Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Este sau nu in timp daunator ochilor un monitor pc?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Monitoarele CRT dauneaza in timp(daca stai foarte aproape de ele), monitoarele LCD nu dauneaza. Chiar mi se pare o prostie sa mai zici in ziua de azi "nu mai sta asa aproape de monitor ca iti strici ochii"(ma refer strict la monitoarele LCD)!

Da dar calitatea imagini la un monitor CRT nu o intalnim absolut la nici un altfel de monitor.

Link spre comentariu

Eu am 12 ani cu 8 ore/zi la job + 3-4 ore acasa! La fel si eu numai cu LCD! Am si un defect din nastere la ochiul drept (nu disting decat culori si siluete, nu pot citi cu el) si ochiul stang e perfect senator si in ziua de azi....nu port ochelari ca mai mult m-ar dezavantaja (am incercat o vreme) daca as purta fiind defect dn nastere! Cert este ca nu am problem la cel bun.

Editat de Ionut Remus
Link spre comentariu

Eu am 12 ani cu 8 ore/zi la job + 3-4 ore acasa! La fel si eu numai cu LCD! Am si un defect din nastere la ochiul drept (nu disting decat culori si siluete, nu pot citi cu el) si ochiul stang e perfect senator si in ziua de azi....nu port ochelari ca mai mult m-ar dezavantaja (am incercat o vreme) daca as purta fiind defect dn nastere! Cert este ca nu am problem la cel bun.

Buna

Eu am deja probleme.

Am inceput in'anii 90 cu 386.Monitor Hercules .

Apoi cu timpul am "pogresat".VGA Sony trinitron.apoi SVGA Philps(analogic).

Primul LCD a fost un Eizo de 15".

Pe moment folosesc mai multe monitoarel.

1.SUN 24" Sony full.Made un USA(Dupa cum spun ei).Model 16/9.Cca 60 Kg.

2.Sony 15,4 .Trinitron.2 intrari analogice.

3.Philips LCD 15,4.

Spor tuutror

Alex

Link spre comentariu

Daca e un monitor de rahat, asa cum se pun si acum la laptop-uri si "all-in-one"(panel TN, bineinteles!), dauneaza ochilor, daca e un monitor Full-HD cu panel IPS e incomparabil mai putin daunator. LCD-urile din primele generatii imi pareau chiar mai obositoare decat un CRT tinut la 85Hz.

Link spre comentariu

Utilizatul monitoarelor dauneaza vederii dar cit de tare dauneaza depinde de multi parametri.

In primul rind trebuie un monitor de foarte buna calitate si apoi trebuie si sa fie reglat cit mai ergonomic pt ochi, contrast mai mic stralucire redusa, dar toate la un nivel la care sa se vada bine pe monitor - imaginea sa fie clara si sa nu fie stresanta pt ochi.

Exemplul meu: la monitorul de acasa un Samsung SyncMaster 204B pot sa stau toata noaptea si nu ma dor ochii si deja are peste 10 ani in schimb la cel de la servici ma dor imediat ochii si-i un HP destul de nou. Mai mult cel de acasa are si pixelii mai mici deci teoretic mai obositor de folosit.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări