Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
chanito

toshiba 21n21 e2

Recommended Posts

tv asta face o figura:cauta programele dar nu le agata.se apropie mult de momentul cand sa se sincronizeze pe post dar nu apare nici o imagine pe ecran.am intrat in servis dar degeaba.problema e ca nu stiu daca tre sa-i fac un dump la memorie sau e defect selectorul.are jungla stv2248h dar am inlocuit-o degeaba.daca stie cineva (are dump pt. memorie)il rog sa ma ajute.toate functiile de comanda merg ok

tv asta face o figura:cauta programele dar nu le agata.se apropie mult de momentul cand sa se sincronizeze pe post dar nu apare nici o imagine pe ecran.am intrat in servis dar degeaba.problema e ca nu stiu daca tre sa-i fac un dump la memorie sau e defect selectorul.are jungla stv2248h dar am inlocuit-o degeaba.daca stie cineva (are dump pt. memorie)il rog sa ma ajute.toate functiile de comanda merg ok

ce procesor are???

pare defect de integrator. Vezi rez.-le cat de bune sunt ?? dar poate ai o adresa personala ??

in meniul servis se intra cu tasta v- apasata si tasta 9 de pe telecomanda.procesorul e un MCF(nu am langa mine seria lui).oricum e un tv de vreo 2 ani aparut vandut la metro.schema o am dar n-am ce face cu ea.pur si simplu nu se acordeaza pe post.NU SUNT SIGUR CA E MEMORIA,dar vreau sa-i fac un dump sa vad.

:weedman:

....toshiba 21n21 e2

sasiu: tmc572d

procesor: mcf195c80ecf013c

....si tu esti neam cu Toma.

bafta

salut,tv cu sasiu TMC572C transmis telefonic de un coleg:cu memoria lui afiseaza nr program dar nu are imaginecu memorie goala ia numai comanda on,are rastru fara purici,imaginea neliniara pe vert,lipsa osdo mana de ajutor va rog

Buna seara , am si eu un TV modelul mai sus (sasiu si tv) , tot imi arde finalul linii , am masurat condesatoru C-E de 8,6 N este bun da ce scrie pe el , am mai schimbat 22micro /50 de la driverul linii c 446 am pus o rezistenta de 22/3-4W in serie cu alimentarea la pinul 2 trafo , dupa calcule dadea un curent de 360mA8V cadere tensiunea B era 119V eu suspectez trafo linii cu probleme prima oara dupa schimbare a mers vre-o 4h a doua oara doar vre-o 2 jumatate aceeasi chestie , se face cui C-E Multumesc pentru eventualele raspunsuri

Se incalzeste finalul?cum il duce zero ohmi E-C?schimba neaparat filtrajul pe driver.

da il duce in 0 se incalzeste si el si transformatoru , adica daca pui mina pe el se simte cald si asta la 10-15 min de functionare ,cind zici de filtraj , banuiesc ca ambele filtraje , C515 1000/16 si c 403 470/35

Normal ca ambele.Eventual vizualizeaza impulsurile din baza BU inainte si dupa schimbare sa vezi forma.

salut,tv cu sasiu TMC572Ctransmis telefonic de un coleg:cu memoria lui afiseaza nr program dar nu are imaginecu memorie goala ia numai comanda on,are rastru fara purici,imaginea neliniara pe vert,lipsa osdo mana de ajutor va rog

ati gasit o solutie la acest defect ? am unul identic, acelasi sasiu ,acelasi defect, tv este toshiba 21n21f2.

daca da,va rog domnul mitica ,postati solutia!

Edited by stefanion

Incercati prima data cu un bin ,poate are cineva unul probat !!

am pus memoria lui inapoi,am mai schimbat cond pe ici pe colo, ceva lipituri reci refacute, acum tv  se manifesta altfel, pe selector sau scart, am imagine desincronizata linii si cadre, sonor este ,osd este, jungla se incinge,iar dupa cca 5 minute dispare rastru, se face negru si se mai zareste in stanga ceva licarind,

sa fie jungla,

tv este echipat cu: proc. mcf195c8oecf013c

jungla .  stv2248h

final audio. an5276

cadre  tda 8174a

final sursa k2651

final linii d2499

am pus ceva rece pe jungla isi revine rastrul,cu acea imagine desincronizata,(pe pureci fara semnal e ok,doar ceva liniute sus,cred condul de 100 micro de l;a cadre),

iau acel obiect rece,dispare rastu, suflu aer rece apare din nou, daca il racesc eu deci revine rastrul,desincronizat total,(linii si cadre) bineinteles.

deci sa fie jungla?

Edited by stefanion