Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inlocuire amortizor fata Sandero.


Postări Recomandate

Foarte ciudat ! Inca n-am auzit despre prezoane de fixare a rotilor care sa fie cu filet stinga. Oare ce a fost in capul alora care au decis ca pe o parte sa faca prezoane cu filet stinga? Ma gindesc cit v-ati opintit(si ''rugat'') pentru a desuruba prezoanele buclucase. Omu' cit traieste, aude si vede tot felul de ciudatenii.

De problema asta m-am lovit si eu,se intampla prin 1982.la Kraz(macara)

 

...roata interioara avea piulite pe sanga,roata exterioara...pe dreapta..pt. mine ramane o enigma de ce au fost fabricate asa...Doar rusnacii stiu..! :nerv

Link spre comentariu

suruburile stranse la 130Nm si desfacut relativ repede dupa, gen 3-4 luni se desfac usor, cu un levier de 30-40cm.

LE-ai dat un picior si se duc rapid in jos.

Chiar si cu mana merge sa le bruschezi.

Surub M14, janta aliaj.

Pe tabla nici nu are rost, se desface cum te uiti la el.


De merge mai greu e clar ca le-a strans ceva meserias.

Mai fain e cand strang cu pistolul antifurturi cu cap usor deformabili.

Gasesti si maimute la vulcanizari, nu e bine sa lasi dupa ei.

Link spre comentariu

De problema asta m-am lovit si eu,se intampla prin 1982.la Kraz(macara)

 

...roata interioara avea piulite pe sanga,roata exterioara...pe dreapta..pt. mine ramane o enigma de ce au fost fabricate asa...Doar rusnacii stiu..! :nerv

Oooo KRAZ.....Si multe enigme mai au.Inca mai lucram cu ele doar ca nu mai merg sa le scoti pe drum din cauza bratului lung.. :rade:

Link spre comentariu

In rarele situatii cand esti tentat sa actionezi invers,de regula mai merge strans din cauza efortului mare depus,foarte putin imbinarea filetata,si atunci cand simti la mana asa ceva,ii dai invers fara probleme.Mai rau e la imbinarile inghetate,stranse la maxim,acolo daca nu stii in care parte sa tragi,risti sa rupi ceva...ori cheia ori surubul,pe principiul ca cel mai destept,cedeaza.

Probabil aveau si prezoanele oarece semne,dar cine sa le caute? Eram asa de convinsi ca ceea ce faceam,faceam bine(dupa ce demontasem primele doua roti),incat nu ne-a dat prin cap ca poate fi si altfel.

Link spre comentariu

Da macar au stiut la ce sa se uite?

Metoda(incepatori...non-rusnaci)era sa incerci sa le desfaci asa cum erai obisnuit,inspre stanga, :95 desigur,nu merge,atunci te intrebi...daca piulitele aste sunt mai..''sucite''? :scarpin ,si incerci in sens invers...desigur,dupa ce le-ai strans temeinic(incercand sa le desfaci),a doua oara as paria ca atunci cand vezi si un simplu ..MP(tranzistor) te gandesti...o fi pe stg/dr? :ras: Desigur,era o gluma..!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări