Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Receptor simplu CB/NBFM


Mark S

Postări Recomandate

Deja nu mai seamana de loc cu un simplu receptor bagat intr-o cutie de chibrituri .

Problema care se pune cred eu , ar fi stabilitatea in frecventa pe canal . In CB canalul are o latime de banda de aproximativ 30 khz . Extrem de ingust . Daca mai socotim si ecartul cu canalele adiacente de aproximativ 5 khz pe fiecare parte .

Din cate am inteles receptorul se 'livreaza' presetat doar pentru canalul 22 .

Asta implica o stabilitate foarte mare .

 

Alta varianta pe care o vad , ar fi un receptor de banda larga dar cu filtre de banda ingusta pe quartz la intrare

Si aici se pune problema filtrului .E nevoie de selectarea quartz-urilor pentru a se stabili latimea de banda necesara .

Editat de ndor
Link spre comentariu

Schema de aplicatie ( TDA 7000 ) , " aplicata " la CB , am realizat - o personal . E foarte stabila ... si cu CV , si cu varicap , si cu acord fix . Se poate atasa O.L. cu cuart . Incape intr - o cutie de chibrituri , antena este firul de la casca ., cuplat corespunzator . A se citi pana la capat , CU ATENTIE , pdf - ul de la postarea 20 . S - au realizat telefoane cordless comerciale , daca nu erau stabile dadea lumea cu ele de pamant . In fine ... nu tin sa conving pe nimeni . Pentru mine nu mai e de interes ... daca am nevoie folosesc ICOM IC - R5 , sau R20 . Sau ceva Yupiteru MVT - 7100 ... functie de dispozitie . Asta la portative . Pot atasa foto .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Mica deriva de frecventa nu se datoreaza integratului-toate au regulator de tensiune intern, sunt stabile termic. Circuitul extern LC poate duce in timp la o deviatie semnificativa, chiar daca e realizat ingrijit. Asa ca e bun un reglaj de preferinta potentiometru-dioda varicap, in limitele a plus minus 500Khz sa zicem, in jurul frecventei de 27.225. Cu ocazia asta se pot receptiona si alte canale.

 

Initial, inainte de a ajunge la TA2003, am experimentat cu TDA7000 si LA1800. Poate am gresit ceva...nu stiu, ambele nu demodulau prea bine, parca se "innecau" intr-un fel. Probabil din cauza ca filtrele lor FI nu sunt chiar eficiente. In schimb ambele au mers perfect ca demodulator FM pe FI de 455Khz, dupa filtrare clasica, cu filtre ceramice.

In schema de la postul 22, unele valori ale condensatorilor, nu mai stiu acum care, sunt GRESITE! In pdf-ul de la #20 sunt valorile corecte.

Link spre comentariu

Indiferent de integratul folosit (ori alte solutii constructive), conditia necesara pentru o receptie sigura si de calitate este stabilitatea oscilatorului local.

Doar vorbim despre zona superioara a undelor scurte (ca frecventa), canalul 22 CB, 27.225 MHz, modulatie de frecventa cu banda ingusta.

Daca (intr-un exercitiu de imaginatie) m-as apuca sa produc receptoare pentru canal fix (22 CB), solutia ar fi doar una : oscilatorul local pilotat cu quartz.

La prima vedere apare un mare inconvenient, necesitatea unui quartz pe frecventa precisa de 27.725 kHz, in conditiile unei frecvente intermediare de 500 kHz (exemplu). Acum vreo 15 - 20 de ani se puteau comanda loturi de cristale pe frecventa dorita, banuiesc ca si acum este posibil (daca nu in Ro, altundeva).

 

Eventualii cumparatori (neelectronisti) ai unor astfel de receptoare cu siguranta sunt reticenti la "rotite" cu ajutorul carora trebuie sa "nimereasca" canalul 22, ei ar dori un aparat acordat invariabil pe 27.225 caruia sa-i dea "switch on" si gata.

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu

@ Rx-Tx

Ta2003 are la pinul 5 masurator de camp, din care, prin intermediul unui tranzistor se poate facee squelch. Am preferat Ta2003 in locul lui MC3361 ptr ca este f ieftin, usor de gasit, extrem de simplu si nu necesita bobine nici pe FI, nici pe discriminator.

 

Cu stabilitatea intradevar poate fi o problema. Quarturi care se potrivesc canalului 22 plus sau minus FI data de filtrele ceramice, nu am gasit.

CXA1191 pare a fi "candidatul ideal" ptr ca are functie CAF. In plus are si iesire pe difuzor (0.5W parca), masurator de camp ptr squelch si, la fel, nu are nevoie de bobine pe FI si demodulare. Nu am CXA1191 deocamdata, am incercat cu "fratele" lui, CXA1019...dar n-a mers. Nu suporta FI pe 455 Khz.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări