Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

,,,curge caloriferul,,,


Vizitator a388

Postări Recomandate

Eu am mansonat cu poxilina o teava de 3/4,coloana de tur la et 1 intr-un bloc P+4 bransat la termoficare.S-a vrut sa tina pana in primavara,insa dupa 2 ani inca nu se intervenise cu sudura si mansonul era tot acolo.Daca se tine cont de ce a postat blazeu mai sus,in mod sigur nu da gres.Se aplica in inel(de asta am spus mansonat),nu ca un dop ce poate fi aruncat de presiune afara.Se consuma mai mult,dar si tine garantat.Pana la urma nu este nici un interes sa ramai cu un pachet de poxilina pe jumate consumat.In mod normal acolo trebuia sudat porul de la teava,sau taiata bucata cu fisura si inlocuita cu alta teava.Rasina s-a vrut a fi o solutie de compromis,care sa amane termenul de reparatie pana la golirea instalatiei.Era in decembrie,in preajma sarbatorilor,cand nu vine nici naiba la o reparatie din asta.

 

Incearca si o sa vezi ca tine.Totul depinde de marimea sparturii.Daca ai un por,in mod sigur il stopezi cu poxilina.Daca ai ditai vagauna de la corodarea tevii de rugina,atunci normal ca o sa plesneasca alaturi si tot nu va tine.Nu mai fiti atat de categorici daca nu ati incercat.Presiunea in circuitul de caldura se opreste undeva la 6 bari.N-am vazut niciodata 8,dar nu contrazic,posibil in alte puncte termice sa pompeze ca nebunii.Cu 4 bari ajungi lejer la nivelul 10 si mai si ramane o rezerva,cu 6 esti lejer.La ce le-or trebui unora 8 bari nu inteleg,dar asta e.

Aici sunt de acord cu tine,am avut si eu probleme identice cu vechile calorifere(tot in anotimpul rece),daca se curata temeinic locul si se aplica CORECT,poxilina rezista! Desigur,e o solutie de avarie,pana la rezolvarea corecta a problemei! Desigur,nu am aplicat metoda decat dupa ce instalatia a fost scoasa de sub presiune(din subsolul tehnic)! La mine,punctele termice sunt automatizate,nu am de la cine cere aprobari...am incercat la dispecerat la ei,nu puteam lua legatura...un instalator care mai lucrase la bloc mi-a aratat ce si cum,am invatat pozitia tuturor robinetilor care ma intereseaza si functiile lor! Acum...sunt ''pregatit(?)''...sa vina DEFECTIUNEA! :rade:

Link spre comentariu

Aici sunt de acord cu tine,am avut si eu probleme identice cu vechile calorifere(tot in anotimpul rece),daca se curata temeinic locul si se aplica CORECT,poxilina rezista! Desigur,e o solutie de avarie,pana la rezolvarea corecta a problemei! Desigur,nu am aplicat metoda decat dupa ce instalatia a fost scoasa de sub presiune(din subsolul tehnic)! La mine,punctele termice sunt automatizate,nu am de la cine cere aprobari...am incercat la dispecerat la ei,nu puteam lua legatura...un instalator care mai lucrase la bloc mi-a aratat ce si cum,am invatat pozitia tuturor robinetilor care ma intereseaza si functiile lor! Acum...sunt ''pregatit(?)''...sa vina DEFECTIUNEA! :rade:

Mai bine sa nu-ti vina!! Nu cred ca ti-ar placea sa te apuci de reparatii in toiul iernii, sau de sarbatori.

 

@doru3160! Sint de acord cu tine ca un por poate fi stopat cu poxilina,dar la o garnitura din klingherit, rupta, nu mai ai ce-i face. In punctele termice, sint pompe in trepte pentru vehicularea agentului termic.Aceste pompe fac presiune destul de mare,depinde de numarul de trepte. Nu stiu daca si acum, la blocurile cu mai mult de 4 etaje se folosesc pompe in trepte pentru ca agentul termic sa ajunga la etajele superioare. Inainte blocurile cu mai mult de 4 etaje aveau astfel de pompe.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

NU am mai intrat ceva timp. Sa raspund:

1) Am aplicat poxipol (inca nu aparuse poxilina),

atat pe pori de teava de otel, cat si pe imbinari

de elementi de fonta (bizonu' de instalator mi-a

ars garnitura din fabrica, din CARTON, cu autogenul

cand a incalzit carligul de sustinere, incastrat in perete

pentru a-l indoi la cald (era din otel striat, care nu se putea

deforma decat asa;

(montaj de la inceputul anilor '90, cu prindere in mortar))

Nu s-a miscat nimic de mai mult de 10 ani (presiune 1-2

bar maxim, supape de siguranta de 3 bari.

2) Atentie, e nevoie de de MINIM 10 minute, preferabil

vreo 30 fara presiune, sa se intareasca adezivul!!

 

3) La cazanul cu lemne tot 3 bari ar trebui sa aiba

supapele de siguranta.

Sau utilizati vas de expansiune deschis, unde nu

exista notiunea de "presiune maxima".

Poate ati vrut sa spuneti CONTRAPRESIUNEA

din perna de aer a vasului de expansiune INCHIS?

Depinde de INALTIMEA instalatiei: pentru fiecare 10

metri=1 bar ("atmosfera") (presupun ca nu aveti

mai mult de 3 etaje? Uzual, se pompeaza cam 1 bar

(aer)(majoritatea instalatiilor au pompe si presiunea

statica de minim 1 bar la nivelul lor impiedica aparitia

cavitatiei, care in afara de zgomot are efect distructiv

asupra paletelor pompei)

Editat de blazeu
Link spre comentariu

Poate ati vrut sa spuneti CONTRAPRESIUNEA din perna de aer a vasului de expansiune INCHIS?

Depinde de INALTIMEA instalatiei: pentru fiecare 10metri=1 bar ("atmosfera") (presupun ca nu avetimai mult de 3 etaje?

Si daca nu exista nici un etaj ? Centrala este la acelasi nivel cu caloriferele...ar rezulta ca tot 1bar este valabil,insa am masurat presiunea la un vas de expansiune nou,cumparat pt a schimba unul defect,si avea 1,7bar.Am masurat pt ca nu stiam daca e presurizat din fabrica sau trebuie sa pompez eu.Era presurizat si atat avea.Vasul era de 8 l.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Intarziere. Dar, totusi....

Vasul ala de expansiune a fost doar testat in fabrica. nu e

cazul sa va bazati pe acea valoare a presiunii.

De fapt, contrapresiunea se poate ajusta in functie de

inaltimea instalatiei.

Practic: presiunea de lucru curenta: 1.....2 bar.

1 Bar e minimul pentru care pompa NU face zgomot;

spre 2 bar, daca aveti o instalatie "inalta" (de ex. centrala

in subsol, cu parter, etaj si mansarda)

(astea erau cele 3 "etaje").

 

Caldurica buna!

Link spre comentariu

 

Vasul ala de expansiune a fost doar testat in fabrica. nu e

cazul sa va bazati pe acea valoare a presiunii.

 

Practic: presiunea de lucru curenta: 1.....2 bar.

 

De ce sa nu ne bazam pe valoarea gasita,de 1,7bar,daca asa cum spuneti,presiunea de lucru curenta este de cea mentionata?

Am avut situatii cu instalatie intinsa de la demisol,unde era si camera tehnica,pana la etaj(un etaj,parter si demisol),si n-au fost probleme cu 1,5 bar in vas.A compensat foarte bine variatia de volum intre rece si cald,fara nici o importanta inaltimea la care era dus agentul termic. La instalatiile presurizate, pompa stie inaltimea de lucru,nu vasul.

Link spre comentariu

Cel mai important e sa nu fie "zero" acea presiune

(ca balonul se va intinde si e foarte posibil sa se rupa).

 

Puteti sa pompati si 6 bari, dar vasul va primi doar

(prea) putina apa, neindeplinindu-si rolul.

 

Probabil ca exista un anumit raport intre presiunea

apei si cea a aerului din spatele membranei, astfel incat

sa preia optim variatiile de volum (de exemplu, la hidro-

foare, unde presiunea de lucru variaza intre 1-2bar minima

si 3-4 bar maxima se recomanda 1,5 bar cu presiunea pe

apa ZERO. In functionare aerul va avea variatii de volum

care vor EGALA presiunea lui cu a apei din balon).

La instalatiile de incalzire apar variatii mai mici ale volumului,

respectiv a presiunii (depinzand de variatiile de temperatura;

in prima faza, apa se dilata prin incalzire, apoi se dilata si

celelalte elemente - tevi si radiatoare - si presiunea scade).

Link spre comentariu

Cel mai important e sa nu fie "zero" acea presiune

(ca balonul se va intinde si e foarte posibil sa se rupa).

 

Puteti sa pompati si 6 bari, dar vasul va primi doar

(prea) putina apa, neindeplinindu-si rolul.

 

Sa nu cadem dintr-o extrema in alta...lasati aia 6 bari pt cei mai mofturosi,cu multe turnulete.

Balonul se intinde cand intra lichid in el. Daca nu are perna de aer,tinde sa se extinda in tot volumul vasului. Aerul doar opune rezistenta la umplerea (totala) cu apa.Asta referitor la buteliile de la hidrofoare,ca tot ati pomenit de ele.Nu aerul le poate rupe,ci lipsa aerului si ocuparea in totalitate cu apa. La vasele de la centrale,de cele mai multe ori am intalnit membrana metalica,gofrata pe margine. As face o analogie cu membrana unui difuzor,desi e cam deplasata comparatia. Si acolo,perna de aer are o actiune limitata,daca ne referim la cursa mecanica,nu se compara cu cele cu membrana din cauciuc. Difera doar rezistenta opusa apei,functie de presiunea aplicata in vas.Majoritatea vaselor de expansiune vin cu 1,5...1,7bar si in mod normal isi fac treaba in 95% din cazuri, asa cum vin din fabrica.Variatia presiunii intr-o instalatie in care vasul de expansiune nu-si mai face treaba, poate fi si mai mare de 2 bari de la rece la cald. Daca se umple instalatia la 1,5bar la rece si variatia este de min 2 bari,automat se depasesc cei 3 bari ai supapei de siguranta si aceasta va elibera presiunea...lucru nu prea placut,mai ales cand cazanul este in bucatarie.

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...
Acum 34 minute, cristi_ozana a spus:

Nu se poate suda mai bine il inlocuiti deoarece este oxidat in interior si nu are rost sa va complicati. Daca a aparut un por mai pot sa apara si altele, astfel riscati sa va inundati casa.

M am inundat si l am inlocuit.

Totusi acesta arata ca si nou pe exterior si ma gandeam ca poate este doar acel por repar.

O sa ajunga la fier vechi.

Multumesc.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări