Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sobita pe GPL


MishuL

Postări Recomandate

Salutare! Prietena mea are 2 sobe pe GPL, ambele cu acelasi defect- apesi pe buton, dai pe aprinzatorul piezo, se aprinde. Stai si 10 ore cu butonul apasat, când ii dai drumul se stinge. Are un senzor care sta in flacara. De la el pleaca un fir, care trece printr-un intrerupator cu bila, pt a stinge flacara atunci când soba se rastoarna. Il scoatem din discutie pt ca l-am shuntat si defectul persista. De la el pleaca alt fir care intra in robinetul masinariei.

Cum verific ce e stricat? Acel senzor da o tensiune oarecare, care va debloca robinetul? Daca da, ce tensiune trebuie sa masor la acel fir? + la fir sau la masa? Si daca vreau sa incerc sa deblochez robinetul aplicand o tensiune oarecare la acel fir care intra in el, cat tre sa fie acea tensiune si, la fel, + la firisor sau lamasa?

Va foarte multumesc anticipat!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Acel senzor monitorizeaza temperatura ce este data de flacara. Daca flacara s-a stins, el se raceste, si atunci nu mai mentine actionat pistonasul de la robinet si intrerupe debitul de gaz.

Poti elimina aceasta protectie astfel:

- se desface piulita din spatele robinetului, acolo unde vine acea teava subtire de la senzor.

- se scoate acel pistonas , o bobina si un arc, din interiorul robinetului.

 

In aceste conditii nu vei mai avea protectie la oprirea gazelor.

 

Este bine, totusi, sa nu faci aceasta modificare, fara sa te pricepi.

Cheama pe cineva de meserie, chiar cu riscul de al plati.

Editat de PINTI
Link spre comentariu

Este o termocupla care genereaza un curent electric ce trece prin bobina de automentinere din robinet.

Se verifica termocupla :un electrod este cel vizibil iar celalalt este la masa .

Se verifica si continuitatea bobinei si conexiunea de masa.

Se inseriaza cu firul cald un ampermetru pe scala de A si se incalzeste senzorul.

La functionare corecta aparatul va indica curentul produs de termocupla ,curent care circula prin bobina din robinet.

Se cauta zona cu defect si se inlocuieste \ repara piesa (mai greu si riscant fara cunostinte despre mecanism ).

Nu alimentati din alta sursa bobina robinetului ,exista risc major de explozie in caz de avarie a alimentarii cu carburant .

Link spre comentariu

Ala nu e un fir,e un capilar ce transmite dilatarea lichidului din bulbul aflat in flacara spre pistonasul despre care se aminteste in postarea trecuta.Se poate inlocui cu un capilar bun de la aragazele care sunt prevazute cu asa ceva...ultima data gasisem la 35 lei/bc.Parca n-as suspenda acea protectie decat doar ca sa ma conving ca de acolo mi se trage,dar ca solutie definitiva n-o recomand,cu atat mai mult cu cat este o soba care poate fi folosita in spatii de dormit.Stingerea accidentala a flacarii duce la acumulare de gaze.Mai departe,vedeti stirile de la ora 17.

Edit-Am postat aproape in acelasi timp,posibil sa fie si una si alta,eu doar modelul despre care am scris,am intalnit,dar tot element de siguranta este...

Link spre comentariu

Senzorul,trebuie musai sa bata flacara pe el direct ,este un senzor pe lichid,acel "fir"de care spui....este o tevusca,el da ok-ul,de functionare !

Posibil,ori falcara nu bate indeajuns pe el,ori "firul"(teava) aceea fisurata,si lichidul acela pierzand din presiune nu m-ai functioneaza,s-au blocul ventil defect.....dar m-ai greu .

Vad ca ti-au raspuns colegii de forum,totusi ai grija !!!

Editat de Jhn
Link spre comentariu

Atunci cand are loc o oprire accidentala sau planificata de gaze naturale, exista un protocol de redistribuire. Nu se cupleaza direct, precum cei de la Renel.

Zona de intrerupere este izolata, se inchid vanele pe sectoare, se inchid vanele pe strazi, blocuri, scari de bloc.

Se deschid in aceiasi ordine. De mentionat ca pe scara blocului se face apel la fiecare apartament in parte. Nu esti acasa,sau nu raspunzi, ti-se opreste robinetul de la contorul de gaze. Asta in ideia ca s-ar putea sa ai un consumator deschis, si poate aparea o acumulare de gaze,

 

La Renel...Alta mancare de energie. cuplari, decuplari si iar cuplari de 20 de ori pe minut. Ce este in priza...rade tot.

Link spre comentariu

Nu te juca. Cumpara sonda noua si rezolva problema.

Am vazut treburi tare urate de la manevre de genul.

Si nici macar sistemul asta nu este infilibil.

Am acvut celula de maturare cu arzator pe gaz, cu controller electronic de la Satronik , si cu toate sistemele de siguranta, a pocnit de sa te fereasca al de sus.

Repet. Nu te juca si nu anula nimic.

Link spre comentariu

Atunci cand are loc o oprire accidentala sau planificata de gaze naturale, exista un protocol de redistribuire.

Ok,asta la reteaua de GN,dar cand esti alimentat de la butelie,si ramai fara flacara?

La mine nu de putine ori s-a trezit la bucatarie cu oala care nu mai fierbe...flacara mica,o pala de vand cauzata de curent de la geamul deschis,si gata flacara.Sub nici o forma n-as recomanda renuntarea la acea protectie.

Link spre comentariu

Ok,asta la reteaua de GN,dar cand esti alimentat de la butelie,si ramai fara flacara?

La mine nu de putine ori s-a trezit la bucatarie cu oala care nu mai fierbe...flacara mica,o pala de vand cauzata de curent de la geamul deschis,si gata flacara.Sub nici o forma n-as recomanda renuntarea la acea protectie.

Da, aveti dreptate, initiatorul a spus ca este pe GPL.

Dar la acea sobita nu poate da nici o oala in foc. Este proiectata sa emane caldura undeva pe orizontala. Nu are oala sa dea in foc.

 

Repet, nu recomand acest artificiu de anulare a acestei protectii.

 

Dar, ...mai exista si acest dar...

Am crescut cu totii in casa parinteasca,... fie la bloc..fie la tara. Cati dintre parintii nostri aveau aceste protectii la aragazele din dotare? Asta pana in 1990

Primul aragaz pe care l-am cumparat, cand m-am mutat in noul apartament, in 1988, a fost unu ce avea aceste sonde de supraveghere. Se numea GINA S3. Un aragaz bun, la timpul lui.

In timp a trebuit sa anulez cate o sonda de acest tip. In final toate ochiurile au functionat fara aceasta protectie.

Si asta ..cred..incepand acum ..20 de ani.

Acum merge la parinti, la tara, pe GN.

Editat de PINTI
Link spre comentariu

Da, aveti dreptate, initiatorul a spus ca este pe GPL.

Dar la acea sobita nu poate da nici o oala in foc. Este proiectata sa emane caldura undeva pe orizontala. Nu are oala sa dea in foc.

 

Pai nu m-am referit la oala care da in foc,flacara aia are 100 motive sa dispara,nu-i trebuie nici o oala.

Aveti dreptate,si eu am avut acasa pana prin 90 aragaz de Satu Mare,si Dacie fara ABS,dar acum parca n-as mai conduce una fara ABS... :rade:

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări