Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Receptor microfon wireless.


Postări Recomandate

Salutare si LA MULTI ANI tuturor membrilor.Nu stiu daca am postat bine aici sau nu,daca nu, rog un moderator sa mute topicul unde-i este locul.Ddetin un microfon wireless care lucreaza in 233.2 mHZ si nu sunt multumit de receptorul ce-l are.Am gasit sa cumpar alt receptor doar ca este in 800-80mHZ frecventa.Intrebarea mea este cum pot sa imperechez microfonul cu receptorul? Nu as cumpara acel receptor aiurea ca este vreo 250 de lei.Nu stiu daca pot sa pun lincul de unde vreau sa iau receptorul sa nu se considere reclama.Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Daca nu stii ce sunt acele "piese" dar stii cu certitudine ca de acolo se imperecheaza frecventa ...no comment !

 

In schimb vrei sa cumperi ceva de care nu ai habar ce face , dar esti convins ca e mai bun decat "chinezaria" Tot ce pot sa-ti spun este ca acea chinezarie de receptor este infinit mai usor de lucrat cu el de sensibilizat decat sa cumperi un receptor pe care sa-l tragi in banda .

Receptorul original sunt convins ca se poate face sa receptioneze si de la cateva sute de metrii .

Trebuie doar sa stii ce trebuie facut la el .

Antena activa ...ca pont .

Link spre comentariu

Daca problema e doar distanta, un amplificator la intrare e suficient. La receptorul original ma refer.

Amplificatorul il poti face in 20 min...cu un singur tranzistor e suficient, Ori poti sa cumperi unul gata facut, costa in jur de 5 lei la Mivarom.

Receptorul lui original nu e "chinezarie", e excelent din toate punctele de vedere, mai putin sensibilitatea. Are nevoie de amplificator la intrare, in rest e super. stiu ce zic, crede-ma.

Editat de Mark S
Link spre comentariu

Nu sunt convins in ce masura un amplificator rf ( ca aia e ) pe intrarea receptorului ajuta daca puterea emisiei microfonului este redusa, la distante mai mari se pierde in fundal, iar amplificatorul mareste tot spectrul, nu doar semnalul e la microfon. Mai util ar fi daca ar fi posibil, un amplificator la emisia microfonului, dar daca tensiunea de alimentare e mica atunci nici asta nu te ajuta prea mult...

Link spre comentariu

Cunosc noile chip-uri radio de genul celui din acest receptor. Sunt foarte bune dar nu prea sensibile. Pe alta parte la acea frecventa, zgomotul benzii e mic, deci se poate folosi cu succes un amplificator low-noise.

In general puterea la emisie a acestor radiomicrofoane este de 2-10mW, ceea ce ar insemna cam 200m bataie, cu un receptor sensibil.

Uite aici un amplificator cu performante f bune :

ggt.jpg

 

Cele 2 bobine au in jur de 6 spire pe diametru 4mmm. Condensatorul notat C din poarta primului tranzistor se inlatura, rezonanta fiind asigurata de capacitatea de intrare a portii. Datele bobinelor sunt aproximative, si se obtin direct "la fata locului" , construindu-l in primul rand. Prima bobina trebuie reglata precis, cealalta nu.

Intradevar, amplificatoarele de tipul celor din comert sunt de banda larga si au amplificare prea mare, lucru ce poate genera probleme, mai ales in oras (intermodulatii)

Link spre comentariu

Microfonul se alimenteaza cu 9V.In prima poza este receptorul si pozele 2-3 este transmitatorul din microfon(fata-verso),vreau receptorul acesta, https://imgur.com/a/H469b si pentru faptul ca are iesire balansata de microfon.Nu am preferinte ce trebuie tras in banda receptorul sau microfonul.Daca se poate si cineva poate sa faca asta (contra cost bine-nteles),pot trimite si in tara.Asa arata receptorul microfonului,https://imgur.com/a/xMKo6

Editat de DENSUSAN
Link spre comentariu

Microfonul se alimenteaza cu 9V.In prima poza este receptorul si pozele 2-3 este transmitatorul din microfon(fata-verso),vreau receptorul acesta, https://imgur.com/a/H469b si pentru faptul ca are iesire balansata de microfon.Nu am preferinte ce trebuie tras in banda receptorul sau microfonul.Daca se poate si cineva poate sa faca asta (contra cost bine-nteles),pot trimite si in tara.Asa arata receptorul microfonului,https://imgur.com/a/xMKo6

Se ataseaza un amplificator de canal la receptor . Cu filtre de banda pe intrare si iesire .In felul asta receptorul devine foarte sensibil .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări