Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator Electronica industriala probleme la volum mare


Vizitator DraQuTzU

Postări Recomandate

Vizitator DraQuTzU

sal..am avut si eu 2 amplificatoare..din care am obs ca nici unul nu mai merge. Am unu Electronica industriala CLUB 2X35 w. Am si eu o problema cu el: Am doua boxe, amandoua de 350w Osio, cu ceva vreme inainte, amplificatorul mergea fara probleme, fara barait..bazait si tot felu de chestii de alea. Acum am o problema, daca trec de ex de jumatate la volum, boxele bazaie, baraie scot tot felul de sunete ciudate...amp e legat la pc. Ma poate sfatui si pe mine cineva

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

i tell u a trick... schimba titlul topicului cu ceva mai sugestiv pana nu ti se blocheaza :Dsi on topic...iti scoate sunetele alea, in gol, fara muzica? daca da, scoate cablul de semnal din amplificator, daca nu mai face asa inseamna ca e de la ecranajul prost al cablului.

Link spre comentariu

scoate cablu de semnal din calculator si da-i volum , la volum mare trebuie sa ai zgomot de fond ca obligatoriu are dar nu tre sa "baraie" , totusi daca e cablu prost , face urat si la volum mic . verifica boxele pe alta amplificare , sa nu fi cedat vre-un filtru din boxe(un condensator mai exact) sau chiar difuzoarele , statiile astea romanesti daca nu-s puse la punct si recondditionate scapa multe chestii in plus pe iesire , si e posibil sa fi incins putin difuzoarele si la volum mare sa intrerupa sau sa-si modifice impedanta ( asta ar cam parli amplificarea) verifica potentiometrul de volum, eventual schimba-l (daca esti incepator , desfa cu atentie , noteaza firele ) nu mai stiu modelul e cu potentiometru rotativ stereo sau 2 liniare , oricum schimbal-e ca sunt vechi ..condensatorii de filtraj pot cauza probleme ... alimentarea la partea de corector de ton ...

Link spre comentariu

eu iti recomand sa cauti pe cineva cu experienta sa se uite la ea, e incalcita tare , si risti sa o strici mai tare , doar daca ai o rabdare de fier , si atentie deosebita (carnetelu in care sa notezi fire , pozitii , pini si altele )defectul poate fi de la filtrare proasta (sunt 4 butelii de aluminiu intr-o parte si 2 mai mici in cealalta) care merg schimbati , poate fi de la potentiometre , poate fi de la legaturile de semnal (mufe intrare , si cabluri intre intrare -selector-corector-amplificare

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări