Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cu ce va iluminati baia?


Vizitator

Postări Recomandate

Multumesc pt sugestie, dar...becurile cu senzor de miscare au si ceva temporizare...care ar fi enervanta..adica sa-mi tot stinga si sa-mi aprinda becul...am o aplica din aceea cu senzor pe hol...si de multe ori s-a dovedit a fi enervanta (de exemplu..cand ma leg la sireturi, deoarece nu prea ma misc, senzorul ”crede” ca nu e nimeni si stinge becul...iar ca sa-l reaprind tb sa fac miscari ample..adica sa ma ridic, desi eu n-am terminat de legat sireturile, etc...si banuiesc ca la fel ar fi si cu barbieritul.) de aceea as prefera un senzor activ, nu pasiv.

Te saboteaza lampa cu senzor! :rade:

Link spre comentariu

Pai fa-ti o rezerva serioasa de citeva zeci de becuri. Si asa sint ieftine. :reytre Eventual, schimba-ti siguranta fuzibila, cu una automata,nu de alta, dar e mai smplu sa ridici clapeta, decit sa scoti capacelele ''patronului'' si sa schimbi fuzibilu' ars. E doar o sugestie.

"fuzibilul'' din patronul original...sa dus de mult! Am ''recalibrato'' cu niste conductor litat dupa ce am consultat niste tabele(densitate curent/mm patrat etc) nu am pus cuie in loc de sigurante..! :aut: Oricum nu am becuri mai mari de 100W si chiar daca ar functiona simultan toate curentul nu depaseste 3 A! Instalatia originala avea sigurante de 6 A! Deci...era rentabil chiar un studiou pt filme pt. adulti! :freaza: Acolo trebuie multa lumina dar 6A/220V cred ca era de ajuns si in acest caz..! :da

Link spre comentariu

"fuzibilul'' din patronul original...sa dus de mult! Am ''recalibrato'' cu niste conductor litat dupa ce am consultat niste tabele(densitate curent/mm patrat etc) nu am pus cuie in loc de sigurante..! :aut: Oricum nu am becuri mai mari de 100W si chiar daca ar functiona simultan toate curentul nu depaseste 3 A! Instalatia originala avea sigurante de 6 A! Deci...era rentabil chiar un studiou pt filme pt. adulti! :freaza: Acolo trebuie multa lumina dar 6A/220V cred ca era de ajuns si in acest caz..! :da

Nici un moment nu m-am gindit ca ai fi pus cuie in loc de lita. Ziceam ca sigurantele automate sint mult mai simplu ''depanat''.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

In alte timpuri(epoci..),lucram la constructia pistei de aterizare Otopeni(87),eram cazati in Colentina intrun fel de camin...lumea(toata) avea resouri din nichelina ''babana'' pe caramida BCA! :scarpin La intrare,sigurantele principale fusesera demult inlocuite cu ceva mai...''rezistent'',nu va mai spun,izolatia de pe cabluri a inceput sa cedeze,pe patronul ceramic puteai sa prajesti oua,chiar si usa de la panou era fierbinte..! :limb: Oricum,daca tot eram ''condamnat'' la locul de munca(fortata),e vorba de detasare,nu ma interesa ..contorul! :wretre Enervant era faptul ca dupa 12 ore,cand veneam..''acasa'',toti puneam resourile in priza,concluzia...sare siguranta..! IMPROVIZATII! Doar trebuie sa mai si mancam!Totusi,traiam into Epoca de...Aur,unde resoul functiona si ca...radio! Cand era liniste, auzeai ceva post local..! :26

Link spre comentariu

......................................................................................................................

'',toti puneam resourile in priza,concluzia...sare siguranta..!...................

De acolo ai ramas cu,''cuiul''pus in loc de lita! :85 Ma gindesc,ca atunci cind intrau in functiune toate resourile, turbinele de la Bicaz opuneau rezistenta,obligindu-i pe operatori sa mareasca debitul apei. :ras:

Gata cu off topicu' :reytre

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Fiecare cu conceptia lui... unii trebuie neaparat sa puna ceva INUTIL in jurul becului, care fie diminueaza fluxul luminos, fie altereaza culoarea emisa.

 

Functional in jurul becului poate fi numai optica secundara in speta reflector (in spate) si medii transparente precum lentile sau dispersoare (in fata).

 

Dupa cum unii nu pot decat cu lumina reflectata, adica trimit lumina de obicei spre tavan (poate fi si spre un perete) de unde sa vina ce mai ramane din reflexie. Desigur ca pentru unele efecte speciale asa ceva este necesar, insa din prisma iluminatului eficient asta este un dezastru de randament.

 

 

Sunt si altii care nu numai ca adopta, dar carora chiar le place ceva minimalist: lumina directa, fara depozite de praf gen incinte de orice fel (criminale pentru racirea surselor led) si fara medii transparente inutile care sa atenueze radiatia.

Eu subscriu aici, chiar imi place cum arata un radiator cu aripioare in actiune, nu vad motive de a-l ascunde.

 

Dar oricum gusturile nu se discuta. Deci...

Link spre comentariu

Credeam ca este evident raspunsul: nu folosesc becoleduri (adevarat, am unul in debara).

 

Dar nu ma deranjeaza sa am "corpuri de iluminat" unde radiatoarele si structura de aluminiu (profile, corniere, tevi) nu sunt de fel ascunse ci lasate la vedere intentionat.

Chiar si asa, fire la vedere nu sunt principial vizibile - minimalist nu inseamana dezorganizat/dezordonat.

De asemenea zonele tehnologice, adica sursa de alimentare si eventual alte comutari/reglaje evident ca sunt plasate dupa panouri, dar au si ventilatia necesara.

 

Evident ca la o instalatie conceputa din start pentru led (la modul serios) notiunea de dulie este totalmente straina si oricum neutilizabila...

Ideea compatibilitatii cu becurile Edison este foarte paguboasa la o tehnologie care nu are de fel nevoie de schimbare rapida a becului; pentru ca ce este COB/LED nu necesita inlocuire in conditii uzuale. Vorbesc de produse bune, cu racire corecta.

Acolo poate faci upgrade la cativa ani, dar asta este o situatie "la rece" planificata si pe care probabil ca nici nu o faci noaptea.

 

Chiar daca analizam si cazul unei defectiuni la sursa/led in mod aproape sigur userul nu are in stoc astfel de repere, deci oricum inlocuirea nu are nevoie de rapiditatea insurubarii a "ceva" pentru ca este vorba de un proces de depanare ceva mai calificata... nu este avizabil sa se bage acolo bunicutza si sa monteze cu vaselina siliconica niscai COB...

Link spre comentariu

Uf, vreau sa-mi fac timp pentru asta, de vreun an de zile. Sunt mai multe corpuri de iluminat pe care vreau sa le pun la rubrica de leduri, impreuna cu textul respectiv si mai multe detalii despre realizarea lor.

Am unele poze facute la doua lampi de mult timp.

 

Partea buna este ca pana la urma voi reusi, dar trebuie rabdare...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări