Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Radiatorul din link este cu mult sub necesarul unui modul de 100W, minimul necesar ar fi unul de 2 ori mai mare pt fiecare modul.

Nu te lua dupa pozele din ofertele de module de pe ebay, tu ai nevie de o racire serioasa, nu vrei sa prajesti oua pe radiatoare.

Abia ceva cam ca HEAT-007 de acolo ofera o racire care sa asigure viata amplificatorului (cate unul pe modul).

Ca pret modulele - aproape oricare ar fi ele (la nivel decent, nu hiend), costa sensibil sub pretul sursei de alimentare si al radiatoarelor.

Daca adaugi o cutie frumusica si conectori cat de cat bunisori, iarasi sunt niste bani semnificativi.

 

La un traf daca ai definit puterea si tensiunea de iesire, constructorului ii rezulta automat amperajul.

Eu as alege un traf cu 2x42Vca pt a avea de unde sa cada in sarcina, sa imi ramana macar 2 x 50Vcc.

Link spre comentariu

Un amplificator catalogat ca ar scoate 400W (eu am dubii dar aici pe forum am fost informat ca chiar scoate 400W)...

Daca ii dai alimentarea potrivita, sigur scoate 400W, nu ma indoiesc nici o clipa de asta.

Aminteste-ti de testul lui Leco, o singura pereche de finali. Adica sigur ca se poate, dar problema se pune la ce regim duci acei finali?, din punctul meu de vedere este iresponsabil sa recomanzi clientilor 2x65V pe 4 Ohm pentru doar 2 perechi de finali. Nu stiu daca recomandarea ii apartine proiectantului ( Sorteh ) ori e o "umflatura" a magazinului ce comercializeaza acele module, dar asta conteaza mai putin.

Link spre comentariu

Cred ca am gresit . Abia acum m-am uitat la ce modul ai ales.

La modulul cu numai o pereche de tranzistori nu poti folosi o alimentare de +/-52V.

Acolo nu ar fi bine sa folosesti mai mult de +/-40V.

 

Totusi eu ti-as recomanda, mai ales ca ai spus ca vrei fiabilitate, sa alegi module cu cite 2 perechi de tranzistori finali.

Link spre comentariu

Oky doky voi cauta un traf cu 2x42 Vcc sa fie pe la 500 600 VA , ce parere ai despre ar sustine cele doua module oke ? Prefer sa dau un ban ceva mai mult decat sa ma zgarcesc pentru 40-50 de lei a anumite componente care sunt de baza ... . Cum fac multi la constructia unui calculator pun placi de baza si procesoare bune si arunca o sursa amarata ... si dupa se intreaba de ce a crapat placa de baza sau este instabil ... si aici cum totul depinde de curent mai bine sa fie ...

Editat de Olteanu Daniel_234083
Link spre comentariu

Heat-008 ar fi la limita pt 2 module de "400W" fiecare.

Ceva cam ca HEAT-007 de acolo ofera o racire care sa asigure viata amplificatorului (cate unul pe modul).

Dar sigur gasesti radiatoare mai ieftine pe forum sau prin alte parti. Nu e musai sa fie noi, nu se uzeaza in timp.

Cam la fel si cu un eventual transformator, poti gasi sh pe forum sub 1/4 din pretul unuia nou.

Link spre comentariu

Cred ca am gresit . Abia acum m-am uitat la ce modul ai ales.

La modulul cu numai o pereche de tranzistori nu poti folosi o alimentare de +/-52V.

Acolo nu ar fi bine sa folosesti mai mult de +/-40V.

 

Totusi eu ti-as recomanda, mai ales ca ai spus ca vrei fiabilitate, sa alegi module cu cite 2 perechi de tranzistori finali.

Bun sa i-au kitul de "400w" pentru sateliti desii as fi vrut sa folosesc modulel pentru subwoofere :d . Modulul de 200 w are doar o pereche de tranzistori ... si pe acesta voiam sa il folosesc pentru sateliti .... trebuie sa ma lamuresc in privinta kiturilor trafului si fitrajulu pe 17 luna aceasta i-au salariu si as vrea sa dau comanda si nu as vrea sa cumpar ceva ce nu mi-ar fi de folos :))) sau ar fi fost mai ok sa iau altceva :P

Link spre comentariu

Pai precizeaza si tu despre ce vorbim, care pt bas, care pt sateliti ... :rade:

Noi - sau cel putin eu, vorbeam de partea pt basi. Pt sateliti sigur ca se schimba treaba.

 

Prima data vreau sa fac amplificare pentru sateliti (standfloore) dupa imi cumpar sau imi construiesc standfloorele , ulterior imi fac amplif de subwoofer ( vreau sa fac doua ) atunci am sa ma decid sa fie active pasive ... dar momentan vreau sa realizez ampliful pentru sateliti :P dupa boxele , cand o sa termin daca ma descurc si nu fac artificii prin casa continui :)))

200 w modul pentru sateliti, iar cel de 400w pentru subwoofer

Ipoteza:

 

Scopul principal al acestui topic este reclama la acel magazin sau chiar la acele module ( iresponsabil si chiar mincinos prezentate ).

Am eu asa un feeling... Nu stiu, se prea poate sa ma si insel, dar mie imi pute rau a reclama mascata!

daca imi sugerezi sa cumpar kituri de genul acela din alta zona care sa fie la fel de detaliat ca acolo cum se fac legaturile intre filtraj si modul . Initial vruiam sa i-au kiturile dupa mivarom dar m-am lecuit am citit ce pocnitori chinezesti sunt , chiar aici pe forum au fost discutii pe tema lor ... chiar nu fac reclama mascata initial vruiam sa imi fac boxe dar am decis sa fac amplificarea dupa boxele si baietii chiar m-au mai ajutat in postarile anterioare si chiar tin sa le multumesc :) pentru timpul acordat ...

Editat de Olteanu Daniel_234083
Link spre comentariu

daca vreti sterg eu linkurile eu am pus linkurile sa stie despre ce vorbim ... acum mai toti cei care au fost implicati in discutie au idee despre ce as vrea sa fac ... 2 kituri de 200 w pentru 2 boxe ... eu am ales de acolo pt ca sunt din romania si nu prea sunt in tema cu firme care comercializeeaza kituri de geanul ... am si spus vruiam sa i-au dupa mivarom acele kituri de 500 si 250 w care sunt niste ... porcarii.

Link spre comentariu

Nu mai mult decat atunci cand erau analizate modulele miva...

O sa fac totusi o curatenie maine seara.

 

@ Olteanu Daniel, exista aici unele resentimente fata de constructorul acelor module, a tras o mare teapa multora - a explicat Sharky pe o pagina anterioara.

In afara de asta, vechile module oferite de Sorteh erau de buna calitate.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări