Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Muzyk_ant

pistol de lipit

Recommended Posts

poate cineva sa ma ajute la rebobinarea unui pistol de lipit romanesc? Am reusit sa-l ard, si , din pacate nu am mai putut recupera spira cu spira...stie cineva ce sarma ci cata vine in primar? THX!

Vezi ca la Infoelectronica.ro este calculul transformatorului sau FREC(50)/Suprafata(cm patrati) =numar spire pe volt (aprox !) si sirma pui de de acelasi fel cu ce a fost.Asta-i teoretic.Practic se scade 10% din nr spirelor avind in vedere ca pistolul nu se foloseste incontinuu alimentat.

mai repede te duci la o piata de vechituri si cauti unul,eu miam cumparat 3 buc.cu carcasa sparta dar functionale,si pe cat e clujul de mare imposibil sa nu gasesti.

e si asta o solutie...cu targul de vechituri...cel putin cand am fost eu nu am gasit, sau poate nu m-am uitat atent. Ideea e ca pistolul asta il am de cand ma stiu ...e un fel de amintire :)))) , asa ca nu vreau sa-l arunc la gunoi mai ales ca , cu el am invatat sa lipesc dezlipesc...ard , exfoliez etc :), asa ca daca cineva a mai reparat astfel de pistole il rog frumos sa-mi spuna ce sarma tre sa pun in primar, ce dimensiune si cate spire , pt ca pistolul sa functioneze ca si de la mama lui. merci !!!

Apropo...ce parere aveti de pistoalele astea doua :

http://www.okazii.ro/catalog/3174078/ac ... #div_photo

si , http://www.capodimonte.ro/poza_458065.html

sincer nu am probat unul ...dar dupa cate am auzit, nu te prea poti folosi mult de ele

Guest Vasile

Eu am un pistol de lipit Weler si e bun de aruncat, se incalzeste ansa greu(originala) iar daca lucrezi 10 minute cu el se incinge mai rau ca ansa :smt005

rog pe cineva foarte mult sa faca efortul (stiu considerabil de mare si de enervant) sa desfaca ansa si sa-mi masoare ce tensiune epe secundar, adica pe cele doua borne groase; poate are cineva un pistol la care ansa e rupta si inca nu a schimbat-o. Vreau sa va si eu raportul de transformare

Guest donpetru

Pistolul tau de lipit, are in jur de 40-60VA. Numarul de sprie pe volt, de exemplu pentru o putere de 50VA va fi:

w=k/S=k/radicalP=7,14 spire pe volt (pt. 230V = 1642,2 spire);

Diametrul conductorului in primar se calculeaza pentru o densitate de curent de 3A/mm patrat. Adica pentru un curent nominal primar a transformatorului pistolului de lipit de I=P/U=50/230=0,217A, sectiunea nominala a conductorului email va fi: Snom=I/J=0,072mm patrati. Sectiunea se va majora cu coef de suprasarcina a transformatorului pistolului de lipit de circa 30-40%, adica S=1,4*Snom=1,4*0,072=0,101mm patrati, iar STAS vom adopta o sectiune de S=0.16mm patrati corespunzatoare unui diametru a conductorului de d=0,14mm.

P.S. Este indicat totusi masurarea diametrului conductorului din bobinajul ars a transformatorului pistolului de lipit si facuta o comparatie cu calculul efectuat de mine mai sus. In functie de asta si de disponibilitatea achizitionarii unui conductor de acest diametru se poate face o mediere a celor diametre (din practica si cel calculat de mine mai sus). Totusi, tinand cont si de faptul ca conductor de cupru email de aceasta sectiune si nu numai, se comercializeaza la preturi coresp. unor cantitati de cateva kilograme, costul de bobinare + efortul depus, (este totusi o sectiune de conductor mica si mare grija sa nu o rupi) poate sa iasa chiar mai mare decat unul nou. Un pistol de lipit nou pe piata MADE ROMANIA acum in magazin ajunge aprox. 40lei. Cred ca cu putin noroc mai gasesti. Asa ca....

NUMAI BINE si SUCCES la bobinat daca te hotarasti.

Merci , uite sa stiti ca toti ati contribuit si mi-ati fost de ajutor, am aflat cum sa bobinez pistolul asta , multam Donpetru ! si am mai aflat ca nu merita sa dau 100ron pe un weller :) , plus ca s-ar putea sa gasesc un pistol romanesc destul de ieftin si nou (culmea.....de cand fac romanii scule mai bune ca nemtii?), merci tuturora, sper sa ajute subiectu asta si pt altii...

Ca si cum au scris si altii mai sus, Wellerul nu-i bun de nimic. Mai ales, ca pe secundarul trafului sunt vreo 10 spire, drept urmare pe langa curent apare si o tensiune, si daca nu folosesti varf original pt acest pistol, ci faci tu una din cupru, rezistenta scade, iar bobina se incalzeste mai brusc.

Daca totusi vrei sa-ti cumperi un pistol nou, uita-te la acest link: http://www.capodimonte.ro/produse.html?keyword=lt-100p

Este bobinat ca si cel romanesc, incalzeste destul de repede, poti sa faci tu orice varf, iar carcasa este ceva combinatie din teflon, care totusi nu se topeste in mana. Este fabricat de ZDZ Poland, asa ca 100% nu are nici o tangeta cu China sau Turcia.

Da, am vazut si pistoalele astea si sunt o varianta buna, asta in caz ca nu gasesc romanesc la un pret bun, am inteles ca acu si astea romanesti se fac cu carcasa din teflon si nu din bachelita, ebonita... sau ce o fii fost ,....extrem de casabila. Am auzit de la cineva ca pistoalele romanesti , pe vremuri veneau cu cate 10 varfuri de schimb dar din alama ! si nu cupru. Ma gandesc ca ansele din alama rezista mult mai mult decat ce facem noi din cupru, si apropo, stie cineva care e grosimea maxima admisa pt o ansa? ....cred ca asa mi-am prajit pistolul , punand o ansa supradimensionata si prin faptul ca l-am forjat prea tare, fara pauze.Apropo....chinezii nu se enerveaza cand stau juma de ora sa faca o lipitura cu pistoalele alea?....sau la ei nici macar nu se scot pe piata astfel de lucruri, ci au doar scule profi? :)

Guest donpetru

Ma gandesc ca ansele din alama rezista mult mai mult decat ce facem noi din cupru, si apropo, stie cineva care e grosimea maxima admisa pt o ansa?

Pentru o ansa din cupru diametru recomandat este de 1,8mm care corespunde unei sectiunii de aprox. 2,5mm patrati. De exemplu, iti recomand sa cumperi de la magazinele de specialitate conductor FY2,5mm patrati, cu ajutorul caruia poti sa-ti confectionezi anse pentru pistolul de lipit. Pentru o sectiune de 2,5 mm patrati ansa trebuie sa aiba o lungime de 100mm.Referitor de ansele realizate din alama, cei drept pe mine nu m-au incantat asa mult chiar daca durata de viata a acestora era putin mai mare in comparatie cu varianta anselor realizate din conductor din cupru. Totusi, cupru mi se pare numai bun si mai usor de gasit si suficient de ieftin.NUMAI BINE

eu am folosit anse de la 1,x pana la 2 mm2. cu cele mai subtiri se incalzeste mai repede(cositorul) iar cu cele mai groase,mai incetpoti sa scurtezi lungimea sarmei pt a incalzi ansa mai rapid,dar scade si viata acesteiaeu am un pistol de 100w(asa scria pe el parca),secundarul e de vreo 2 spire de platbanda,iar tensiunea e de 0,3v(asa zice aparatul...)si eu sugerez sa cauti altul prin targ-iesi mult mai ieftin,dar ii inteleg valoarea sentimentala(am si eu,dar il tin mai mult in dulap)

donpetru a calculat perfect numarul de spire pentru ca eu am numarat la un pistol rominesc pe care il am de vre-o 25 de ani si are 168 de spire in primar dar vreau sa spun ca nu era ars ci avea un fir rupt este aproape imposibil sa arzi un asemenea pistol este unul din obiectele in care am cea mai mare incredere si este intradevar mai bun decit multe alte pistoale de lipit straine

atentie , pentru toti care folsesc pistoalele astea...ca si o concluzie...nu va grabiti cand faceti ansa si faceti-o asa cum a calculat Donpetru adica...lungimea ei totala 100mm , CU 2,5 , altfel (daca e mai scurta, e adevarat ca se incalzeste mai repede) dar, reusiti si performanta mea :)...plus ca atunci cand se rupe ansa....multi prefera sa o mai invarta si sa continue, pt cateva lipituri...dar de obicei ramane asa multa vreme...si nu cred ca e bine. Parerea mea e ca daca tot te apuci sa faci varfuri pt pistol (anse) faci vre-o 10 si le pui bine pt ca alta data cine stie ce lene intra in tine...si nah..Sincer daca stau bine sa ma gandesc chiar a fost "tanc" pistolul asta :)...maine o sa am altul la fel !!!