Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Exista display peste 22 inch care sa se alimenteze la 5v ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Si pentru ce iti trebuie ? Se poate obtine 12V din 5V la nevoie fara probleme.

Nu ma pricep la tv-uri,tensiunea care se duce către display nu este din procesorul tv-ului ?

Pot alimenta ecranul separat dintr-o sursa externa ?

Am un ecran de imac 27 inch,și doresc sa fac din el monitor.

Mi-am cumpărat placa pentru ecran,doar ca placa care am cumpărat-o are doar către ecran 3.3v și 5v.

Link spre comentariu

Semnalul este una, alimentarea este altceva...

 

- o problema este daca intre cele doua ai un cablu (lvds) care sa se potriveasca la ambele capete.

- a doua nu este defapt de alimentare, ca placa da ceva "standard" = problema este de compatibilitate intre placa si ecran, pentru ca sunt ecrane de diverse definitii si cu nivele de semnal diferite - adica ecranul respectiv trebuie sa fie suportat de placa, altfel nu vor merge impreuna.

- de mai mica importanta (dar suficient cat sa te dea peste cap) este si backlightul. Daca este cu CCFL atunci este relativ simplu ca ai terminalele tubului/tuburilor usor identificabile si usor de diagnosticat sau de aprins cu invertoare "generice"

Daca este cu LED, atunci de principiu ai alocati 10 pini in borna / cablul LVDS, deci placa trebuie sa stie sa-ti trimeata spre ecran pe 3 fire V+, pe alte 3 fire GND, pe un fie EN (backlight enable) si pe altul PWM (dimming) - doua fire sunt neconectate, deci tota 10 fire pentru backlight. Placa ta nu imi pare capabila de asa ceva... pentru ca are conectorul LVDS cu 30 contacte si ar trebui sa aiba 40 contacte.

Plus ca V+ spre leduri este 12V si curent de sute de miliamperi, care nu apar deloc pe placa ta...

Link spre comentariu

@cearda ....ai inteles?

 

Eu nu..

Si ma intereseaza si pe mine.

Am înțeles asa: placa care am cumpărat-o eu este o placa universala, care funcționează cu ecrane (display-uri) care se alimenteaza la 3.3v și 5v.

Am cautat și am mai găsit o alta placa universala,care are 3.3v,5v,12v către ecran.

La aceasta specifica clar producatorul,Voltage of Screen: 3.3V / 5V / 12V.

De fapt,de placa asta aveam nevoie. :rade:

 

http://LVDS-Screen-/381962629703?epid=809471202

Link spre comentariu

Modoran, ai dreptate... in titlu zicea de 22 inch, si daca este format "lat" ce spuneam eu ar fi fost suficient. Dar nu pentru 27 inch.

 

Asa ca ramane clar ca o problema ce backlight este si cum trebuie alimentat. In plus conteaza daca este conceput sa fie alimentat ca la laptop, adica driverul se afla pe PCBul ecranului / sau ca un televizor, si atunci driverul este extern.

 

Dar oricum backlightul este problema mica, conteaza compatibilitatea intre placa si ecran, chestia cu "placa universala" e o treaba de marketing, pe tine te intereseaza o lista clara de compatibilitati, fie direct cu cod produs, fie raportat la definitia ecranului (aia cu pixeli...) si tipul conectorului LVDS plus numarul de canale active din acel LVDS.

Spus mai "babeste" se poate ca un ecran cu conector de 20 pini sa mearga pe o placa cu iesire pe 30 pini / dar niciodata un ecran cu 30 pini activi nu va merge pe o placa cu iesire pe 20 pini, deci care nu are suficiente canale de date.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări