Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

motor tubular pentru usa garaj


Postări Recomandate

Din cite stiu eu ,motorul este prevazut cu un ambreiaj care patineaza in cazul trecerii peste limitatori. Ca  motorul sa nu se distruga, exista si un senzor de curent care intra-n functiune,taind alimentarea, atunci cind curentul luat de motor, depaseste cu citeva procente, curentul luat de acesta in sarcina. 

Link spre comentariu

Ma gandeam si eu la un circuit de citire a curentului pe motor dar dupa ce am desfacut modulul vechi de comanda am observat ca sensurile motorului sunt trecute direct prin contactul no a doua relele. Are un varistor pe alimentare cred acela e protectia la supra sarcina. Ca protectie am montat doua fuzibile de 1A. Motorul care a fost cumparat nu a avut nici o automatizare. Nu avea rost sa cumpere usa noua doarece usa fizic inca este buna trebuia schimbat decat motorul iar un motor tubular mai de firma este foarte scump si am decis sa caut un motor tubular mai ieftin fara automatizare. Am facut eu un mic tablou de comanda a motorului nu a dorit sa mai cheltuie foarte multi bani pe un asemenea motor.Am gasit si bariere o sa le montez ca siguranta.

Pe mine ma interesa niste module rf cu mai multe functii. Daca o sa gasesc ce vreau eu sistemul o sa mearga bine si acum este in functiune si merge bine dar vreau sa ii mai aduc imbunatatiri.

Link spre comentariu

Limitatorii,au citeodata prostul obicei, de a se defecta din diverse motive. Un senzor de curent este o protectie suplimentara care fereste motorul de distrugere in cazul defectarii unui limitator sau al ambilor limitatori. Poti face ca limitatori sa fie inseriati cu bobinele a doua relee, prin contactele lor trecind curentul de alimentare, destul de mare, al motorului.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

As fii vrut eu dar nu am cum. Limitatori sunt in interiorul motorului si ca sa fac inseriera aceasta trebuie sa desfac motorul si sa refac legaturile din interior, sa schimb si cablul care duce catre exterior sa montez unul cu mai multe fire. Era bine daca se putea dar acum este deja montat .

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

,, Are un varistor pe alimentare cred acela e protectia la supra sarcina. "Nu, este protectie la supratensiune , la alta poarta exista protectie antistrivire  ,daca intilneste un obstacol (20 kg)poarta se opreste sau ... deci arfi bun un senzor de curent il gasesti pe alliexpress la  fel si modul RF .

Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Va salut ! Mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati spune ce sa fac cu o marchiza Naterial Zefir cumparata din Leroy merlin cu care nu stiu ce sa fac deoarece nu se inchide acolo unde trebuie, motorul functioneaza dupa inchidere, are acele butoane alb si rosu cu imbus pt a seta limitele de deschidere si inchidere dar pe cel rosu la deschidere il pot regla in schimb la inchidere butonul alb nu functioneaza nici pe plus nici pe mins cand rotesc de surubelnita. Exista posibilitatea sa fie ceva stricat sau doar ma depaseste pe mine modul de reglare ! Sunt recunoscator daca imi puteti da un sfat. Multumesc !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări