Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema 2sa1943/2sc5200


Postări Recomandate

Schema ( de fapt derivatele ei ) permite performante mult superioare facaturilor ( parerea mea ) gen zal promovate artificial in scop comercial pe Elforum , este folosita inca din anii '80 de majoritatea producatorilor de HiFi si HiEnd .

Desigur , schema numita de mine facatura poate fi imbunatatita , de fapt schema SARA poate fi considerata o modificare e substanta , SARA avand performante excelente .

Facatura aia cu porecla de zal n-a fost ceva comercial. Au fost niste cablaje de fabrica si ceva componente date pe ici pe colo si la preturi cam de achizitie, dar cu greu as numi eu comercial, mai ales ca totul a fost la vedere. Stiu ca il urasti pe zal din ficati si probabil d-aia urasti facatura aia cu ''derivatele'' :rade:

 

 

Link spre comentariu

La cum vad eu lucrurile, ceea ce ar avea nevoie autorul topicului este un proiect complet deja testat si confirmat si care sa contina atat schema cat si cablaj, nu cred ca este aici cazul sa se repete multimea de topicuri unde se incepe de la ceva si se ajunge dupa modificari la cu totul altceva. Ar trebui un proiect cat de cat decent dar simplu si accesibil pentru un incepator ( asta inteleg ca este autorul topicului, daca nu e asa, cer scuze ). As propune ceva:

https://sites.google.com/site/quasisdiyaudiosite/nbip-series/nbip300

 

Cred eu ca este una dintre cele mai potrivite alegeri, schema simpla si totusi cat de cat ok, are si cablaj si toate cele.

Sigur, se pot alege si variantele nmos.

Link spre comentariu

Da,cum am spus in inceputul topicului sun incepator si imi place foarte mult electronica mai ales pe partea de amplificare.Multumesc Marian pentru sprijin si o sa aleg varianta nmos.Eu vreau sa fac primul meu amplificator de la 0 si sa ramana mereu primul amplificator facut de mana mea si as vrea sa fie cat de cat simplu si accesibil cum ai spus si tu.va salut

Link spre comentariu

Dacă te mulțumește , ascultă-l sănătos .

Întotdeauna există ceva mai performant .

M Dorin : nu merita sa alegi varianta cu finali MOS , pentru performante bune trebuie selectați , deci va trebui sa cumperi o cantitate ( probabil ) 10 ori mai mare decât ai nevoie .

Mergi pe varianta de schemă cu finali bipolari , uită de MOS FET , nu sunt pentru începători .

Link spre comentariu

Da,cum am spus in inceputul topicului sun incepator si imi place foarte mult electronica mai ales pe partea de amplificare.Multumesc Marian pentru sprijin si o sa aleg varianta nmos.Eu vreau sa fac primul meu amplificator de la 0 si sa ramana mereu primul amplificator facut de mana mea si as vrea sa fie cat de cat simplu si accesibil cum ai spus si tu.va salut

Salut visavis de ce ti-a recomandat Marian,eu am facut NMOS 400 si e totul OK.(schema,cablaj)functioneaza foarte bine.Singura modificare au fost finalii(ce recomanda ei sunt foarte scumpi) asa ca am folosit finali in capsula de plastic.

Editat de DENSUSAN
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări