Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme bec oglinda din baie


Vizitator garbage

Postări Recomandate

Închipuie-ți că vecinul, la a cărui țeavă de apă caldă te conectezi cu nulul decide să-și monteze încă un racord tip T pe acea țeavă sau să schimbe un robinet, în momentul nefericit când becul tău e aprins. Va muri cu țeava-n mână și probabil foarte mirat....

Nu se folosesc țevile de apă sau calorifer pentru a substitui nulul sau împământarea.

Link spre comentariu

N-am recomandat niciodata astfel de improvizatii,dar cred ca se cam exagereaza.O teava metalica in structura unui bloc,are atatea prinderi la armatura blocului,incat cred ca e mai usor sa castigi la loto decat sa gasesti o teava metalica izolata de armatura blocului,considerata potential zero(fara sa mai socotim ca acel capat de teava,undeva, se termina intr-o iesire de pompa care cu siguranta are legatura de impamantare).Cata vreme lucrurile stau asa,nu exista nici un pericol pt cei care vor sa stea cu teava-n mana.

Ideea e ca orice improvizatie ramane definitiva,si de asta e bine ca lucrurile sa fie rezolvate la modul profi,fara compromisuri.Intr-o stare iesita din normalitate fata de cea care am descris-o eu,se pot intampla si accidente,de asta e bine de evitat legatura la teava metalica in loc de nul de lucru.

Link spre comentariu

N-am recomandat niciodata astfel de improvizatii,dar cred ca se cam exagereaza.O teava metalica in structura unui bloc,are atatea prinderi la armatura blocului,incat cred ca e mai usor sa castigi la loto decat sa gasesti o teava metalica izolata de armatura blocului,considerata potential zero(fara sa mai socotim ca acel capat de teava,undeva, se termina intr-o iesire de pompa care cu siguranta are legatura de impamantare).Cata vreme lucrurile stau asa,nu exista nici un pericol pt cei care vor sa stea cu teava-n mana.

Ideea e ca orice improvizatie ramane definitiva,si de asta e bine ca lucrurile sa fie rezolvate la modul profi,fara compromisuri.Intr-o stare iesita din normalitate fata de cea care am descris-o eu,se pot intampla si accidente,de asta e bine de evitat legatura la teava metalica in loc de nul de lucru.

LIKE

Link spre comentariu

Cand gasesti intr-un bloc o teava metalica ce poate fi pusa sub tensiunea retelei,sa-mi dai de stire,si indiferent unde se afla,vin sa vad cu ochii mei.Sa fiu mai explicit,cuplezi faza la acea teava,nu sar scantei si nici nu pocneste siguranta,iar cu o lampa de control(din aia stil vechi,cu bec,dulie si sarme) verifici fata de nulul retelei, prezenta tensiunii.Eu in mai bine de 30 ani n-am avut sansa sa vad asta,dar nici nu exclud posibilitatea,de asta spun ca vin sa vad.

Link spre comentariu
Vizitator garbage

Dupa cum am zis mi-am cumparat un fasung ,in care am pus 2 fire si un bec.

Am legat un fir la teava de apa calda si cu celalalt am cautat pe firele becului existent,care nu se aprinde.

Pe unul din fire nu face nimic, dar cand ating dispare faza de pe surubelnita de control,iar pe caealalt mi s-a aprins becul de control ,dar nu pot sa-l sting din intrerupator.

In concluzie unul din cele 2 fire e intrerupt undeva.

Ma gandesc sa duc numai un fir de la intrerupator la bec.

Am mai discutat cu un electrician pensionar si mi-a spus ca daca iau nul de la teava contorul nu mai inregistreaza,e adevarat?

Link spre comentariu

Am vazut om care se plangea ca il ,,pisca " apa cand face dus.Nu l-am crezut dar am mers si am verificat cu mana.Si de fapt curenta,nu foarte tare dar suficient.Sunt folosite tot felul de tevi de plastic in ziua de azi care intrerup legatura tevii cu eventualele puneri la pamant si suficienti,,electricieni pensionari " " cu idei traznite care functionau acum o jumatate de veac, incat ,intr-un caz din cateva mii sa ai sansa sa pui cu roatele la deal,definitiv si irevocabil, vreun vecin :)))

Editat de loleksibolek
Link spre comentariu
Cand gasesti intr-un bloc o teava metalica...

 

Parca asa am zis eu...dorinta de a contrazice e mare,stiu,dar nicaieri in instalatiile din vechile blocuri comuniste,n-ai sa gasesti plastic pe apa calda.Ce improvizatie face fiecare la el in casa,e treaba lui,dar coloanele pt apa calda totdeauna au fost metalice.Repet,nu incurajez folosirea acestui aspect la remedierea unui nul intrerupt,pt ca acolo asta se pare ca e.Tocmai din cauza acestor exceptii de la regula,facute de meseriasi mai putin meseriasi.

Link spre comentariu

Pt. Pat de cablu, ca sa nu mai dai gauri, poti folosi ceva dublu adeziv buretat(neaparat), dar ceva de calitate, TESA sau daca gasesri ORAFOL(ORACAL) e si mai bine, totusi soluatia este mai scumpa decat o bormasina si burghiu, dar buna pentru cei ce nu vor sa dea gauri.

Se mai poate imcerca ceva dar probabil mai complicat pentru cineva care nu are experienta, si anume sa identifice cu sa identifice cu siguranta care e firul problena, sa verifice in doza (@validae a zis cum o gasesti) si sa se vada legatura daca e ok, poate pur si simplu este legatua oxidata si nu mai face contact, altfel vazut daca tragi de firul becului, daca il poti misca(probabil trebuie putina forta), daca nu se misca atunci pat-ul e solutia cea mai acceptabila fara a chema electrician, daca se misca atunci ai putea lega un alt fir identic ca grosime(preferabil multifilar) , de cel din doza si ii faci o legatura cat mai solida sa nu se desfaca in timp ce tragi de el si in principiu ar trebui sa il poti inlocui cu cel nou. Nu e usor sa faci asta dar decat 400 lei macar poti incerca. Totusi trebuie facuta atentie la firul din doza deoarece daca tragi de cel de la bec exista posibilitatea sa il bagi pe cel din doza in perete si sa nu mai apuci sa mai legi altul de el. Trebuie luat in considerare si faptul ca firul cu probleme daca e intrerupt se tine doar in izolatie care se poate rupe oricand atunci cand tragi de el si iar poate fi o problema ca nu ai cum sa-l schimbi, cel putin nu usor, sau fara "sarpe" Legatura dintre firul nou si firul vechi trebui facuta foarte bine si desigur sa iasa cat mai subtire ca altfel se incalceste la diverse coturi si te trezesti ca se rupe legatura inainte sa il scolti la bec, ba mai mult te poti rani ca atunci cand se rupe ai sa tragi cu putere in gol si te poti dezechilibra si iei o tranta serioasa.

Aaa.. Mi-a mai venit o idee, poate problema o ai in intrerupator(proprie experienta), inceaca cu o dulie si bec bine izolate sa vezi daca se aprinde becul inainte de intrerupator, in doza intrerupatorului desigur, si atentie la fire sa nu te "sochezi". Poate trebuie inlocoit fie intrerupatorul, fie doar firul de la intrerupator si/sau poate doar firul din doza pana la intrerupator, si nu tot.... Asta am omis sa spun in primul post. Deci trebui gandit putin ce am zis ca altfel nu stiu cum sa explic ca sa se inteleaga, si nu trebuie luat la cuvant exact, ce am zis.

Deoarece firele din doza in principiu se duc in doza intrerupatorului si pe urma la bec. Deci exista posibilitatea sa nu trebuiasca sa tragi de firul becului ci de firul din doza intrerupatorului.... Indiferent trebuie facuta atentie, si ma repet, sa nu "dispara" ceva fir din capatul opus ca dupa aia nu mai ai alta posibilitate (mai usoara ma refer) sa legi alt fir de inlocuire

Editat de Ionut Remus
Link spre comentariu

Parca asa am zis eu...dorinta de a contrazice e mare,stiu,dar nicaieri in instalatiile din vechile blocuri comuniste,n-ai sa gasesti plastic pe apa calda.Ce improvizatie face fiecare la el in casa,e treaba lui,dar coloanele pt apa calda totdeauna au fost metalice.Repet,nu incurajez folosirea acestui aspect la remedierea unui nul intrerupt,pt ca acolo asta se pare ca e.Tocmai din cauza acestor exceptii de la regula,facute de meseriasi mai putin meseriasi.

LIKE

Link spre comentariu
Vizitator garbage

Nu pot sa trag de fire pentru ca sunt unite sub forma unei panglici de culoare verde.

Am luat insa un fir ,care l-am legat la fasungul becului de la oglinda si cu celalalt capat m-am dus pe intrerupator.

Am luat la rand pe o borna e aprins mereu,pe cealalta este stins si daca apas intrerupatorul se aprinde si in hol si in baie ,iar pe a 3a borna e ok.

Cred ca las asa,eventual cumpar un pat de cablu sa bag sarma prin el.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări