Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
pisoiu

Recomandare UPS pentru server

Recommended Posts

Am un server linux care e plasat intr-o zona cu multe pene de curent, si din cauza asta am avut multe belele cu el. As vrea sa ii pun un UPS, insa problema nu e neaparat socul de tensiune, ci faptul ca nu e facut shutdown ca lumea. Uneori pana de curent tine mult mai mult decat bateria din UPS, si inevitabil serverul ajunge tot fara curent. Imi puteti recomanda un UPS care sa poata fi conectat la server si sa pot da automat shutdown la sever inainte de a se termina bateria? Intreb asta pentru ca am vazut ca majoritatea UPS-urilor care suporta conexiuni seriale sau USB au aplicatii de management sub win, si nu stiu daca sub linux am ce face cu ele. Multumesc,/pisoiu

Nu stiu daca exista asa ceva sau nu, insa poti face un mic montaj cu microcontroller care sa sesizeze lipsa tensiunii de alimentare de la priza (bornele de alim ale ups-ului) si in functie de cat tine ups-ul si de numarul anterior si durata intreruperilor, sa calculeze dupa cat timp sa dea shut down serverului, astfel incat sa elimini posibilitatea intreruperilor repetate si a ramanerii fara energie in acumulatorul ups-ului.Montajul il legi la calculator prin serial (sau usb, cum te pricepi) si adaptezi (sau scrii, daca te pricepi) un soft pentru shut down, care sa fie comandat prin serial :yawinkle: Daca nu te pricepi la asa ceva, cere ajutorul la "PIC"/"ATMEL" si din atatia cunoscatori in ale programarii microcontrollerelor nu se poate sa nu te ajute cineva (nu cred ca e chiar atat de ambitios proiectul...)

Nu ar fi o problema sa fac asa ceva, e floare la ureche, insa problema e ca trebuie sa ofer o solutie la cheie in 1-2 zile, si nu am timp sa fac montajele si experimente. De aceea am cerut o recomandare de UPS care sa poata fi conectat la server si sa pot vedea din Linux cand e aproape gata acumulatorul, sa dau shutdown. Nu am prea multa experienta in domeniul UPS-urilor, insa am vazut multe modele care au conexiune seriala si/sau USB. Presupun ca pentru asa ceva este (nu vad pentru ce altceva ar putea fi), insa la nici un model nu am vazut drivere/aplicatii pentru linux.Multumesc oricum./pisoiu

Guest Vasile

exista ups-uri care fac sut corect cand se termina bateria, eu am vazut de alea care se leaga pe portul serial al calculatorului, cred ca erau facute de powerwire sau cam asa ceva si erau folosite pe servere de linuz

nu ai văzut drivere pentru că aplicaţiile cu pricina se controlează asemănător cu bateria laptopului... asta în linux :) în windows... tre' să existe o aplicaţie, evident, "proprietară", aka alţi bani, altă distracţie...dacă conectezi un asemenea ups, ai putea avea plăcuta surpriză să vezi că este recunoscut.chiar dacă un driver nu este deja compilat, îl poţi compila foarte uşor ca modul.

Pe mine ma cam streseaza ideea de a avea o surpriza dinaialalata, neplacuta, ca nu e recunoscuta, si asta dupa ce dau banii pe ups....De aceea as prefera sa imi spuna cineva un model despre stie ca merge. Btw, distributia care o folosesc e Suse 10.2/pisoiu

Cam orice ups ar trebui sa functioneze in mod "basic instinct" (semnal de battery low trimis pe un pin de pe serial)

Pt. mai mult de atit ia un apc smart si ai atunci citiri complete (tensiuni, curenti, nivelul bateriei)

Asta e programul care se ocupa de monitorizare, vezi cam ce suporta

http://www.apcupsd.org/

danb1974 mersi de link, că nu-l ştiam!!!ştiam că există însă modulul în kernelul 2.6.xx (am compilat de câteva ori kernelul ăsta, şi printre altele există si un modul de control/achiziţie date pentru ups-uri), dar nu toată lumea foloseşte upc, deci kernelurile "default" nu includ modulul respectiv deloc!!! nici măcar ca modul încarcabil compilat generic!!!e unul din motivele pentru care există părerea (greşită!) că "linuxul nu suportă" cutare sau cutare device...(excepţia de la regulă sunt aşa-numitele winprintere şi winmodemuri... însă majoritatea winprinterelor sunt funcţionale în prezent... producătorii au ajuns la concluzia că au mai mult de câştigat oferind şi drivere pentru linux, sau oferind documentaţie/porţiuni de cod pentru realizarea driverelor...)

UPS de 5000W sa tina 30 de minute exista ???? ptr un cuptor de ceramica

danb1974 , multumesc de link. L-am pasat colegilor mai "dotati" in ale linuxului, sper sa se descurce./pisoiuLater edit: Am rezolvat cu un APC BE700GR, are conexiune pe USB, merge perfect pe suse 10.2 .

UPS de 5000W sa tina 30 de minute exista ???? ptr un cuptor de ceramica

Orice ups din clasa asta de putere ar trebui sa aiba conector pentru baterie suplimentaraCind il cumperi spui consumul si timpul minim si iti spune vinzatorul cite cutii cu baterii suplimentare tre sa iei.