Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Programator care nu programeaza


Postări Recomandate

Scuze pentru inca in topic facut pe o tema deja discutata, dar sfaturile gasite in celelalte topicuri nu m-au ajutat deloc.

Am facut programatorul asta: http://www.aftehnica.ro/programatoare/p ... /info.html

Am win xp si icprog si un pic 16f628.

E setat pe windows api (doar asa face ceva).

Merge sa sterg, sa citesc, dar nu merge sa programez. Programeaza cu totul altceva.

Am legat lvp direct la masa si degeaba. L-am legat si cu o rezistenta de 10k si tot degeaba.

Am incercat si cu winpic si face la fel (citeste, sterge dar nu programeaza).

Ce-i fac?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Conexiunea pinului LVP la masa intr-o programare HVP (adica cu tensiune de 13.5V) face parte din folclorul PIC si este echivalent cu frectie cu galenica la un picior de lemn...

:smt005

Programatorul pare a fi JDM si merge perfect daca este facut cum trebuie.

Deoarece nu ai postat link exact spre schema care ai realizat-o nu pot sa ma pronunt de ce nu-ti merge.

Seamana schema ta cu asta:

http://www.pici.3x.ro/com_prg.html

?

Link spre comentariu

http://www.aftehnica.ro/programatoare/prog.html - asta e schema. pe pagina e si cablajul deja desenat. eu am copiat direct cablajul facut de ei.Intr-adevar e un JDM.Scrie chiar pe site-ul de unde am luat schema ca trebuie sa leg lvp la masa in cazul lui 16f628

Daca ar scrie ca trebuie sa te insori cu o blonda grasa daca programezi PIC16F628 si cu o bruneta scleptza daca programezi PIC12F675,ai face-o ? :smt005 Primul lucru intelept este intelegerea functionarii JDM si apoi care este diferenta intre LVP si HVP. In cateva cuvinte: Low Voltage Programming este algoritmul prin care programarea se face integral cu tensiune de alimentare de 5V. (JDM nu este un programator LVP). In LVP pinul de programare devine RB4/PGM care nu poate fi utilizat decat ca si intrare dupa ce operatia de programare se incheie. Din aceasta cauza RB4 necesita o rezistenta de 10K conectata la masa (ca sa nu ramana intrare flotanta si circuitul intern sa creada ca este in permanenta programare). In LVP nu se pot schimba fuzibilele, pentru ca sa rescrii orice fuzibil, inclusiv fuzibilul LVP ai nevoie de o programare HVP.High Voltage Programming utilizeaza pinul de programare MCLR/Vpp pe care se aplica +13.5V in timpul programarii. In timpul HVP nu conteaza ce se intampla cu pinul RB4/PGM. Daca totusi in urma unui HVP, fuzibilul LVP a ramas activat, este nevoie de o rezistenta de 10K la masa de pe RB4 pentru ca PIC-ul intelege ca va fi programat LVP pe viitor.Daca lucrezi cu JDM, nu vei face programare LVP, asadar la prima programare HVP dezactivezi fuzibilul LVP (LVP =0) care vine activat din fabrica si in felul asta nu-ti mai bati capul ce sa faci cu pinul RB4 in timpul programarilor viitoare.Am scris o poveste cum functioneaza JDM, pentru ca tipul care l-a construit desi a fost extrem de destept, n-a fost in stare sa explice corect mecanismul de functionare. Este atasata aici, poate te ajuta.Problema posibila pe care o ai este:- tensiune insuficienta pe Vpp (nu este peste 13V )- configurare defectuoasa a soft-ului de programare- programatorul nu este total flotat in timpul programarii- interfata seriala care nu asigura cel putin +/-8V nivele logice- scurt circuit pe programator sau sarcina prea mare pe circuitul de alimentare- zennere cu tensiune mai mica decat scrie pe ele (4.7V in loc de 5V si 7.8V in loc de 8V2) ca urmare a polarizarii cu un curent insuficient ca valoare (folositi diode de 0.5W din sticla)
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări