Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Facebook posibil groapa de gunoi?!

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Suna bine ! Recunosc ... nu m - am prins ! Ma rog , e o optiune personala , nu voi critica pe cei care au . Probabil din anumite necesitati ... nu e treaba mea ! ... Ar fi interesanta o " chestie " in care participa cei care nu au cont pe nicaieri ... Oare in ce se va transforma ? ... eu am ceva banuieli ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Facebook a fost de la inceput o groapa pentru gunoaie. Dar cei mai multi (majoritatea) nu s-au prins. (sau prins totusi foarte multi, in plasa intinsa celor cu mintea scurta)

Facebook = pescar pentru prosti.

Problema este, cand isi vor da seama cei prinsi in plasa ? - Revolutia portocalie din Kiev, Piata Victoriei, Catalonia............. si multe altele.

Link spre comentariu

Nu am cont de facebuci si nu am de gand sa-mi fac vreodata. Nu e necesar, nu e obligatoriu-ca sa-i raspund "marelui" savant de pe alt topic, e obligatoriu insa sa ai calculator, altminteri esti marginalizat social, nu poti sa aplici pentru un job, nu poti sa trimiti un mail la o firma pentru o garantie, etc, etc deci e o magarie sa fii obligat sa faci upgrade hardware fiindca nu stiu ce firma de software cu nume ridicol din USa te bombardeaza cu "update-uri" si versiuni noi de browser care nu fac nimic in plus fata de un browser de acum 15 ani(dimpotriva!), dar consuma cantitati de memorie RAM si putere de calcul incredibila, totul ca sa te bombardeze cu "cookies" si reclame scarboase cu ciuperca unghiei de la picior.

Ar cam fi timpul sa dezvoltam local propriul sistem de operare free, bazat pe Linux, totul in limba romana, cu browser ultraminimalist, cu tot ce trebuie inclus. Practic exista deja asa ceva, dar trebuie cosmetizat si popularizat.

 

 

Domnilor, dupa parerea mea , i se acorda o prea mare importanta " feisbuc-ului ". Dupa cum vedeti si simtiti, dispozitivul de comunicare a devenit cel mai important bun pe care-l avem , il tinem strans la piept, il mangaiem in fiece moment, il avem tot timpul in fata ochilor, de nu mai vedem pe unde mergem, am devenit sclavii lui si al acelora care ne manipuleaza in stil ordinar. Am ajuns sa traim pentru gangania aia tehnologica . In orice moment , toata lumea comunica cu toata lumea, nu mai exista nimic in afara TF. Ce e mai rau in aceasta nebunie este ca antrenam copiii, care habar nu au ce e tf dar, il doresc mai mult ca orice si parintii romanesti si nu numai , il aduc ca pe un trofeu in fata micului cu satisfactia ca , inca o data , i-au pus la picioare iubirea si devotamentul. De aici pana la facebook e doar un pas cu toate relele si prea putinele bune care le detine. Si iarasi din pacate, "tehnologia " asta e raspunzatoare pentru groaznicele accidente facute pe sosele de cei care sunt dominati , nu respecta legea si se considera super cu tf la ureche sau in fata ochilor si sunt din ce in ce mai multi , iar politia e NEPUTINCIOASA sau.... Asadar, mai putem schimba ceva ?

 

O vorba din batrani spune "Ce e val, ca valul trece..."

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti !

 

Pe facebook tu iti alegi si accepti prietenii, tu alegi grupurile in care vrei sa stai, tu alegi discutiile pe care vrei sa le citesti.

Dar pe facebook se fac si multe fapte umanitare, se salveaza animale, persoane, bineinteles ca pentru asta trebuie sa alegi si tu sa faci parte din grupurile lor, fapte umanitare care lipseau cu desavarsire inainte de facebook si alte social media, oamenii erau orbi pe strada, nu ii interesa ca unul este intins pe drum, il catalogau ca beat si isi vedeau de drumul lor, acum lumea a invatat ca mai exista si altii in jur.

Link spre comentariu

Acum ceva vreme in urma,luna trecuta mai precis,am participat la intalnirea unor oameni care nu s-au vazut de 50 ani de cand au terminat liceul.Unii au mai participat la intalniri intermediare,s-au mai vazut in alti ani,dar majoritatea acum s-au vazut pt prima data dupa atata vreme.Sincer, au fost momente emotionante.Daca nu aveau la indemana facebook,nu era posibila adunarea lor la un loc,avand in vedere ca au fost si din alte judete veniti,cel putin asa mi-a spus cel care a fost inima/motorul intrunirii.Deci,sa nu aruncam cu pietre,oamenii aia nu semanau nici pe departe cu o cloaca.Pana la urma fiecare e liber sa-si faca cont sau nu.Eu nu mi-am facut,dar nici nu am nimic cu cei care au cont pe acolo.

Sa fie sanatosi.

Link spre comentariu

Păi și întâlnirile astea cu foștii colegi de liceu e tot un fel de facebook ...

Unii vin să se întâlnească cu alții ...șă-și laude performanțele financiare,bărbătești și alte de-astea!

O fi și asta o distracție ...mie unul, îmi repugnă numai să mă gândesc la așa ceva!Probabil că ”inițiatorul” avea ceva de lăudat ...și n-avea la cine!? :rade: (am zis probabil...deci, e doar o presupunere nevinovată) :pandaci

Link spre comentariu

Eu am zis cu ani în urmă că facebook e o cloacă!

Omul sfinteste locul. Nu-i vina celor celor care au pus pe picioare facebook (e suficient sa va uitati la felul cum se discuta pe elforum). Si dupa cum a exemplificat Doru mai înainte, daca-i folosit cu cap si bun simt, e util. În vest practic nu poti studia daca n-ai cont. (În DE au existat încercari de a realiza platforme cu acces limitat la studenti si elevi dar au esuat din cauze materiale.)

Îi deranjeaza însa pe cei care se opun liberei circulatii a informatiei. Pt ca nu-l pot cenzura dupa bunul lor plac.

N-am cont facebook. Si nici smartphone. (Nu suport un telefon mai istet decât mine ;-)

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări