Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

conectare servo driver la Breakout


Darius_Tm

Postări Recomandate

Buna

Construiesc un cnc cu 3 axe pentru frezare iar de curand am achizitionat 2 servomotoare + drivere folosite .

Problema este ca aplicatia cu care setez parametri la driver cere o licenta ca sa functioneze iar eu nu o am .

Vreau sa controlez driverul prin step si dir dar el inainte cred ca era prin CAN .

Am inteles ca se poate controla cu 5v step dir la mufa Master encoder input.

Ce parere aveti ? cum sa controlez aceste drivere ?

Am atasat poze.


Schema conectare driver (pag 9)

http://www.raveo.cz/sites/default/files/download/2015/02/ECOSTEP200_E_manual.pdf

post-213285-0-46439300-1514379523_thumb.jpg

post-213285-0-70437000-1514380640_thumb.jpg

Editat de Darius_Tm
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Dupa cate vad eu pe pdf, ai cam luat teapa cu servo, pentru ca sunt cu motoare stepper pe 2 faze. Deci practic este un closed-loop (cu bucla inchisa).

Macar daca era cu stepper cu 3 faze, mai te apropiai de viteza servo. Eu zic sa le lasi in pace si sa iei alte drivere, si sa cauti servo intr-adevar.

Editat de cnc_step
Link spre comentariu

M-am gandit sa folosesc solutia servo AC de la Panasonic pentru ca poate elimina vibratile prin functia ''damping filter '' . Din schema inteleg ca accepta step - dir dar nu scrie nimic de 5V .

 

Ce parere aveti ?

 

(pag.36)

https://industrial.panasonic.com/content/data/MT/PDF/catalog/en/acs/minas-a5-2_ctlg_e_201504.pdf

''damping filter ''

https://www.youtube.com/watch?v=5R1a4273z-w

post-213285-0-51863700-1514886954_thumb.jpg

post-213285-0-49980100-1514887197_thumb.jpg

Editat de Darius_Tm
Link spre comentariu

Ti-am mai spus, este un motor stepper cu 2 faze, care suge vreo 5,9A normal, si vreo 14A in peak.

Este un stepper motor normal cu encoder pe el.

Poti sa pastrezi motorul asta si sa-l pui pe o chinezarie de driver cu encoder pe el, si ai scapat de munca. Le gasesti pe ebay intre 60 si 120$ driverele.

Deci nu este servo ce ai tu acolo.

Si mai bine ca nu este, ca chiar daca aveai servo si montai driverele, iti mancai urechile pana il reglai. Ca unservo nu se regleaza asa usor.

Link spre comentariu

Am primit licenta de la producator si pot folosi aplicatia pentru a regla parametri la driver .

Cum sa alimentez driverul ?

Din sursa de 24V conectez + si - la driver asa ?

Dc bus ground <-----(24v-)

Dc bus <-----(24v+)

 

Supply ground <-----(24v-)

Supply +24V <-----(24v+)

Enable Powerstage <-----(24v+)

Signal ground <-----(24v-)

 

Am atasat poza

post-213285-0-60880100-1515090154_thumb.jpg

Editat de Darius_Tm
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări