Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ESP Golf 4


Postări Recomandate



Bine de stiut, in caz ca apare la a mea!

Merci de informatii!


Stie cineva cum se regleaza la vw volanul/senzorul?

Adica varianta 1: - din capetele de bara, scurtezi/lungesti si volanul iti muta pozitia de echilibru

var 2: ridici volanul si il pui in pozitia dreapta, iar senzorul il realiniezi.

Evident var 2 se aplica pt corectii minore, iar caseta sa fie pusa in "zero" cu volanul drept.


Apropos, casetele de la vw au marcaje de aliniere, adica sa stii unde e centrul ei, cand volanul e drept?

Link spre comentariu
La mertzan am 2 repere, unul pe caseta, altul pe coloana de directie. Alea se aliniaza cand caseta de directie e pe zero.

Apoi ideea e sa fie volanul drept.

Senzorul ESP e reglabil, de scoti volanul il pui in ce pozitie ai chef, dar in general se aliniaza la un reper de pe volan.

Evident, cum totul e reglabil nu te opreste nimeni sa iti pui volanul cu capul in jos, daca asta vrei.

Dupa ce ai stabilit toate astea reglezi din capetele de bara directia.


Eram curios daca la VW se aplica.

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...
Vizitator Alin1

Salutare! Va rog sa ma ajutați cu un sfat, dacă se poate. Îmi sunt aprinși în bord 3 martori( ESP, volan, și un senzor de presiune în anvelope), sunt aprinși tot timpul. Am folosit un tester și îmi apare senzor unghi volan G85 ca eroare, ce ar trebui sa fac? Sa schimb senzorul? Țin sa va spun ca la schimbarea cauciucurilor de vara am observat ca sunt roase pe partea de interior. Mulțumesc! 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări