Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Receptor simplu CB/NBFM


Mark S

Postări Recomandate

Initial, inainte de a ajunge la TA2003, am experimentat cu TDA7000 si LA1800. Poate am gresit ceva...nu stiu, ambele nu demodulau prea bine, parca se "innecau" intr-un fel. Probabil din cauza ca filtrele lor FI nu sunt chiar eficiente. In schimb ambele au mers perfect ca demodulator FM pe FI de 455Khz, dupa filtrare clasica, cu filtre ceramice.

....

Schema de aplicatie ( TDA 7000 ) , " aplicata " la CB , am realizat - o personal . E foarte stabila ... si cu CV , si cu varicap , si cu acord fix . Se poate atasa O.L. cu cuart . Incape intr - o cutie de chibrituri , antena este firul de la casca ., cuplat corespunzator . A se citi pana la capat , CU ATENTIE , pdf - ul de la postarea 20 . S - au realizat telefoane cordless comerciale , daca nu erau stabile dadea lumea cu ele de pamant . In fine ... nu tin sa conving pe nimeni . Pentru mine nu mai e de interes ... daca am nevoie folosesc ICOM IC - R5 , sau R20 . Sau ceva Yupiteru MVT - 7100 ... functie de dispozitie . Asta la portative . Pot atasa foto .

 

Salutare oameni buni,

N-am mai intrat de f multa vreme pe forum. Acum am mai facut o vizita si am vazut topicul asta.

Gauss are multa experienta si intuiesc ca nu spune degeaba ceea ce spune.

 

Marks, n-ar strica sa arunci o privire in documentatia de mai jos, s-ar putea sa mai aduca niste lamuriri in plus.

Eu o citez ptr ca am tras o "diagonala" rapida prin ea si am vazut cateva chestiuni pe care le voi sublinia in continuare, dar cred ca merita tocita mai in amanunt:

PHILIPS Application Note AN192: A complete FM radio on a chip (W.H.A. Van Dooremolen and M. Hufschmidt, Dec1991)

 

Fii atent ce spune PDF-ul original al lui TDA7000:

" The IC has an FLL (Frequency-Locked-Loop) system with an intermediate frequency of 70 kHz. "

 

Asta mi-a suscitat interesul si asa am gasit nota de aplicatie. Mai departe, citez din nota de mai sus:

 

pag.2:

" We have now developed a mono FM reception system which is suitable for almost total integration. It uses an active 70kHz IF filter and a unique correlation muting circuit for suppressing spurious signals such as side responses caused by the flanks of the demodulator S-curve. With such a low IF, distortion would occur with the ±75kHz IF swing due to received signals with maximum modulation. The maximum IF swing is therefore compressed to ±15kHz by controlling the local oscillator in a frequency-locked loop (FLL). The combined action of the muting circuit and the FLL also suppresses image response. "

 

"The unique correlation muting system and the FLL make it very easy to tune, even when using a tiny tuning knob. For higher-performance portables and clock radios, variable-capacitance diode tuning and station presetting facilities are often required. These are easily provided with the TDA7000 because there are no variable tuned circuits in the RF signal path. Only the local oscillator needs to be tuned, so tracking and distortion problems are eliminated."

 

pag.3:

"To prevent distortion with the low IF used with the TDA7000, it is necessary to restrict the IF deviation due to heavily modulated RF signals to ±15kHz. This is achieved with a frequency-locked loop (FLL) in which the output from the FM demodulator shifts the local oscillator frequency in inverse proportion to the IF deviation due to modulation."

 

Ar mai trebui citite si analizate cu atentie explicatiile de la pag.5 -8, subcapitolele:

IF Swing Compression With the FLL

"With a nominal IF as low as 70kHz, severe harmonic distortion of the audio output would occur with an IF deviation of ±75kHz due to full modulation of a received FM broadcast signal. The FLL of the TDA7000 is therefore used to compress the IF swing by using the audio output from the FM demodulator to shift the local oscillator frequency in opposition to the IF deviation."

 

Correlation Muting System With Open FLL

(vezi Figure 7. Audio Signal of a Typical Portable Radio as a Function of Tuned Frequency With RF Input as a Parameter; si

Figure 9. Correlator of the TDA7000)

 

Correlation Muting System With Closed FLL

Vezi "Figure 10. Operation of the Correlation Muting System with Open-Loop FLL si Figure 11. Closed-Loop Response of the FLL" in care se vede graficul capture range vs holding range, despre care textul de la p.6 spune:

"Figure 10 shows that there are two regions where the demodulated audio signal is fed to the output because the muting is inactive. One region is centered on the correct tuning point fL. The other is centered on the image frequency –fL. The image response is therefore not suppressed by the muting system when the frequency-locked loop is open. When the loop is closed, the time constant of the muting system, which is determined by external capacitor C1, prevents the image response being passed to the audio output."

 

De asemenea, e de vazut "Figure 12. Audio Signal of the TDA7000 as a Function of the Tuned Frequency with RF Input as a Parameter ". La p.10 e o aplicatie interesanta "Circuit With Variable-Capacitance Diode Tuning", iar la p.11 e descris "A Narrowband FM Receiver With a Crystal-Controlled Local Oscillator ", adica pe aproape de ce vrei tu.

Mai departe, nota de aplicatie mai ofera chiar si un "Detuning Indicator Driven by the Mute Signal From the TDA7000" .

 

Cred ca lui TDA7000 ar trebui sa ii acordam o sansa in plus, chiar daca Larry SM0VPO spune ca a fost cam dezamagit de comportamentul acestuia si ca "Unfortunately the TDA7000 has a few disadvantages, and behaves more like a little toy project. [...] as far as I am concerned, the TDA7000 chip is a toy. " :limb:

Ma intreb si eu, asa, totusi, oare PHILIPS s-ar mai fi complicat sa faca cercetare si productie pentru un cipan care sa fie o simpla jucarie ?!

Link spre comentariu

Ah, sa nu uit.
Nu stiu daca va fi de vreun real folos (in sensul receptiei NBFM), dar poate n-ar strica sa vezi si cipanul asta:
Si4702/03
https://www.silabs.com/documents/public/data-shorts/Si4702-03-C19-short.pdf

Demodularea se face prin DSP, care se poate programa. Am senzatia ca in functie de parametrii programati, poate demodula si NBFM. O idee ar putea fi utilizarea lui ca FI :)) La Mouser, un cipan din asta costa cam 11 EUR.
Uite si un clip al unui rus care a facut pe un breadboard un astfel de receiver:
https://www.youtube.com/watch?v=9dgjwzl5T2E

 

Inca un cipan recent:

RDA5807M

 

Asta e si mai si. Vezi PDF-ul chinezesc :)) Si nu e de aruncat !

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu

Cu ocazia asta sunt interesat daca cineva se pricepe la confectionat cablaje, inclusiv proiectare.

Salut din nou; ce scriu acum e offtopic, dar poate fi util.

Vezi ca pe forum sunt cativa colegi care realizeaza cablaje in mod frecvent si la preturi acceptabile.

 

Eu mi-am realizat singur cele mai multe dintre PCB-uri, de la proiectare si pana la partea practica.

Pentru ceea ce am avut eu nevoie (in principiu, circuite clasice RF pana la 450MHz si chestiuni auxiliare nepretentioase - exclus PCB-uri multistrat sau aplicatii deosebite), pana acum am folosit ExpressPCB. E gratis si simplu de utilizat, iti poti crea librarii proprii de amprente ale unor componente uzuale - daca nu-ti convin cele existente, etc. Un dezavantaj major ar fi faptul ca formatul sau nu e compatibil cu cel al altor aplicatii (ma rog, exista niste convertoare, dar nu sunt 100% OK). Alt dezavantaj ar fi ca nu poate exporta format gerber si deci nu poti trimite PCB-urile executate cu acest soft la realizare pe masini specializate.

 

Personal, folosesc metoda press & peel. Listez desenul PCB la o imprimanta laser, prin care trec foaia de 2 ori, pentru a obtine o depunere mai zdravana de toner. Imprimanta e un HP Laserjet P1505 si are o mecanica suficient de buna ca sa nu greseasca decat la intervale rare. Hartia utilizata este HP Photo glossy, are o gelatina speciala la suprafata si asta ajuta in momentul transferului de toner. Transferul il fac cu ajutorul unui laminator vechi, dar foarte robust, si care beneficiaza de 2 mari avantaje:

- are 2 role orizontale pe sub care trec senvișul format din PCB+desenul listat (lipit de PCB cu scoci din hartie, hi) ;

- are controller de temperatura. De obicei, il fixez la 250 grade si cand a atins temperatura, poate fi folosit.

Trec de 4 ori PCB-ul prin laminator si apoi il arunc intr-o cuva cu apa rece, unde il tin cam 20-30 minute. Hartia se inmoaie si se detaseaza de pe suprafata de cupru foarte usor, fara sa lase urme. De asemenea, planurile masive de masa ies foarte bine cu aceasta hartie, spre diferenta de alte substraturi.

 

Nu prea am timp de proiectat circuite in perioada asta (si nici dispozitie), dar ti-am povestit cum fac, in speranta ca ai putea prelua si adapta cate ceva, te stiu descurcaretz :) Si ca sa fac si un demo, sa nu crezi ca vorbesc fara acoperire, iata aici doua placi de la un transceiver cu retea polifazica (QRP2004), in curs de realizare. Sunt lucrate cu ExpressPCB si metoda mai sus descrisa. Pe deasupra cuprului am pensulat o solutie din colofoniu dizolvat in alcool izopropilic.

 

DSC_0770.JPG

 

DSC_0773.JPG

 

 

DSC_0781.JPG

 

DSC_0783.JPG

 

QRP2004-AF_Board(yo3fhm).JPG

 

DSC_0777.JPG

 

DSC_0776.JPG

 

P.S.> Motivul reproiectarii circuitelor originale ale transceiverului:

cele date de autor nu aveau contrastul necesar imprimarii unui strat consistent de toner in momentul listarii - conditie esentiala pentru asigurarea unor trasee lipsite de "gauri" sau alte defecte.

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu

Buna dimineata,
Am fost curios sa vad daca se mai gaseste TDA7000 si la ce preturi. Si spre suprinderea mea, acestea variaza foarte mult (rog a nu se interpreta altfel decat ceea ce se vede - o simpla analiza de preturi):

 

Adelaida: 39.00 ron

Quintrix: 37.50 ron

ADElectrocom: 29.41 ron

Saimon Electronics: 10.00 ron

SuperElectronic2000: 8.00 ron

TSE Craiova: 7.70 ron

Ronishop: 5.89 ron

 

Toate au "sigla" PHILIPS pe ele, dar ma intreb oare cine le-o fi fabricat in realitate pe cele de pana la 30 ron ?!

De asemenea, daca as avea timpul necesar, chiar as lua 2 bucati la extremele de preturi de mai sus, pentru a le compara functionarea in acelasi montaj. As fi chiar curios sa vad daca exista diferente si unde se vor gasi acestea...

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu

Cu voia dumneavoastra , intervin in discutie ... Din ce stiu , Philips nu mai produce semiconductori de ceva timp . De prin 2010 . Ma rog , cercetarea - dezvoltarea a ramas , cel putin pentru anumite componente vitale in aparatura medicala , ( si ) pe care s - a axat concernul . TDA 7000 e produs vechi ... nu stiu daca se mai producea in 2010 . Ca idee , nici cand se gasea ( relativ ) curent nu era foarte ieftin . Ma rog , nu sub 10 RON actuali . Probabil , multe dintre cele care sant vehiculate acum ( la pret foarte mic ) sant " copii " , mai mult sau mai putin fidele . Daca ar fi chiar produse de Philips , si ramase din stocuri vechi , ar fi o surpriza placuta . Inca se pot face diferite chestii ( utile ) cu ele , desi au aparut alte integrate , ( inteleg ) mult mai performante , sau macar mai versatile .

 

P .S . - in seria 7000 , mai sant si alte " radiouri " FM , sau auxiliare :

 

http://www.datasheetcatalog.com/catalog/p1205640.shtml

 

Cel putin TDA 7010 , pare a fi preluat de NXP :

 

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/19413/PHILIPS/TDA7010.html

Editat de gauss
Link spre comentariu

S-a scris mult si interesant intre timp...incerc sa sintetizez un pic deocamdata.

In primul rand discutia despre TDA7000. Prin particularitatile modului de functionare, este superior clar celorlalte tipuri de receptoare analogice. Am lucrat cu el in domeniul UUS si pot spune ca e foarte bun, in ce priveste intermodulatia si atenuarea frecventei imagine. Tocmai in banda CB, nu l-am testat.

In ultimul timp am reluat niste experimente mai vechi, anume FM in benzile de unde scurte, apoi la frecvente joase si foarte joase. Partea de tuner merge bine pana la frecvente de ordinul a 100KHz (desi in catalog scrie ca frecventa minima e 1.5MHZ).

Totusi , experimantand, am vazut ca nu prea e facut ptr NBFM...in sensul ca banda de trecere e prea mare si se aude incet. Nu am insistat totusi...l-am pus apoi ca demodulator FM pe 455Khz, cu tuner separat si asa a mers perfect. Dar, frecventa de 455 ajungea in intrarea lui f curata, fiind bine filtrata separat.

Faptul ca acum aud ca merge direct in banda CB cu NBFM, e un lucru incurajator.

 

Nu cred ca se mai fabrica, iar referitor la preturi...fiaecare magazin cu cat l-a luat la momentul respectiv, plus adaos comercial, plus...dupa cum taie capul pe fiecare. Eu am cumparat mai multe bucati anul trecut de la TSE Craiova.

 

Referitor la cablaje, m-ar interesa mult deocamdata prototipuri experimentale, unde se cer tranzistori SMD, in special cei sensibil electrostatic, cum sunt cei HEMT de exemplu. Celelalte componente de dimensiuni obisnuite, iar tot montajul nu contine mai mult de 15-30 piese.

Editat de Mark S
Link spre comentariu

@yo3fhm: Planul de masa este zencuit sau asa a fost masca in dreptul gaurilor?

E pur si simplu cositorit manual :rade: Am vrut sa existe un contact ferm cu distantierele metalice, aia e tot.

 

@Marks:

Eu cred ca diferenta sensibila intre preturi se datoreaza ... PRC-ului :))

La fel cum exista tranzistoare de acelasi tip la preturi sensibil diferite. Iar cand le sectionezi si vezi ce e in interior, te intrebi cine e distrusul care le-a scos pe piata...

 

In ceea ce priveste TDA7000, nu se mai produce.

Iata anuntul oficial de pe site-ul NXP: No Longer Manufactured .

Am gasit un soi de istoric al circuitului, in acest material, din care reproduc aici cateva randuri:

"Unfortunately as I write this in early 2004, the TDA7000 is no longer being produced having being withdrawn from manufacture, December 2003."

In acelasi material, mai sunt expuse unele idei de constructie a unui receptor cu TDA7000, precum si posibili inlocuitori (vezi sectiunea "R.I.P. TDA7000"). TDA7010T e un substitut SMD aproape direct, expus si in materialul de aici:

FM Radio Receiver using TDA7000

"If you cant find the IC then you can also use its other substitute which is TDA7010T. The internal circuit of this IC is almost similar to TDA7000 only the difference is that TDA7010T is a surface mount version (SMD) and comes in 16 pin."

 

Un alt proiect care ar merita analizat ar fi "AM/FM RADIO RECEIVER WITH VARICAP TUNING

by TheAstro30" . Exista schema, circuit imprimat, indicatii, etc.

 

Si in final, am mai remarcat o configuratie de receptor care nu are legatura cu TDA7000, dar poate merita analizata.

Pe forumul Muff Wiggler, exista topicul "The Amazing All-Band Receiver" . Undeva mai spre jumatatea primei pagini, puteti gasi aceasta schema, care contine NE602, un ULN2111 si un LM386. Este vorba de produsul FR1C de la Ramsey Electronics, receptor FM broadcast. Totusi, KA7OEI vad ca a scos si niste mod-uri, prin care poate implementa receptie NBFM pe acest kit.

N-ar strica o ocheada si prin materialul respectiv !

Link spre comentariu

Poate nu am inteles eu bine, nanopico intreba, si intreb si eu acum, daca a fost masca si pentru planul de masa sau acea degajare de folie de Cu in jurul pinilor componentelor s-a realizat cu un burghiu mai mare in diametru decat cel al gaurii (zencuire).

Editat de gica70
Link spre comentariu

Poate nu am inteles eu bine, nanopico intreba, si intreb si eu acum, daca a fost masca si pentru planul de masa sau acea degajare de folie de Cu in jurul pinilor componentelor s-a realizat cu un burghiu mai mare in diametru decat cel al gaurii (zencuire).

Scuze, probabil ca am inteles eu gresit intrebarea lui nanopico :)

Degajarile sunt realizate manual. A fost mai anevoios, dar nu m-a deranjat.

Am preferat metoda asta decat sa mai fac o masca pentru suprafata top, intrucat era ceva mai dificil de suprapus exact si n-am vrut sa mai fac efortul respectiv. Exista un grad de incertitudine a suprapunerii perfecte si cum placa era destul de mare, n-am vrut sa risc si sa fac alta :))

Link spre comentariu
Trageam cu ochiul peste realizarile lui @yo3fhm...sunt extrem de reusite, jos palaria! Cu asa ceva se poate iesi "in lume" :P


Revin la discutia despre TDA7000. Este foarte bun, asa cum il recomanda si producatorul, insa, in varianta cu FI pe 70Khz, nu este cel mai potrivit ptr NBFM. Exista si varianta cu FI pe 10KHz, special ptr NBFM. am incercat-o in oarecare graba...nu mi s-a parut ca merge prea bine si am abandonat. Nu pot spune insa ca nu merge, chestia e ca nu am insistat pe el.

Insa mi-a venit o idee, TDA7000 a "murit" in 2004, insa predecesorul lui, TDA7088, se fabrica inca. A fost preluat de firma UTC ( Uniunea Tineretului Capitalist...asta o fi insemnand? ) si se numeste acum CD7088. Am mai vazut si alta varianta, CD9088.

Bun...acum daca spun si unde l-am vazut, interesul va scadea brusc: in cele mai ieftine aparate cu putinta, cele cu "scan" si "reset" + inevitabil, o lanterna. Cu siguranta stiti despre ce e vorba si cu siguranta stiti ca acele aparate se aud rau, "pitigaiat" . Mai concret, cam distorsionat, fara inalte si fara joase, doar medii.

Tocmai de aici mi-a venit ideea: simptomele descrise corespund unui receptor FM de banda ingusta, care receptioneaza un semnal WBFM (FM de banda larga, corespunzator statiilor comerciale) . Cu alte cuvinte, acea "jucarie chinezeasca" pare a fi tare potrivita ptr NBFM. In plus, functia "scan" si reset poate fi automatizata si se poate obtine un autoscaner in toata banda CB...si nu numai. O sa incerc si sunt tare curios daca presupunerea mea e corecta.
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări