Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

A Low Distortion Williamson Circuit


Vizitator

Postări Recomandate

Se iveste intrebarea cum ar functiona ampliful cu 0,5% THD fara reactie negativa globala astfel dopat cu bootstrapuri.

Daca as avea timp disponibil ar fi interesant de facut un montaj de test ptr. comparatie cu un defazor LTP cu care am lucrat mult.Cu un 6N7C Ub=450V am obtinut 60Veff pe 100K.si THD 1,8% dar care scade drastic cu nivelul de iesire.

Link spre comentariu

Frumoase rezultate, sunt masurate cu aparate pentru masurat distorsiunile, sau preluate din articole tehnice.

Montajul original are reactie negativa, de la transformatorul de iesire, la punctul NFB din schema pusa de @valderama.

Daca se face un amplificator de 50W cu EL34 finale, clasa B sau AB, asa cu face @Zal fara reactie negativa, se obtin 4,5-6% distorsiuni,

cale lunga pina la 0,5% ca sa nu mai vorbrsc de 0,05% cit enunta autorul schemei.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Trebuie sa tinem cont de faptul ca tubul EL34 nu are nicio legatura cu tuburile din familia 6L6.

EL34 este o pentoda cu S=11mA/V iar cele din familia 6L6 sunt tetrode cu S<=6mA/V,tubul EL34 se poate conduce foarte usor,iar cele din familia 6L6 si chiar rusoaicele 6P3S (E) se pot conduce pe grila de comanda si in curenti de grila.

Asta o spun ca un amanunt foarte important ce nu trebuie neglijat si daca dorim sa fim corecti si rigurosi.

Link spre comentariu

Trebuie sa tinem cont de faptul ca tubul EL34 nu are nicio legatura cu tuburile din familia 6L6.

EL34 este o pentoda cu S=11mA/V iar cele din familia 6L6 sunt tetrode cu S<=6mA/V,tubul EL34 se poate conduce foarte usor,iar cele din familia 6L6 si chiar rusoaicele 6P3S (E) se pot conduce pe grila de comanda si in curenti de grila.

Asta o spun ca un amanunt foarte important ce nu trebuie neglijat si daca dorim sa fim corecti si rigurosi.

Bine de retinut !

Link spre comentariu

Pentru @valderama initiatorul topicului, care ar alege cu predilectie un final PP clasa A, ultralinear cu EL34.

Se poate ca la preamplificatorul cu driver sa ii atasati o astfel de schema si sa se realizeze un amplificator complet?

In acest caz, daca doriti, puteti pune o schema pentru final, tensiuni, curenti, inductante transformator, prize,

impedanta de sarcina. Am vazut ca preferati polarizare fixa pentru grilele finalilor si o putere disipata la anod

putin mai mica decit puterea maxima.

Si eu am o varianta cistigatoare pentru final, 20W, 0,24% distorsiuni si 14Vef la intrare si 40W cu 5%.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Dacă obţineţi 40W în clasa A cu două finale EL34(push-pull) NU aveţi o variantă câştigătoare ci una FANTASTICĂ

 

Recunosc cu mare greutate pot să obţin 17W-18W putere utilă în sarcină la ieşire din două tuburi finale EL34 în clasa A

 

Nu ştiu să precizez sarcina anod-anod(EL34) pentru 40W în clasa A dacă învăţ acum vă sunt recunoscător

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nu am precizat cum se obtin acei 40W, dar explicitez aici.

La o excitatie mai mare o ia pe "ulei" si merge in clasa AB, de aceea se obtin 40W cu 5% distorsiuni.

De fapt orice amplificator in clasa B sau AB pina la o anumita putere il invata pe A si treptat se duce spre AB.

In prezentarea mea, puterea disipata pe anod nu depaseste 19W, pentru 40W la iesire si este o extensie

a folosirii unui amplificator clasa A.

 

Ati facut o divagatie, dar cum ramine cu schema, o puneti pe forum, sau nu va intereseaza la acest topic?

 

@gsabac

Link spre comentariu

Nu am înţeles

domnule gsabac la o excitaţie mai mică poftim ce putere aţi obţinut EL34-PP în clasa A şi pe ce sarcină anod-anod ? precizaţi măcar estimativ puterea în clasa A şi sarcia

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

 

Nu am precizat cum se obtin acei 40W, dar explicitez aici.

La o excitatie mai mare o ia pe "ulei" si merge in clasa AB

...

DA, a întrebat cineva cum se obţin ăia 40W în clasa AB ?! nu văd o astfel de întrebare

 

am înţeles este jenant să precizaţi limita pentru clasa A dat fiind faptul că nu depăşeşte 3-4W

 

pentru un ia_0 45mA pe o sarcină individuală de 1K25-1K5 ce putere să obţii domnule în clasa A ? 3W cu două tuburi EL34

 

posibil să nu înţelegeţi prea bine ce înseamnă clasa A PP

 

cu sarcina 5-6K anod-anod disipaţie 19W/tub 400-500V anodica şi expresia "La o excitatie mai mare o ia pe "ulei" si merge in clasa AB" nu înţelegeţi că aveţi clasă A limitată la 3-4W ?! sau cum/cât ?!

 

probabil nu ştiţi cum se determină limita clasei A în situaţia expusă EL34-PP 40W în clasa AB (de moment pare unica explicaţie la refuzul de a preciza limita în clasa A)

 

vă pun eventual o schemă de etaj final cu date concrete pentru 80W sinus nelimitat în sarcină la ieşire din două finale EL34 în AB şi desigur precizez şi limita clasei A

sau pot să dau numai parametri pentru acestă situaţie (80W PP-EL34)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am impresia ca se confunda clasele de functionare.

 

Maximul teoretic posibil de obtinut la clasa A e de 0,5 randament sau intr-o altfel de exprimare de 50% din puterea disipata pe anod.

Indiferent ca vorbim de SE sau PP. Doar ca in PP se obtine dublu decit in SE cu putere dublu disipata avind 2 anozi.

Numai ca asta se obtine in conditii ideale. Adica transformator de iesire cu randament 1 si dreapta de sarcina sa fie folosita pina la atingerea axelor.

Insemnind ca in PP clasa A cu 2x19wati disipati in anozi vom putea obtine maxim 19W. Energetic vorbind, fara sa pomenim nimic de distorsiuni.

Insa aceste conditii ideale nu se vor intilni niciodata.

Editat de adigh
Link spre comentariu

domnule adigh uite o supoziţie 5k anod-anod 440V Ua Ug2 şi 19W disipaţie la anod (ia_0=44mA) PP-EL34

dacă ai tinp în baza acestor date estimează te rog dumneata puterea utilă în clasa A având în vedere că fiecare tub în parte vede cât vede la anod (estimează limita clasei A)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

uite aici domnule adigh Raa pentru doar 14W în clasa A

sau mai jos Raa pentru doar 8W în clasa A

ce să obţină domne gsabac cu 4K-5K-6K anod-anod ca limită în clasa A ?!

 

 

 

2v33pqb.jpg

 

29de58i.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Consider ca suntem ca in Radioul, nimic mai simplu! a lui E.Aisberg

post-238209-0-11594600-1509290977_thumb.jpg

Dupa aceasta carte am invatat electronica cu tuburi prin anii 1962-63 si dupa schemele si cataloagele firmelor.

Primul transformator pentru EL84 UL l-am bobinat de mina prin anii 1968, nu doresc sa arat cit de grozav sunt,

dar vreau sa precizez ca nu pot fi deturnat de orice tip de postari.

Am inteles, Ignotus sau Curiosus pun intrebari si raspund cu noi intrebari si iar intrebari, ca un monolog bilateral,

nimic constructiv, doar contrari, ceea ce nu ma intereseaza la topic si cred ca nici pe unii useri.

 

In catalogul Mullard despre EL34 ca pentoda in PP printre altele se arata toate regimurile de functionare,

dar din pacate nu se arata si cum functioneaza, de aceea avem unele controverse induse de modul diferit

de abordare a teoriei amplificatoarelor cu tuburi.

 

Am inteles dupa mai multe interpelari ca nu doriti un final pentru schema din prima postare si nu mai insist.

 

Numai de bine.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări