Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
hpavictor

RIP Crown Audio

Recommended Posts

Nu prea este ipocrizie cind vine unul si te cumpara cu totul ca companie si iti impune ca din COROANA sa ajungi sa fabrici cacaturile digitale actuale si altte mizerii la preturi de nimic.

Pina sa vina harman carton, nimic nu se asambla in china sau inafara uzinei din Elkhart.

Am discutat pe mesagerie privata sute de rinduri cu David Glass sau Kip Whitehead, unii din cei mai mari ingineri de la Crown, Glass mi-a scris, nu stiu ce vom face dar nu e de bine, se vor impune chestii, se va reduce personal, vor veni altii din alte companii.

Pina atunci Crown a facut numai amplificatoare serioase si ani de zile au fost No1 concurind direct cu Crest Audio, QSC Audio, rival principal.

E ca si cum unul vine si te cumpara pe tine vrei nu vrei cu totul si te obliga ca in viotubeamp sa pui cacaturi de lampi si de transformatoare ca sa le vinzi pe 2 lei, muuuulte, cantitate sa fie, asigurindu-te ca iti dau ei clienti.

Tot ce a fost "achizitionat" de carton, au redus substantial calitatea produselor in favoarea cantitatii si s-au dus la vale.

Nu mai gasesti un amplificator serios actual pe piata, stai sa cauti ratacite SH-uri de acum +30 ani ca sa ai ceva serios.

Powersoft amplif de top?

Poate pe hirtie...

Cind am sa vad un powersoft ca sustine ambele canale ASA, mai discutam:

Uite-l si pe 2 ohmi cum NU CLINTESTE:

Vrei sa vezi marele tau Powersoft?

Ia, [email protected] pe el:

Edited by Guest

Brandul meu este de vinzare, nu ma interesează ce se produce după, bani să iasă. Vezi cazul Abrahamsen / Electrocompaniet. 

Piața audio este moarta, imbalsamata și cu pomană de 14 ani, acum lumea nu dorește calitate, dorește o cutie care sa cinte și să facă și clătite sau omleta, dacă pe piața s-ar cere..... cu siguranță ar exista și calitate. Calitatea a fost mutată pe domeniul audiofil, invenție de marketing a celor care au intuit căderea pieței audio, aparate care au în spate povesti și basme se vind la preturi care nici nu pot justifica calitate, o alta politica de marketing , vinzi citeva aparate pe luna și firma supraviețuiește o perioadă de timp, fiind în general firme obscure, care au apărut peste noapte și au pretenții. 

Acum nici o sculă audio nu mai este hi-fi, trebuie sa fie musai audiofila, pentru ca în fiecare dimineață se naște cite un audiofil și trebuie sa cotizeze la fondul numit TAXA PE PROSTIE. 

Edited by BibanuBibi

Te vinzi pentru ca esti avid dupa bani, se pare.

Pentru mine banul nu inseamna totul, nu voi deveni EVER, SCLAVUL LUI al BANULUI!

Eu imi vind proiectele dar NU sint de vinzare ca OM (nu ma consider un brand desi pot fara probleme)!

Pentru mine piata audio nu este moarta deloc.

Nu mai am chef sa lucrez citi clienti as avea.

https://www.poweraudio.ro/forum/viewtopic.php?f=64&t=21194

https://www.poweraudio.ro/forum/viewforum.php?f=64

Edited by Guest

Te vinzi pentru ca esti avid dupa bani, se pare.

Fake news

Aș dori ca moderatorii sa aplice regulamentul,"avid după bani"... este o minciuna! Eu discutam doar de politici economice, politici de afaceri, consider că, cuvintul avid este jignitor pentru mine. 

Ok, reformulez, te vinzi pentru ca iti plac banii!

Cuvintul AVID nu este jignitor!

AVÍD, -Ă, avizi, -de, adj. Stăpânit de dorințe puternice, cuprins de interes (pentru lucruri folositoare); pasionat. ♦ (Peior.) Lacom. – Fr. avide (lat. lit. avidus)

Mult mai jignitor este  "dilaul" sau"dilaii" adica nebun(ii) sub o alta exprimare! :)

Sa iti caut postarile cu "dilaul"?

Edited by Guest

Inseamna ca DEX e scris de niste tantalai, degeaba...:rade:

Unii poate au si muncit de pe la virste fragede, nu le-a placut scoala si nu au primit de-a gata de la mami si tati...

Au trebuit sa se descurce singuri de la ZERO!

Poate de aia sint asa "incomozi" pe aici, pentru ca se descurca fara prea multa scoala!:88

Dar nu inteleg ce ai cu mine?

N-ai spus tu sa ne vedem fiecare de treaba lui?

Insisti sa iti calci in picioare cuvintul dat!

Pina acum ma zapaceai la telefon de Raimond de amplificatoarele lui ca il faci de 2 lei ca, aia ca ailalta, ca restul...

Ai vazut ca nu ti-am dat apa la moara si acum ce ai zis hai sa incep din nou sa ma iau de el (mine)...

Te deranjeaza cumva cele 2 proiecte noi ale mele de la sectiunea comerciale?

Am observat ca de cind le-am postat acolo, ai inceput sa ma iei din nou in vizor...

Alea sint doar inceputul!

Voi face printre altele si SMPS pentru alimentari amplificatoare pe tuburi cu anodica de maxim 850V/2A, cu PFC digital, activ, stabilizate.

Dar stai linistit, nu sint pentru .ro!

Sau daca place colegilor, de ce nu!

Daca vrei o punem de o afacere amindoi!

O sa vezi ca piata audio nu e moarta cum crezi!

Cel putin cind o parte din brand este Leco, garantat se vinde.

Edited by Guest

Ale cui or fi minutele alea?

Ampul este facut de Senia Music este un Mach Audio MA2400 2x1200W/2 ohmi.

Iata si o reparatie si modificare a unuia, a la "Leco":

Lungime.jpg

Lungime_2.jpg

Placa.jpg

Mos_Ars_1.jpg

Mos_Ars_2.jpg

Inlocuire_Ambele_Canale.jpg

IXTP.jpg

Schimbat.jpg

Asezare_SMPS.jpg

Prindere_Pe_Spate.jpg

Detaliu_Potentiometrii.jpg

Detaliu_Potentiometrii_2.jpg

Detaliu_General.jpg

Detaliu_Sus.jpg

Bloc_Sigurante.jpg

Senzor_Termic_cu_vaselina_siliconica.jpg

Pad_Siliconic_Autoadeziv.jpg

Calibrare_Sonde.jpg

Vedere_generala.jpg

Edited by Guest

Asta imi place, multumesc!

Insa nu imi place "destinantia" actuala a acelei realizari...:84

Edited by Guest

1 hour ago, Predator said:

lol. eu mi-am luat flegme de la un hinginer cand zisai ca powersoft e pentru fraierici 

cat despre cum merg treburile. lumea trebuie sa traiasca, firmele sa faca bani, ca nu sunt in slujba nevoiasilor. 

Powersofturile nu sint chiar asa de rele pe regim muzical cu crest factor mare 6-12db, programul de gen ii da timp sa faca recovery pentru racire, alimentare etc.

Insa daca ai un pasaj muzical foarte agresiv de bass, mergi pe 2 ohmi, prinzi si o curba de impedanta minima a ansamblului de boxe, urmarile sint usor de interpretat.

Comparativ cu o "vechitura" de 5000VZ, care nu clinteste din pmax out/2 ohmi, powersoft mai au mult de perfectionat la amplificatoare.

Despre limiter, nici nu are sens sa discut...

Edited by Guest