Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Duster 1,6 benzina


Postări Recomandate

 

 

Daca ar fi facut accidentul la el in tara, sigur n-ar fi scapat usor pentru ca nu ar fi lovit un logan. Cand auzi de cazuri de-astea mereu loganul este victima, poti sa juri ca era familia era in logan.

 

Dar e masina noua ....

Si daca ambele masini erau aceeasi marca,una merge cu 80km/ora,cu familia, si cealalta cu 180km/ora,cu prostul la volan,cam ce se alegea din ele?Argumentul cum ca loganul e de vina pt ca mor oameni nevinovati mi se pare cel mai nerod care se putea aduce in discutia de fata.

Link spre comentariu

Si daca ambele masini erau aceeasi marca,una merge cu 80km/ora,cu familia, si cealalta cu 180km/ora,cu prostul la volan,cam ce se alegea din ele?Argumentul cum ca loganul e de vina pt ca mor oameni nevinovati mi se pare cel mai nerod care se putea aduce in discutia de fata.

 

Atunci inseamna ca si a adauga airbaguri si toate normele de siguranta ti se pare la fel de nerod odata ce asta nu il face pe celalalt sa mearga incet, deci si aia care se chinuiesc sa faca masini sigure din care oamenii coboara pe picioarele lor in caz de accident sunt doar niste nerozi pentru tine.

 

Noutate, la masini pe langa aspect, motor, consum, poluare, vechime, etc... in ultimul timp a mai aparut inca o categorie: siguranta. Este lucrul ala care, atunci cand s-a produs un accident, tu cobori din masina pe picioarele tale in timp ce ceilalti sunt inveliti in saci de plastic...exemplul e mai sus. Si pentru multi, nerozitatea asta este chiar mai importanta decat toate celelalte aspecte.

Nu conteaza din vina cui s-a produs accidentul, asta nu ne bucura cu nimic cand suntem in sac, nu ? Accidentele se intampla, orice ai face, de aia se si numesc "accidente", cuvant care inseamna "eveniment imprevizibil, fapt intamplator, neasteptat", deci stiu ca poti sa imi povestesti despre cauzele accidentului, dar nu poti sa le explici tuturor celor 7miliarde de oameni asta si sa ii faci sa inteleaga, si chiar daca ar intelege tot i-ar pocni unuia un cauciuc sau i-ar sari un caine in fata si se intampla.

Stiu, nu putem sa conducem toti tancuri, dar asta nu inseamna automat ca trebuie sa conducem cosciuge.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

Eu ziceam ca starpirea prostilor de pe drumurile publice e mai benefica decat blindarea caroseriilor.

http://www.bzt.ro/inchisoare-cu-executare-pentru-avocatul-beat-din-iasi-care-a-ucis-doi-oameni-nevinovati-40948

https://www.youtube.com/watch?v=A0vIzxpmX9Q

Nici una din masinile implicate nu era Logan,cel putin nu din cele cu victime...erau masinile sigure despre care iti place sa povestesti,dar pe mana prostilor.

Link spre comentariu

Eu ziceam ca starpirea prostilor de pe drumurile publice e mai benefica decat blindarea caroseriilor.

http://www.bzt.ro/inchisoare-cu-executare-pentru-avocatul-beat-din-iasi-care-a-ucis-doi-oameni-nevinovati-40948

https://www.youtube.com/watch?v=A0vIzxpmX9Q

Nici una din masinile implicate nu era Logan,cel putin nu din cele cu victime...erau masinile sigure despre care iti place sa povestesti,dar pe mana prostilor.

 

Nu am zis ca tot ce nu este logan este masina sigura. Daca te-ai fi uitat la film ai fi vazut cu siguranta violenta accidentului si faptul ca avocatul respectiv nu a patit nimic, a iesit teafar si nevatamat impreuna cu femeia lui. Daca ar fi condus un logan la impactul ala probabil ii mureau si rudele de acasa.

Link spre comentariu

Ce sa-i faci,viata este nedreapta,de asta prostii la volan isi iau masini tari si pe urma merg ca bezmeticii cu 200km/ora.Acum a avut noroc,dar daca in fata lui era un TIR,cam ce simteau rudele lui de acasa?Nici rahat de analiza nu ramanea din el,cu toata caroseria tare.Asa ca asta am vrut sa punctez,oricat de tare ai masina,trebuie sa te gandesti ca totdeauna se gaseste una mai tare.Deci pe ideea asta nu esti niciodata in siguranta...raman la ideea ca starpirea prostilor de pe sosea e cea mai buna metoda de protectie,nu caroseria tanc.Ai facut trasnaia pe sosea?Nici tu nici copii tai sa nu mai aiba drept de conducere pe drumurile publice(daca scapi)...atunci sa te vad daca te mai lauzi ca mergi pe soselele din tara cu peste 140km/ora.

Link spre comentariu

" Treceti - o " pe la ceva mecanic , demn de numele profesiei ... Altfel , macar la dublu sa parcurgeti kilometri ... fara evenimente , doar carburanti si lubrifianti ! .

P .S . - cand eram foarte tanar , aparuse notiunea de " conducere preventiva " . O fi fost vreo idiotenie , ca multe din epoca ? ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Ce sa-i faci,viata este nederapta,de asta prostii la volan isi iau masini tari si pe urma merg ca bezmeticii cu 200km/ora.Acum a avut noroc,dar daca in fata lui era un TIR,cam ce simteau rudele lui de acasa?Nici rahat de analiza nu ramanea din el,cu toata caroseria tare.Asa ca asta am vrut sa punctez,oricat de tare ai masina,trebuie sa te gandesti ca totdeauna se gaseste una mai tare.Deci pe ideea asta nu esti niciodata in siguranta...raman la ideea ca starpirea prostilor de pe sosea e cea mai buna metoda de protectie,nu caroseria tanc.Ai facut trasnaia pe sosea?Nici tu nici copii tai sa nu mai aiba drept de conducere pe drumurile publice(daca scapi)...atunci sa te vad daca te mai lauzi ca mergi pe soselele din tara cu peste 140km/ora.

LIKE!

Link spre comentariu

O solutie si mai buna ar fi sa facem oamenii nemuritori, sa prezicem viitorul, sa eliminam defectiuniile si explozile de cauciucuri, sa eliminam si animalele de pe sosele si bineinteles sa dezinventam alcoolul.

Toate astea sunt alte solutii imposibile impreuna cu cea propusa mai sus.

Consideri ca cresterea amenzilor o sa linisteasca traficul ? crezi ca nu sunt destul de mari deja ? aia care au bani de masini puternice o sa isi permita sa le plateasca in continuare dar tu, ala saracul cu loganu o sa plangi cand iei o simpla amenda si betivul cu audi tot la fel te omoara.

 

Masina sigura iti mareste sansele sa ajungi viu acasa, chiar daca nu te asigura macar e un plus.

Link spre comentariu

Eu nu vorbeam de amenzi,vorbeam de inchisul intr-o celula si aruncatul cheii...pt unul care omoara pe strada,asta se cuvine,nu amenda.Sa vezi atunci cum frica pazeste pepenaria.Masina sigura in mana prostului devine arma.El stie ca nu i se poate intampla mare lucru si merge ca dementul.Daca elimini prostii de pe sosea,o sa ramana ceilalti factori determinanti de accidente pe care ii invoci si care oricum sunt mult mai rar intalniti in trafic decat prostii.

Link spre comentariu

Eu nu vorbeam de amenzi,vorbeam de inchisul intr-o celula si aruncatul cheii...pt unul care omoara pe strada,asta se cuvine,nu amenda.Sa vezi atunci cum frica pazeste pepenaria.Masina sigura in mana prostului devine arma.El stie ca nu i se poate intampla mare lucru si merge ca dementul.Daca elimini prostii de pe sosea,o sa ramana ceilalti factori determinanti de accidente pe care ii invoci si care oricum sunt mult mai rar intalniti in trafic decat prostii.

LIKE!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări