Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Divagatii cu LED-uri


Postări Recomandate

Al doilea l-am văzut la 180$, primul nu mai știu dar oricum sint prea scumpe ca să ma pot atinge de ele.

Doua nopți albe am făcut ca să le găsesc.

 

Ps: al doilea l-am văzut și pe argintiu dar din păcate nu-s gindite sa poți pune în interior COB-ul și trebuie adaptari dificil și periculos de realizat avind în vedere ca e plin cu heat-pipe-uri.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Prin Craiova sunt niste corpuri de iluminat care folosesc lumina indirecta. Mie imi place cum se vede. Sunt stradale dar ideea e buna.

https://psnews.ro/wp-content/uploads/2016/12/en.wikipedia.org-Prefectura-Dolj-1000x600.jpg

 

Nu stiu daca se vede, eu sunt pe telefon acum. Este cate o copertina mica (tabla sau rasina) pe stalp si sub ea la 1 m e un proiector care bate in sus.

Link spre comentariu

La multi ani in noul an!

 

As vrea sa-mi comand 1-2 bucati de astea: https://www.tme.eu/ro/details/pack-57fnl-ec8n/diode-led-de-putere-albe-cob/prolight-opto/

Desi nu are un randament stralucitor este totusi printre cele mai bune leduri la calitatea luminii dupa Dxxx:

"

Daca vrei calitate maxim posibila cromatic fara preturi exagerate - solutia este spre exemplu asta:

editat: era variant de 35W a aceluaiasi led pe care vreau sa-l cumpar.

 

Asa ceva are CRI >95 si R9>90 ceea ce nu gasesti la produse mult mai scumpe. Si firma este credibila.

Problema este randamentul anemic, ca altfel ma bagam pe ele de mult... Tu ziceai ca nu iti pasa... asa ca este exact ce iti doresti - oricum produsul este relativ nou aparut.

Iar pretul este foarte OK, unii cer cu totul exagerat pentru asa ceva.

"

Pretul pe TME este:

1+ 36.31 lei

3+ 29.96 lei

10+ 26.30 lei

 

Deci daca se doresc peste 10 buc costa numai 26Ron.

As prefera doritori numai din Iasi pt ca nu prea am chef sa merg pe la posta sa trimit colete.

 

Vreau numai 1-2 buc pt ca vreau sa pac teste de disipatie folosind citeva radiatoare mai atragatoare ca aspect.

In functie de timp si rezultate o sa mai postez si din timpul testelor, si eventual poze la realizari, daca o sa se concretizeze ceva aspectuos.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Sugestia mea ar fi sa scrii ce este mai sus intr-o forma simplificata pe threadul de "group-buy" care este acolo pentru uzul tuturor, nu este vre-un thread privat.

 

Scrii "Asociere nr 3" si adugi data initierii.

Plus produsul (mai sus sunt linkuri la 2produse diferite, inteleg ca tu doresti varianta de 57W)

 

Apoi in functie de cine este interesat / cate se comanda / cum este mai convenabil transportul / cine se ofera sa gestioneze achizitia - veti definitiva conditiile.

Tine cont si de costul transportului de la TME (25 lei)

 

 

***

 

Ca o sugestie eu as pune si varianta de 35 si varianta de 57W pentru ca sunt sensibil egale, dar in general varianta ''mai mica" este uzual mai flexibila si mai usor de racit -> pentru ca astfel este posibil sa gasesti mai multi doritori.

De asemenea merita considerata si varianta de 3000K , poate fi mai interesanta desi are eficienta si mai mica...

Link spre comentariu

Daca vezi beneficii in asociere -> inseamna ca preferi group-buy.

Daca vrei group-buy -> trebuie sa te gandesti la ce ar dori si altii, nu numai ce doresti personal.

 

Eu cred ca cei care doresc CRI si R9 mari este mai probabil sa doreasca temperatura de culoare mica. Dar asta este numai ce cred eu.

 

Tu poti sa ai la inceput niste tatonari a ce doresc si altii.

In group buy beneficiezi si daca se comanda alte produse decat ce doresti tu, macar prin scaderea cotei transportului in costul tau.

Link spre comentariu

Drept sa-ti spun nu prea ma intereseaza acum ce vor ceilalti daca nu vor ceea ce vreau eu sa command.

Nu ma omor dupa o reducere de 10 Ron pe LED avind in vedere ca nu vreau decit 1-2 LED-uri.

10 Ron ii cheltui intr-o dimineata la cafea, deci nu asta era scopul meu ci faptul ca poate mai vor si altii si nu au timp, curaj sa-si faca inca un cont pe un magazine online, bani de dat pe transport ETC.

 

Oferta ramine valabila in continuare pt achizitia de COB-uri, cod amintit mai sus sau, daca se aduna multi doritori as putea pune si alte coduri pe comanda.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări