Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Anveloparea cladirii


Vizitator

Postări Recomandate

Salut, au inceput in aprilie anveloparea blocului si abia acum au ajuns la scara noastra cu izilarea fatadei. Au montat polistirenul saptamana trecuta si se pare ca au incheiat lucrarile.

Intrebarea este cum va rezista polistirenul pana la primavara fara sa fie acoperit cu ceva. Zapada si ploaia nu vor avea un impact negativ asupra lui?

Link spre comentariu

Salut, au inceput in aprilie anveloparea blocului si abia acum au ajuns la scara noastra cu izilarea fatadei. Au montat polistirenul saptamana trecuta si se pare ca au incheiat lucrarile.

Intrebarea este cum va rezista polistirenul pana la primavara fara sa fie acoperit cu ceva. Zapada si ploaia nu vor avea un impact negativ asupra lui?

Daca a fost bine fixat,materiale de calitate si ...meseriasi buni,nu ai probleme :aplauze ..apropo,voi(toti locatarii) ati fost de acord cu lucrarea? Ce fel de bloc este?(beton/caramida/P+4/>>)etc! Costurile?? :scarpin

Link spre comentariu

Si vrabiile ciugulesc polistirenul...fac gauri sa-si faca cuib in el sau in spatele lui (daca s-a lasat ceva distanta intre el si perete)

Polistirenul n-are absolut nimic la ploaie sau zapada...singura problema este sa fie prins in acele dibluri....altfel exista riscul ca un vant mai puternic sa-l zboare de pe perete.

Editat de mac01
Link spre comentariu

De ce nu este prins in dibluri, ma refer la acele "ciupercute" speciale pentru prins polistirenul de zidarie?

Pai asa i-a prins incheierea lucrarii, o fi zis unul ca este prea frig...habar n-am! Doar suntem in tara pe care unii o doresc arsa, unii chiar se ofera cu benzina. Tu ca proprietar nici nu esti bagat in seama. Mai ales ca nu am platit nimic pana acum au impresia ca ne fac o favoare, chiar avem mult tupeu sa ne exprimam vreo doleanta.

Link spre comentariu

Pai asa i-a prins incheierea lucrarii, o fi zis unul ca este prea frig...habar n-am! Doar suntem in tara pe care unii o doresc arsa, unii chiar se ofera cu benzina. Tu ca proprietar nici nu esti bagat in seama. Mai ales ca nu am platit nimic pana acum au impresia ca ne fac o favoare, chiar avem mult tupeu sa ne exprimam vreo doleanta.

Da, am inteles, la reluarea lucrarii ar fi bine sa le cereti sa le puna. La casa mea am prins polistirenul si in dibluri, la fel am vazut si la altii. Ceva de genul:

https://www.google.ro/search?q=dibluri+polistiren&client=tablet-android-samsung&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjoxYPWmJ7YAhWiA8AKHQnNBN4Q_AUIESgB

Link spre comentariu

la reluarea lucrarii ar fi bine sa le cereti sa le puna.

 

Pai la 2 etaje au pus!!! Pur si simplu s-au oprit in timpul actiunii, cum i-a prins "stop joc" asa au lasat totul. Exista totusi un control al lucrarii, nu fac nimic de capul lor.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări