Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schimbare lustre cu aplice cu led


Postări Recomandate

Ce doresti sa spui este clar, insa in nici un caz ce se doreste nu este "atenuare" ci "dispersie" totusi lucruri fundamental diferite, chiar daca merg impreuna.

Numai a doua este dorita, in timp ce prima este inevitabila dar oricum numai benefica nu este.

 

Cu un dispersor bun (dar in cazul asta si mare ca arie, adica peste 7-8cm) am marit suprafata perceputa ca emisiva poate de 100 de ori, adica si densitatea energetica a scazut cam la fel de mult.

Ca rezultat este posibil sa se fi coborat sub pragul care provoaca neplacere mare "orbire".

Link spre comentariu

Azi m-am invartit prin magazinele de bricolaj in cautare de becuri de la care sa pot folosi un dispersor.

Singurele variante care cred ca pot fi luate in discutie sunt cele de la becurile de genul https://www.romstal.ro/bec-led-e14-r39-%25C3%25B839x67mm-3w-230v-lumina-calda-p3022765.html care au exact 39cmdiam ceea ce e ca si diametrul exterior al acelui mijloc al radiatoareleor si a piesei cu care vor fi prinse coburile pe radiator.

Acum caut niste variante cat mai ieftine ca si pret pe care sa le dezmembrez si sa le iau dispersorul care e mat comparativ cu cel cu prisme de la GU10.

Problema cealalta e ca incerc sa termin de verificat ce componente de pe partea de input a surselor mele de cc sunt duse pentru a putea comanda...in principiu cred ca schimb tot ce e capacitor cu altele noi si trebui sa verific sau sa-i schimb direct si varistorii si termistorii de pe intrare, posibil si puntea.

Variantele de schimb ar fi cele din documentul atasat trebie doar sa ma decid la unele ce varianta voi alege , in special la condesatori, dar cel mai probabil voi opta pentru ceva cu 12000h

necesitati piese.rar

Editat de gabyh
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Dupa ceva timp incerc sa ma reapuc de aplicele mele iar...dar avand in vedere ca nu prea am stat pe la oras in ultimul timp, nu am mai avut timp de ele, dar pana in craciun sper sa imi termin de  amenajat  si tavanul la a 2-a camera cu rigips si incerc sa mai  fac ceva in privinta  lor.

Dupa cum spuneam in mare cam am tot ce-mi trebuie doar timp mai mult mi-ar trebui.

Intre timp am optat pentru bara plina de cupru in interiorul acelor radiatoare...au cam disparut pozele  de pe tinypic o sa incerc sa pun altele ....

problema careia trebuie sa-i gasesc rezolvare este debitarea barei de cupru si imbinarea acesteia in interiorul radiatoarelor...nu stiu care ar fi cea mai buna varianta: debitarea cu un  flex/bomfier sau la strung? avand in vedere ca in capatul unde vine atasat cob-ul trebuie sa fie perfect plan si la acelasi nivel cu radiatorul..

GUC6Ifx.jpg

i1FYbVJ.jpg?1

V5I1KeM.jpg

jXUYJ8Y.jpg

singura problema devine greutatea aplicei cred ca, cu tot cu cele 4 radiatoare sare de 5kg dar, voi  realiza o structura mai complexa in ce priveste prinderea bridelor pentru tavanul  de rigips

Editat de gabyh
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări