Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Receptor simplu CB/NBFM

• Please log in to reply
71 replies to this topic

#61 OFFLINE   gica70

gica70

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,156 posts

Posted 07 December 2017 - 10:11 AM

Cred ca pitigaiala aia este de la acea capsula zisa difuzor. In revista "Megahertz" nr.10 din 1984 (toamna!) am gasit la pg. 88 acest receptor.New_Picture_2.png. Este pe 2 metri si cu FI de 18 khz.

Edited by gica70, 07 December 2017 - 10:27 AM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#62 OFFLINE   Mark S

Mark S

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 152 posts

Posted 07 December 2017 - 11:35 AM

E clar ca difuzorul ala f mic "ajuta", dar si in casti sau pe amplificare separata tot rau se aude...

Schema postata de tine e interesanta si sunt convins ca merge. Condensatorii din pinii 7,8,9,10 determina FI (sunt componentele externe ale filtrului RC intern). 

#63 OFFLINE   Mark S

Mark S

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 152 posts

Posted 08 December 2017 - 09:07 PM

Cu lacrimi in ochi si durere-n suflet am vandalizat unul din monumentele industriei chineze, un radio cu autoscan si lanterna, cumparat mai demult din magazinele "de 38". Nu spun pretul ca-i rusine :d 

Integratul este CD9088, replica lui TDA7088T, "fratele" lui TDA7000.
In primul rand i-am scos dioda varicap de autotuning si i-am facut acord "normal", ptr a testa banda de frecvente in care poate lucra. Prima surpriza placuta: merge de la sub 100KHz pana la peste 250MHz ( exemplarul testat a atins 288MHz )
2. Asa cum anticipam, daca se reduce gradul de modulatie, NBFM mai exact, se aude cristal! Mai am un receptorpe unde scurte de NBFM, cu integratul specializat MC3631...prin comparatie "chinezaria" il depaseste de departe. Testul a fost facut pe 5.45 MHz/NBFM 
Totusi, in varianta industriala cu FI pe 70KHz, banda de trecere e prea larga. M-am inspirat din schema cu TDA7000 postata mai sus de @gica70 si i-am redus FI la cca 15KHZ, iar banda s-a redus corespunzator si se aude mult mai tare, la acelasi grad de modulatie. 

3. I-am pus varicapul la loc, pastrand si acordul cu condensator variabil. Am folosit autoscanul lui pe post de CAF. Alta surpriza placuta: CAF-ul e atat de eficient incat odata postul receptionat, degeaba invart de condensatorul variabil, nu prea brusc, ramane pe receptie ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.  La fel, nu pierde postul nici daca pun degetul ( nu prea apasat ) pe bobina de acord! Un asemenea receptor, practic nu are sanse sa se dezacordeze. 
Are si muting, este deci cipul perfect ptr scopul din topic. Si costa cat 2 tigari :) 

#64 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 8,838 posts

Posted 08 December 2017 - 09:26 PM

Pai atunci fa-ti parasetu' vietii in CB cu NBFM , dar nu mai polua subiectele altora :) , ca nimic nu se uita si nu se iarta .
Eu am timp destul ...

Edited by Victor, 08 December 2017 - 09:28 PM.

#65 OFFLINE   Mark S

Mark S

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 152 posts

Posted 08 December 2017 - 09:39 PM

Adevarat, dar macar la asta ideea e 100% romaneasca.... :)

PS: am facut totusi o evaluare gresita in ce priveste CD9088. Nu costa cat 2 tigari, ci mai putin decat o tigara. Am comandat 20 bucati aseara, la pretul de 2.92$ toate. Un pachet de tigari e vreo 4 $...

Edited by Mark S, 08 December 2017 - 09:42 PM.

#66 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 8,838 posts

Posted 08 December 2017 - 10:00 PM

CB-ul nu e bun de Paraset , datorita propagarii specifice in 27 MHz .
De aia Paraset-ul si altele inrudite , foloseau spectrul HF intre 3 MHz si 8 MHz , utilizabil la distante mari , doar noaptea .

#67 OFFLINE   gica70

gica70

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,156 posts

Posted 09 December 2017 - 08:57 AM

Un up converter, ceva..

#68 OFFLINE   Mark S

Mark S

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 152 posts

Posted 09 December 2017 - 12:39 PM

merge de la sub 100KHz pana la peste 250MHz ( exemplarul testat a atins 288MHz )
Testul a fost facut pe 5.45 MHz/NBFM 

Am specificat ca merge full band, din unde lungi pana aproape de limita de sus a VHF. Deci include undele scurte, CB, FM comercial, iar testul a fost facut pe 5.45MHz, deci in acelsi interval de frecvente al parasetului. 

On topic, am cautat un receptor cat se poate de simplu dar performant ptr canalul 22 al benzii CB, cu NBFM. Fiind vorba de o frecventa fixa, receptorul trebuie sa fie cat se poate de stabil si sa aiba muting.  CD9088 indeplineste toate conditiile.

#69 OFFLINE   gica70

gica70

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,156 posts

Posted 09 December 2017 - 04:24 PM

Am vrut sa-l necajesc pe Victor!

#70 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 8,838 posts

Posted 09 December 2017 - 04:29 PM

Nicio problema , totul se contorizează .
Dar asta nu face din CB un campion al legăturilor QRP , stabile si predictibile
dincolo de orizontul electric .

Edited by Victor, 09 December 2017 - 04:31 PM.

#71 OFFLINE   Mark S

Mark S

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 152 posts

Posted 10 December 2017 - 06:17 PM

Intamplator am gasit un "user" si un experiment de care uitasem cu desavarsire:

https://www.elforum....e-vhfuhf/page-3

Numitul "Nea Gogu" sunt tot eu  :rade: E un cont la care am uitat si mailul de logare si parola...

Uitasem si ca TDA7088, actualmente CD9088, merge si pe post de VFO ultrastabil, pilotat de cuart sau de un PLL, intr-o maniera inedita. Adica e bun si la emisie, pe frecventa de baza direct, fara a mai fi nevoie de etaje multiplicatoare de frecventa. Si poate avea mai multe aplicatii interesante, de care acum mi-am amintit. 

Explicatia data in topicul ala e destul de incalcita, nu prea aveam timp de experimente pe atunci...

Edited by Mark S, 10 December 2017 - 06:43 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#72 OFFLINE   gica70

gica70

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,156 posts

Posted Yesterday, 10:33 AM

Pai fi dragut ca si pana acum si arata schema VFO-ului cu pilotarea cristalului!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users