Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Becuri LED Intrerupator Legat pe NUL


Vizitator vlad2709

Postări Recomandate

eu am patit la un bec cu led-uri urmatoarea chestie: cu intrerupatorul neactionat, becul clipea cu aproximativ 1Hz...si dupa ce m-am gandit eu ceva, am gasit vinovatul-becul cu semnalizare din intrerupator. intrerupatorul meu face si desface faza, asa ca sigur e de la acel beculet.

ca si concluzie, nu recomand utilizarea intrerupatoarelor cu beculet la becuri cu led sau economice (si unele becuri economice se comporta similar).

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Se pot folosi și întrerupătoare cu bec Neon la becurile cu led sau CFL, dar trebuie montat același condensator la bornele becului, în cel mai rău caz o rezistență de 100k/1W. Eu am mai mărit la unele întrerupătoare rezistența serie cu micul bec Neon, dela 470k la 1MOhm și pâlpâirea era atenuată spre zero.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări