Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

probleme afisaj casetofon auto Blaupunkt


Postări Recomandate

Sunt convins că se poate găsi chiar un alt casetofon de pe care să se scoată afișorul cu banda lui cu tot. Eventual unul cu alte defecte, ce nu mai merită reparat.....eu știu că a venit acum ceva timp la mine un coleg de serviciu ce avea pe Fiat unul cred că identic, dacă îl mai are și e dispus să-l dea rezonabil, vă pot spune Miercuri.Știam că acel coleg a dat Fiatul, dar poate a păstrat casetofonul, fiindcă îl schimbase cu altceva mai performant

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imi cer scuze ca nu am mai dat niciun semn dar nu avut timp decat aseara sa incerc chestia cu creionul apasat pe banda lipita pe ecran. De apasat am apasat dar nu s-a vazut nicio modificare a afisajului. Asa ca am zis ca daca tot nu il poate folosi asa, nu am ce pierde si am incalzit banda cu letconul la 200 grade. Am dat pe fiecare traseu in parte si rezultatul se vede in pozele atasate. Cat o sa tina o sa vad.

DSCN2838.jpg

DSCN2839.jpg

DSCN2840.jpg

DSCN2841.jpg

Nu e complet reparat deoarece tot mai lipseste cat o liniuta dar este totusi lizibil acum.

Intrebarile mele sunt:

Puteam sa incalzesc letconul la temperatura mai mare? Cat, daca da? La ce temperatura se lipeste banda respectiva?

As incerca sa incalzesc banda toata cu un varf dinala tesit mai mare. Nu am varf special pentru lipit benzi de acest gen si nici nu cred ca gasesc pentru letconul meu.

@ Validae, o sa vorbesc cu varul meu si daca vrea sa isi cumpere unul de 'rezerva' sau donator va dau un semn.

Multumesc

Link spre comentariu

Nu am incercat decat cu letconul. De creion pentru refacere trasee nici nu stiu daca am vazut pe undeva. Oricum, cred ca pentru al putea folosi trebuie sa dezlipesc folia de pe ecran, nu?

Folia este in acest moment destul de bine lipita pe ecran si nu stiu daca si cum o sa se dezlipeasca cand trag de ea.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări