Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Diferite display-uri cu PIC sau alte uC-uri.


Postări Recomandate

Deschid acest topic pentru a putea discuta despre diferite modele / abordari pentru meniuri grafice.

 

O sa incep eu prin prezentarea modulelor grafice "Nextion". Acest display vine cu un Uc ( Arm7 de 48Mhz / 108Mhz, depinde de dimensiune) dedicat care se ocupa de randarea imaginii si interfata UART. Pentru a folosii acest display avem la dispozitie un IDE pe nume "Nextion Editor" unde se creaza un meniu. IDE-ul pune la dispozitie prin drag-n-drop diferite elemente standard: campuri text/numere, imagini, butoane, scroll, etc.. fiecare element poate avea ca background o imagine prin urmare se pot crea meniuri foarte "colorate" prin crearea unor imagini in diferite tool-uri de imagini ( photoshop, gimp, etc..). Fiecare element are niste actiuni gen la apasare, la eliberare, etc.., pentru fiecare actiune putem defini un mic cod pentru a face diferite actiuni cum ar fi sa schimbam un text, sa afisam o alta pagina. Pentru fiecare actiune putem specifica ca display-ul sa trimita prin UART id-ul elementului iar apoi cu un PIC sau alt microcontroller putem face diferite actinui. De asemenea putem trimite prin UART diferite comenzi pentru display cum ar fi sa schimbam textul unui camp.

 

Aici am facut un mic filmulet cu ce am reusit eu sa fac pana acuma cu acest display, momentan totul se proceseaza pe display neavand timp liber sa termin modulul pentru el care va avea la baza un PIC18F26K22 care va avea rolul sa proceseze mesajele trimise de display si in acelas timp o sa fie master RS485, mai apoi cu timpul vreau sa realizez diferite module slave care vor putea fi controlate de la display, un mic sistem "Smart Home". https://www.youtube.com/watch?v=LNrzKi-iN6U

 

Daca exista persoane interesate de acest display raspund cu cea mai mare placere la intrebari. In acelasi timp invit restul colegiilor sa isi prezinte micile proiecte :).

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 0
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări