Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Filtre boxe


Vizitator Adi.Flondor

Postări Recomandate

Vizitator Adi.Flondor

Buna ziua tot caut si nu gasesc pe cineva care sa explice ce fac componentele unui filtru pasiv va rog daca puteti sa ne explicati ce face un condensator o bobina si o rezistenta si mai ales ce inseamna frecventa de taiere.va multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Fiecare difuzor dintr-o incintă trebuie să lucreze într-o porţiune a spectrului audio. Astfel, difuzorul de Bass nu trebuie să primească frecvenţe înalte, iar difuzorul de înalte (Tweeter) nu trebuie să primească frecevnţe joase. Pentru asta se folosesc filtrele pasive din incintele audio. Fiecare filtru are un anumit domeniu de frecvenţe în care el nu produce o atenuare semnalului util (banda de trecere), iar în afara acelui domeniu frecvenţele mai mari sau mai mici fiind puternic atenuate.,,Frecvenţele de tăiere,, sunt acele frecvenţe la care filtrul începe să atenueze puternic semnalul ce-l parcurge. Filtrele sunt compuse în principal din bobine, condensatoare şi rezistenţe. Bobinele şi condensatoarele prezintă o reactanţă inductivă, respectiv capacitivă, dependente de frecvenţa curentului alternativ ce le parcurge.Reactanţa este o rezistenţă pe care o opun bobinele şi condensatoarele curentului alternativ, a nu se confunda cu rezistenţa ohmică. Prin dimensionarea adecvată a valorilor inductanţelor şi capacităţilor şi prin alegerea unei configuraţii potrivite fiecărui tip de filtru, se obţin de exemplu filtre tip ,,Trece bandă,, cu domeniul selectat astfel ca fiecare difuzor din incintă să redea domeniul de frecvenţe în el care oferă un maximum de randament sonor. Frecvenţele care nu trebuie redate de acel difuzor sunt puternic atenuate. Filtrele se dimensionează în funcţie de parametrii fiecărul difuzor în parte şi de rolul lui în acea incintă. De aceea folosirea unui filtru dintr-o incintă într-o altă incintă cu alte difuzoare şi alte puteri, nu va da acelaşi randament.

Astea sunt doar câteva aspecte generale,pe care le-am expus ca să-ţi faci o idee, teoria fiind mult mai vastă.

Există pe net destulă informaţie despre acest domeniu, trebuie doar s-o cauţi....

Link spre comentariu
Vizitator Adi.Flondor

Am cautat foarte mult informatii si am gasit doar ce eu vreau sa fie cat mai pe intelesul tuturor.ex jn filtru pasiv in specificatii scrie "frecventa de taiere: 2800 Hz ce inseamna asta.pe mine ma intereseaza ca informatiile sa fie cat mai explicite va dau un exemplu intr.un filtru o bobina taie frecventele inalte si lasa sa treaca frecventele joase dar asta depinde de valorile fiecarei bobine si ma intereseaza sa stiu ce face fiecare componenta a unui filtru ce face o rezistenta de exemplu?

Link spre comentariu

Sper sa nu deranjeze pe nimeni daca pun si eu o intrebare in topicul asta. M-am confruntat si eu cu o problema asemanatoare, dar nu intelegerea rolului componentelor era baiul, ci cum le calculam valorile pentru ca impedanta totala a filtrului( legat la difuzoare) sa corespunda valorilor "empirice" ale sarcinilor pentru amplificatoare audio, anume 6ohmi, 8ohmi si 16ohmi. Exista vreo bucata de teorie si pentru partea asta? sau toata smecheria sta in jonglarea cu valorile componentelor si hartia cu formule si calcule langa + experienta acumulata in decursul anilor?

Editat de M.Adrian
Link spre comentariu

Baza teoretică e foarte vastă, totul se poate calcula cu precizie, dar pentru ușurință se pot folosi programe care generează valorile necesare în funcție de parametrii incintei și ai difuzoarelor. Ca să nu reinventăm mersul pe jos,eu recomand citirea topicurilor pe aceeași temă, sunt lucruri care s-au mai discutat de mult și nu are rost să repostăm aceleași răspunsuri de fiecare dată. Mai ales că nici noii veniți nu sunt de multe ori ce par a fi..... și mă refer strict la cei care au sub 10 postări.

Link spre comentariu

Atunci o sa mai rasfoiesc topicurile, multumesc si scuzati deranjul(in caz de :) ).


Am cautat foarte mult informatii si am gasit doar ce eu vreau sa fie cat mai pe intelesul tuturor.ex jn filtru pasiv in specificatii scrie "frecventa de taiere: 2800 Hz ce inseamna asta.pe mine ma intereseaza ca informatiile sa fie cat mai explicite va dau un exemplu intr.un filtru o bobina taie frecventele inalte si lasa sa treaca frecventele joase dar asta depinde de valorile fiecarei bobine si ma intereseaza sa stiu ce face fiecare componenta a unui filtru ce face o rezistenta de exemplu?

Mai bine ati incepe cu teoria generala (principii fizice, componente electronice si rolul lor etc apoi va uitati si pe montaje si modul lor de functionare).

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator Adi.Flondor

Eu v.am rugat un lucru sa imi explicati ce inseamna frecventa de taiere la in filtru audio in doua cai ca tot am vazut ca sunt taiate pe 2000 Hz 2800 Hz ce inseamna acest lucru????

Link spre comentariu

Simplist vorbind:

Unul din difuzoare va reda frecventele pana la 2000Hz (20Hz-2000Hz) adică bass+medii, iar celalalt difuzor va reda frecventele de peste 2000Hz (2000Hz-20 000Hz) adică sunetele înalte.

Frecventa de taiere este acea frecventa la care se face trecerea de la un difuzor la celalalt.

Frecventa de taiere se stabilește în strânsă legatura cu parametrii difuzoarelor, iar filtrele se calculeaza in functie de frecventa stabilita.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări