Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme bec oglinda din baie


Vizitator garbage

Postări Recomandate

E un amarat de cablu intenc,si de regula se intrerupe prin descompunerea aluminiului.Am gasit nu odata faina in loc de conductor,cand am facut autopsia sa vad si eu ce l-a apucat.La inceput doar palpaie becul,dar mai merge (mai mult prin arc electric),si dupa un timp se intrerupe.Daca judecam ca au mai mult de 40 ani,au si ele dreptatea lor.Pana la urma e un traseu de cativa m...se face canal si se monteaza cablu nou.Oricum,in scurta vreme ii va apare si in alte zone din casa problema asta,pt ca peste tot are asa ceva,si in celelalte camere nu e mai tanar cablul.Acum daca nu vrea mizerie,poate lipi canalet si reface traseul aparent,iar la prima curatenie,e bine sa-si faca de cap si sa inlocuiasca toata instalatia electrica.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Parca asa am zis eu...dorinta de a contrazice e mare,stiu,dar nicaieri in instalatiile din vechile blocuri comuniste,n-ai sa gasesti plastic pe apa calda.Ce improvizatie face fiecare la el in casa,e treaba lui,dar coloanele pt apa calda totdeauna au fost metalice.Repet,nu incurajez folosirea acestui aspect la remedierea unui nul intrerupt,pt ca acolo asta se pare ca e.Tocmai din cauza acestor exceptii de la regula,facute de meseriasi mai putin meseriasi.

Sunt de acord cu "vecinul" meu Doru, pe apa calda NU s-a montat "plastic" (in speta PVC-ul ala "comunist", care acum e in prag de a plesni pe coloanele de apa rece).

Insa... Vorba lu' nea' Murphy, cand e sa se intample.....

Caz concret: In apartamentul in care (inca!) locuiesc parintii mei (construit prin '65) s-a "produs" un por in coloana de apa calda, IN planseul dintre ei si vecinul de deasupra.

Instalatorul a rezolvat "elegant" problema taind teava cu flex-ul si inlocuind-o cu....PEXAL!!! Ca o masura de siguranta a instalat un robinet inainte de segmentul de pexal, adica

in apartamentul alor mei. Instalatia e ok de mai mult de 5 ani, apa calda e destul de departe de "fierbinte", insa.... iaca segmentul de plastic, fara continuitate electrica. (Nu-i

vorba ca probabil becul nu s-ar aprinde legat la asemenea teava....)

 

Repet: cablarea si izolarea corecta si constiincioasa sunt BAZA protectiei si bunei functionari, nu adaugarea a n-spe impamantari...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări