX au avut cel mai mare succes ( mi-au epuizat si stocul de afisaje si pe cel de surse cu 494 ), se mai retrag de la vanzare si urmatoarele 2 surse:

-Levicom 350XB-P, de la pozitia 14;

-Power LC6550, de la pozitia 24;

 

Ambele impreuna cu cele din lista anterioara de surse retrase, vor face parte dintr-un nou stoc de surse ATX modificate in redresor auto, vor fi 2 variante, de 10A si respectiv 20A, ambele cu reglaj de curent si cu protectie la polaritate inversa.

Alte detalii la momentul potrivit.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Buna ziua.

 

Din cate stiu mai am vreo 2 surse mai serioase cu 494 care ar putea servi cerintelor specificate, pretul pentru oricare din ele ar fi 150 lei plus posta.

Se poate si cu o sursa donatoare din partea clientului, trebui sa fie neaparat semipunte cu 494 si sa corespunda cerintelor de putere ( adica nu poate fi chinezarie ieftina ).

In varianta asta pretul ar fi 100 de lei plus posta.

In ambele variante timpul de lucru ar fi de minim 2 zile ( de aici si pretul ).

 

Termenul de executie insa n-as putea sa-l precizez momentan nici macar cu aproximatie, azi si maine am in plan finalizarea unui redresor dintr-un lot de 4 bucati ( altele vor urma de cum o sa am ceva timp ) pe o noua versiune, pe care o sa le pun la vanzare undeva saptamana viitoare ( poate mai devreme...). 

Si cel tarziu vineri am in plan sa ma apuc de modulele regulator de 10A unde mai multe bucati sunt deja comandate, habar n-am cand o sa le termin...

Daca nu este graba pot programa lucrul la sursa ceruta deindata ce termin cu regulatoarele.

 

Toate cele bune.

Editat de Marian
Link spre comentariu

Doamne cate surse de soi am aruncat in toamna ... Cum de nu am vazut topicul Dvs ?!? Promit ca daca mai strang surse serioase vi le donez . Felicitari pt ce faceti . Sa ma mai uit zilele astea sa vad daca a mai scapat cate ceva de aruncat. Am avut doua de server de 1000 W , lungi de un Km cu doua randuri de placi inauntru si cu doua coolere fata/spate plus unul lateral . Alea macar le-am dat unui electronist sa fac ce-o vrea cu ele.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Actualizare:

 

-Sursa Levicom de la pozitia 14 a plecat azi intr-o forma modificata pentru redresor auto de 20A.

 

-Sursa Enlight de la pozitia 15 a fost modificata in 35Vcc la 10A pentru Dl @Peter Gyorfi.

 

Valabile in continuare asa cum sunt prezentate, pozitiile:

13. Hipro HP-M1854F3P.

16. HP 404471-001.

18. Delta Electronics DPS-300AB-19B.

19. Enermax EG301AX-VE(G).

21. Delta Electronics DPS-410DB

23. Raidmax RX-500

24. Power LC6550

25. Sursa modulara pentru gameri Nexus RX-1K

 

 

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Se adauga:

 

26. Sursa Liteon PS-5301-08HF

 

Specificatii:

Forward cu 1 tranzistor

PFC pasiv & filtre retea

Led stand-by

Ventilator 1x80mm cu control termic

Putere 300W

 

Conectori:

24 pini, mufa principala

1x4 pini, 12V CPU

2xSATA, 5 fire

5xMOLEX

1xFloppy

 

Poze:

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

 

Pret 50 lei

La plata ramburs, posta costa 15 lei

La plata in avans in cont, posta costa 10 lei.

______________________________________________________________________________________________________________________________________

 

27. Sursa pentru gameri Spire SP-ATX-550WTB-PFC-P

 

Specificatii:

Forward cu 1 tranzistor

PFC pasiv & filtru retea

Ventilator 1x120mm cu control termic

Putere 550W

 

Conectori:

20+4 pini, mufa principala

2x4 pini, 12V CPU ( configurabili in 1x8 pini )

1x6 pini, 12V 

3xSATA, 5 fire

6xMOLEX

1xFloppy

 

Poze:

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

006.jpg

007.jpg

 

Pret 100 lei bucata, disponibile 2 bucati.

Carcasa uneia dintre ele a suferit ceva mici avarii in timpul transportului, detalii in poze, interiorul este intact.

La plata ramburs, posta costa 15 lei

La plata in avans in cont, posta costa 10 lei.

 

Spor.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Buna seara dl Marian

Rog sa ma aveti in atentie pentru o sursa ATX CU PARAMETRII 30V, 10A DE IESIRE,VENTILATOR CONTROLAT  TERMIC si daca se poate  sa aiba gabaritul in inaltime 8,5cm pentru montare.Daca imi permiteti sa va  ofer o sursa de calitate care zic eu v-ar putea ajuta ( de folos pentru un  om necajit). O seara buna va doresc. Multumesc  !

 

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări