Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Gaby1104

acer aspire 3 a315-31-c6d4

Recommended Posts

Buna seara !

Am acest laptop la care de doua zile incerc sa instalez win 10/64si nu vrea deloc .Are instalat linux pe hard toshiba si un bios ciudat incat nu vede usb . Am facut stick butabil cu rufus , partitie gpt am dezactivat secure boot dar tot nu vede usb-ul Am incercat inca un usb dar tot degeaba .Oare trebuie sa schimb biosul ? Asta inseamna sa pierd garantia ! Un ajutor va rog din partea dumneavoastra .

Va multumesc ! O seara cat mai placuta!

Buna seara !

Am acest laptop la care de doua zile incerc sa instalez win 10/64si nu vrea deloc .Are instalat linux pe hard toshiba si un bios ciudat incat nu vede usb . Am facut stick butabil cu rufus , partitie gpt am dezactivat secure boot dar tot nu vede usb-ul Am incercat inca un usb dar tot degeaba .Oare trebuie sa schimb biosul ? Asta inseamna sa pierd garantia ! Un ajutor va rog din partea dumneavoastra .

Va multumesc ! O seara cat mai placuta!

schimbă în BIOS Boot Mode din UEFI în Legacy.

Baftă!

Edited by pcostica

Salut !

Nu are asa ceva . E o ciudatenie de bios de parca ar fi facut sa mearga numai pe linux si hardul lui toshiba . Altceva nu vede cu toate modificarile mele facute in bios .

Va multumesc .O zi cit mai placuta!!

Edited by Gaby1104

so easy

use F2 for bios

go to MAIN MENU

now enable F12 Boot menu

use F10 for save setting

now restert computer

download Rufus

now open rufus

plug pen drive

go to Partition scheme and target system type

select < GPT partition scheme for UEFI >

now go to creat a bootable disk using

add windows 10 64 bit iso

now start

after complite,

unplug pendrive

now plug ur pendrive in ur new laptop

press power

then F12 for boot menu

when displayed boot manager

select < USB HDD: GENERIC FLASH DISK >

PRESS ENTER

1.Completely shut down your computer.
2.Power on the system. As soon as the first logo screen appears, immediately press F2 to enter the BIOS.
3.Use the right arrow key to select Security.
4.Use the down arrow key to highlight Set Supervisor Password and press Enter.
5.Create a password and press Enter. Retype the password to confirm and press Enter again.
6.Use the right arrow key to select Boot.
7.Press the down arrow key to select Secure Boot and press Enter.
8.With the arrow key, highlight Disabled and press Enter.
9.Press the F10 key and select Yes to save the changes and exit the BIOS.

Edited by zaharia valentin

Problema rezolvata ! :aplauze Rezolvarea este ca acest laptop nu vede decat stick cu windows cu licenta original si nu crakuit .Am copiat un alt windows curat si a mers bootarea . Va multumesc pentru ajutor si va doresc numai bine !!

Stima !!

Iote fleosc, nu stii tu sa faci stickul cum trebuie, nu ca accepta doar windows original. Sau poate prin "crackuit" intelegi modificat in fel si chip, atunci da, asa este ( astea modificate nici nu ar trebui sa incerci sa le instalezi, chiar daca merg instalate ).

D-nu Modoran, nu sunt la primul windows instalat dar va rog sa intelegeti ca am luat de pe filelist doua si nu merg.Pe alte calculatoare merg foarte bine dar pe laptopul asta ba. Altfel cum mergea unul original (adica achizitia mea ) cum am eu instalat pe pc si laptop?

Antelegeti ca astea doua care au fost instalate pe alte calc. si laptopuri si merg dar pe asta nu vede stick decat cu original si pe 64biti.

O seara buna va doresc !!

A dreacu' scula aia a Dv. Da' oare spyware-ul care o fi? De la NSA, Mossad sau FSB?

Distractie maxima!

Chiar sunt curios daca a-ti avea acest laptop cum ati proceda ! Colegul zaharia valentin pare a fi mai in tema cu ceea ce se intamla cu aceste modele . Am citit undeva ca foarte curind mai toate laptopurile si pc-urile nu vor mai accepta decat windows cu licenta . Deja ati observat ca activatoarele nu sunt bune mai mult de doua-3 luni . Da ; renuntand la updateuri ? si ce rezolvam ? Vedeti atacurile din ce in ce mai dese asupra sistemelor ? A-mi cer scuze dar nu vreau sa dau lectii profesionistilor dar prin anii 88 am intrat in posesia unui atarii cu jocuri pe caseta magnetica si nu ma plingeam de virusi sau ca nu merg. Era o placere sa joc un joc atunci chiar daca dura foarte mult instalarea De abia prin 2000 cind sa mai perfectionat windowsul am auzit de virusi si atacuri cibernetice .

Inca o data scuze si sa dea domnul ca cei de la Microsoft sa ne mai lase multa vreme sa lucram si fara licenta!!

O seara placuta va doresc !!

Stima!!

Cel mai probabil stickul nu a fost facut in mod UEFI, asta e o greseala ce multi o fac.

Domnilor ,nu stiu ce e de neinteles ! Am doua windowsuri 10/64 care nu necesita activare si nici nu cer cheie . Sunt botabile si fac si updateuri fara probleme . Chiar saptamina trecuta am instalat pe calc.unui coleg si nu sunt probleme .Am facut doua stickuri exact cum a zis zaharia valentin . Aceiasi pasi pe care nu i-am facut numai o data pina acum . Chiar acum vreo trei -4 ore in urma am refacut stickurile crezand ca am gresit ceva . Unul l-am facut cu rufus si unul cu ISO2 disk . Nu vede stickurile de nici o culoare .Cum copiez originalul meu cu licenta folosind aceiasi pasi cu rufus il vede imediat . Nu vreau sa supar pe cineva si nici sa dau batai de cap celor de pe forum dar asta e primul laptop care de cand repar si instalez pc-uri , m-ia dat de cap .De ce aceleasi stickuri laptopul meu si pc-ul le vad la bootare ?

Va multumesc pentru intelegere.

O seara placuta va doresc !!

Edited by Gaby1104

Stii care-i diferenta intre modul UEFI si modul MBR ? Daca tot "repari" de atat timp trebuie sa stii.

Salut, sunt nou pe acest site, am citit toate controversele dv. despre acest produs și vreau să lămuresc un lucru de care sunt sigur că funcționează deoarece numai ce am terminat de instalat sistemul de operare pe acest sistem. În primul rând vreau să urmăriți acest tutorial de pe you tube, https://www.youtube.com/watch?v=jbgK6Ro2FlM&t=169s să faceți întrutotul la fel apoi să instalați numai sistemul de operare (Microsoft Windows VL 10 10.0.16299.15 Version 1709 (Updated Sept 2017)MSDN [En]), eu pe acesta l-am luat de pe FILELIST, apoi să-l activați cu KMSpico v10.0.4 și va funcționa garantat. La mine a mers. Oricum eu am încercat și Win 7 și Win 8 dar nu se vede stik-ul în usb dar când am bootat cu Win 10 l-a văzut imediat... Sper că v-am fost de folos. :reytre