Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare filtru anticalcar pentru boiler electric


Vizitator

Postări Recomandate

Salut,

Am cumparat acest boiler electric Ariston Pro Plus 100.....as vrea sa stiu si eu ce filtru(filtre) anticalcar este mai bun, eficient pentru al monta la intrare apa rece in boiler si a proteja rezistenta electrica de depunerile calcaroase pe aceasta.....astept pareri de la colegi care folosesc sau au folosit soluti anticalcar pentru boilerul electric.....Multumesc celor care vor raspunde.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Un filtru cu polifosfați ar fi mai eficient și ieftin, dar asta e mai degrabă o soluție doar pentru mașina de spălat și/sau centrala termică.Nu cred că ai vrea să te speli pe dinți cu apă dedurizată chimic cu polifosfat. Alte filtre ieftine nu cred că au cum să egaleze performanța dedurizării chimice.Dar rezistența boilerului se poate curăța ușor măcar o dată pe an, e simplu de demontat, calcarul depus pică dacă e scufundată în oțet cald sau acid citric (sare de lămâie). Dacă vreți totuși să vă documentați mai bine despre soluții mai eficiente de filtrare/dedurizare, încercați de exemplu aici:http://www.imaconcept.ro/dedurizare-generalitati/?gclid=CjwKEAjw64bPBRCpzun7mpbillUSJAAmEb5-jth5i5E2OYH21eNWU_g2d4hVwqCIK2Znf4Zb0Sn1GBoCUZbw_wcB

Link spre comentariu

Eu am curățat rezistența boilerelor (am două) o dată în trei ani de când le am. Am scos cam o cană de ceai de calcar căzut de pe rezistențe, iar rezistența am curățat-o ușor prin răzuire și apoi imersare în oțet.Eu aș înțelege să elimin calcarul din toată instalația pentru a o proteja integral (robineți și centrală), nu să protejez doar o amărâtă de rezistență de boiler, pentru că aia nu merită atâta deranj.... e mai iefin și s-o schimbi la 1-2 ani.

Link spre comentariu

Nici unul(din experienta nu din auzite).E mai ieftin sa intretii acel boiler instalat fara filtru,decat sa inlaturi perturbarile de sanatate ale familiei-pe tine nu te pun la socoteala,pt ca esti autorul,deci meriti.

Pai care filtre perturba starea de sanatate?, ca am vazut in schema din imagine, ca are un filtru magnetic si unul cu sita care se curata sau se schimba sita(nu stiu), filtrul din imagine cu sita nu cred ca dauneaza cu nimic apei, cel magnetic nu stiu, de aceea am cerut si eu niste sfaturi aici.....Multumesc

post-237484-0-89174300-1508007872_thumb.jpg

post-237484-0-66738700-1508007885_thumb.jpg

Link spre comentariu

Ala este filtru y iar celalalt este magnetic...astea doua nu dauneaza cu nimic sanatatii, dar nici nu sunt bune contra calcarului. Filtru y opreste gunoiele din apa, iar filtru magnetic impuritatile metalice...cel magnetic nici n-are ce cauta la boiler, rolul lui este nul in cazul de fata.

Iti trebuie un filtru cu fosfati....dar nu-i bun la sanatate....asa ca mai bine punei un filtru y si doar atat. Filtru y se desface si se spala, curata.

Oricum un boiler nu tine mai mult de 8-10 ani...apar gauri in el datorita coroziunii.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Ala magnetic e apă de ploaie...cel mult adună rugina din instalație.Dar am văzut filtru magnetic ce avea și capsulă chimică ce se consuma în timp.Dar era pentru mașina de spălat....pentru ce doriți doar o stație de filtrare/dedurizare ca cea din link-ul pus de mine e utilă.Dar nici ieftină n-o să fie...

 

Văzusem undeva o schemă de dedurizator capacitiv în impulsuri de înaltă frecvență, ceva care se folosește la așa ceva: http://www.incalzire-flomar.ro/dedurizator_apa.php dar nu-mi amintesc în ce carte sau revistă, dacă nu mă-nșel într-o carte Elektor din seria ,,300 Montaje electronice,,. Aș încerca-o fiindcă am țevi din PPR și ar putea fi utilă oarecum...schema era ceva cam în genul ăsta :http://www.circuiteelectronice.ro/diverse/dedurizator-de-apa-cu-timer-555.html

Link spre comentariu

Ala este filtru y iar celalalt este magnetic...astea doua nu dauneaza cu nimic sanatatii, dar nici nu sunt bune contra calcarului. Filtru y opreste gunoiele din apa, iar filtru magnetic impuritatile metalice...cel magnetic nici n-are ce cauta la boiler, rolul lui este nul in cazul de fata.

Iti trebuie un filtru cu fosfati....dar nu-i bun la sanatate....asa ca mai bine punei un filtru y si doar atat. Filtru y se desface si se spala, curata.

Oricum un boiler nu tine mai mult de 8-10 ani...apar gauri in el datorita coroziunii.

Acum sint lamurit....o sa-i pun un filtru y si atit, cit despre rezistenta..... colegu' validae are dreptate o data la 2-3 ani sa o curati nu e mare lucru.....as mai avea totusi o intrebare, stie cineva cum se goleste complet boilerul de apa atunci cind vreau sa-l dau jos din perete....boilerul este model Ariston Pro Plus 100....Multumesc.

Link spre comentariu

Prima data opresti apa rece care intra in boiler. Dai drumul la robinetii de apa calda...dus, chiuveta, etc....sa se goleasca boiler-ul de presiune. Lasi robinetii deschisi si desfaci teava de apa rece care intra in boiler. Iti trebuie cateva galeti langa tine ca o sa curga toata apa din boiler pe la teava care ai desfacut-o. Dupa ce s-a golit boilerul desfaci teava de apa calda si gata.

Sa nu cumva sa inchizi robinetii de apa calda (cei de la dus sau chiuveta) in timp ce se goleste boilerul.....se creeza vid si nu va mai curge apa din boiler.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Închizi apa la intrare, deschizi robinetul de apă caldă cel mai apropiat și desfaci supapa de sens de pe intrarea în boiler, iar apa din el va curge pe acolo....eu am prevăzut un teu ( racord T) și un dop cu filet pentru operațiunea asta...se vede deasupra supapei.Inițial pusesem un robinet, dar mi-am dat seama că se va bloca din cauza nefolosirii periodice și am pus dop cu garnitură de cauciuc în loc...

HMm2dhd.jpg

A postat și colegul simultan cu mine.....

Link spre comentariu

Pe acelasi principiu ca dispozitivul Vulcan lucreaza si cel din Elektor , pentru cine vrea sa incerce schema cu lm555 am eu proiectat cablaj, eu o sa-l fac la primavara pentru la tara, anumite boylere au in ele un baton de magneziu care neutralizeaza calcarul dar se consuma repede daca este dura apa si poate fi inlocuit, la mine la serviciu apa este foarte dura si un baton nu tine mai mult de un an, dupa ce se consuma schimbam rezistentele cam la 6 luni tinand cont ca se lucreaza in trei schimburi si suntem cam 100 persoane pe schimb, deci consumul de apa calda este foarte mare

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări