Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest erwyn

Ajutor tda 2052

Recommended Posts

Guest erwyn

Sall. Vreau sa fac un amplificator cu doua tda 2052 alimentate la 23V dupa filtraj................As vrea sa stiu daca se poate lega in puncte si vreau sa stiu cat o sa scoata ca sa cumpar un difuzor de puterea lui. Difuzorul vreau sal folosesc ca woofer.

Guest erwyn

OK mersi donpetru as mai avea o intrebare cat o sa scoata in puncte 2 TDA 2052? Si cum se leg ca eu nu prea stiu si decat sa fac o prostie mai bine apelez la voi. :prayer:

bai frate, cauta si tu pe net, o simpla cautare te ducea la http://home.eunet.cz/rysanek/pdf/tda2052.pdf

PS: e legare in PUNTE

PS2: s-a tot discutat pe forum despre legarea in punte... ca idee in punte puterea e dubla, dar impedanta difuzoarele e dublata... citeste la http://sound.westhost.com/project14.htm si http://www.elforum.info/viewtopic.php?t=19359

Guest donpetru

OK mersi donpetru as mai avea o intrebare cat o sa scoata in puncte 2 TDA 2052?

TDA2052 in punte la o tensiune de alimentare de +/-25V, la un coeficient de distorsiuni armonice de circa 0,2-0,3% moduleaza o putere de 100W pe impedante de 4Ohmi.

Pentru conectarea in punte, asa cum am spus si niq_ro, poti sa cauti pe aici pe forum cateva ideii sau poti sa te inspiri din cazul conectarii in punte a doua TDA7294. Ar mai fi si varianta cu inversor dar...pentru niste TDA-uri nu prea se merita.

NUMAI BINE

Guest Vasile

Am sters linkul pentru ca daca vrei sa vezi ceva esti obligat sa-ti faci cont acolo, cum eu nu agrrez chinezarile...Daca nu s-ar atasa numai prostii de catre useri(poze nefolositoare, materiale aiurea la carciuma) as face limita mai mare

Guest erwyn

Io tot nu inteleg am doua tda 2052uri are intrarea pe pinu 7 si iesire pe pinu 1 ..........io pun o intrare la amandoua integrate? pe iesire inteleg da pe intrare nu inteleg cum se face. Fiti si voi un pic mai rabdatori cu incepatori ca si voi asa ati fost ca mine. Din schemele alea cu inversoare io nu inteleg nimic explicatim si mie un pic cum sa fac la intrari si is foarte bucuros. Scuze da asa este :smt003

ai intrarile + si - practic tu folosesti intrarea + pt intrarea de semnal iar cu intrarea - se face o bucla de reactie

Guest donpetru

o tot nu inteleg am doua tda 2052uri are intrarea pe pinu 7 si iesire pe pinu 1 ..........io pun o intrare la amandoua integrate? pe iesire inteleg da pe intrare nu inteleg cum se face.

Vezi poza de mai jos privind conectarea in punte a doua TDA2052. Sper sa-ti fie de ajutor.NUMAI BINE

Guest erwyn

Mersi Donpetru am sa ma descurc sigur. Acuma am inteles 100% :smt003

Guest erwyn

Revin cu o intrebare? In poza pe care am postato si acolo unde e cercuit este filtru activ?

Guest donpetru

Nu, nu este filtru activ

Guest Boby

Nu este altceva decat un filtru pasiv care imparte banda audio !