Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cata apa am in aer?


Vizitator

Postări Recomandate

Buna ziua,

Daca e cineva care mai cunoaste ceva formule, as vrea sa stiu cata apa am in aerul dintr-o camera. Cunosc volumul, cunosc temperatura si umiditatea relativa dar pentru simplificarea calculelor consideram 1 m^3 de aer, temperatura de 25 grade Celsius, constanta si umiditatea relativa constanta, sa zicem 65%. Doresc sa stiu intrucat ma bate gandul sa iau un dezumidificator si am vazut ca au niste valori de apa pe care o pot condensa intr-un interval dat (x litri pe 24 h, sau rezervor de x l incorporat). Sper ca astfel sa previn condensul pe geamuri iarna care vine. Calcule, recomandari sau alte solutii daca aveti la aceasta problema sunt bine-venite.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am higrometru, stiu cat este umiditatea relativa. Intrebarea e ca daca am 40 m^3 de aer cu 65% umiditatea relativa, la 25 de grade Celsius si vreau sa storc toata apa din el, cata apa obtin? 4 litri, 10, 16?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Trebuie să fii conștient că mare parte din umezeala din locuință provine de la cei ce o locuiesc, e apa eliminată prin respirație, dacă ai plante în camere, și acelea elimină apă.Deci niciodată nu vei elimina toată umezeala, chiar e dăunător s-o scazi sub 20-30%. Ce e peste 50% e în plus....

Practic vorbim de câțiva Litri în cazul tău...iar cel mai bun dezumidificator e aerisirea zilnică (5-10 minute geamul deschis complet) dimineața. Al doilea ca randament e aerul condiționat, dacă ai unul montat.Același principiu folosește și dezumidificatorul....

Link spre comentariu

In camera despre care vorbesc aerisesc zilnic, stau geamurile deschise si toata ziua, uneori las si o usa crapata catre camera de alaturi ca sa mai schimb aerul si sa nu il umezesc prea tare. De o saptamana am si jucaria aia si dimineata gasesc peste 60-63%. Seara pleca de la 50-53%. Singura sursa de umiditate sunt corpurile umane. Am si aer dar e in camera cealalta. Stiu ca folosesc acelasi principiu. Aerul are si functie de dezumidificare chiar. Stiu ca asta iarna am avut probleme cu condensul si as vrea sa o tai din fasa anul asta. Inca nu a aparut dar pe masura ce se va raci afara o sa apara si el.

Link spre comentariu

De condensul de pe geamuri nu scapi nici cu dezumidifacatoare industriale. De condensul de pe pereti scapi placand peretii exteriori la interior cu polistiren expandat de 2-3 cm. Intr-o casa locuita dezumidificatorul nu are nici un efect. Pur si simplu diferenta de temperatura dintre suprafata rece si aerul cald este prea mare si apare condensul. Singura solutie e sa ridici temperatura suprafetelor reci (la geam e imposibil).

Uite niste link-uri unde poti sa iti calculezi punctul de roua:

http://www.kefa-international.com/ro/taupunktberechnung.html

http://www.misiuneacasa.ro/temperatura-de-roua

Link spre comentariu

Evrika! Imi pun luneta de dacie! O incalzesc electric si scap! Radem, glumim, dar cred ca si din acest motiv, un mare fabricant de ferestre face fereastra cu rama calda.


post-249000-0-85517300-1505145545_thumb.jpg

 

Valori in momentul asta.

 

post-249000-0-87076300-1505145583_thumb.jpg

 

Valori maxime in ziua de azi.

 

post-249000-0-15030800-1505145621_thumb.jpg

 

Valori valori minime in ziua de azi.

Link spre comentariu

De condensul de pe geamuri nu scapi nici cu dezumidifacatoare industriale. De condensul de pe pereti scapi placand peretii exteriori la interior cu polistiren expandat de 2-3 cm. Intr-o casa locuita dezumidificatorul nu are nici un efect. Pur si simplu diferenta de temperatura dintre suprafata rece si aerul cald este prea mare si apare condensul. Singura solutie e sa ridici temperatura suprafetelor reci (la geam e imposibil).

Uite niste link-uri unde poti sa iti calculezi punctul de roua:

http://www.kefa-international.com/ro/taupunktberechnung.html

http://www.misiuneacasa.ro/temperatura-de-roua

Aoleu, tata (...) daca taceati, filosof ramaneati.

Cand m-am mutat la bloc, cladirea fiind nou-nouta, umiditatea era fenomenala, luna martie, racoare, finisajul s-a facut peste iarna, etc-am cumparat un dezumidificator Trotec TTK-50, vreo 700 de lei, ~250W consum de energie, in prima saptamana a scos cca. 20-25 litri/zi de apa, trebuia sa ma scol noaptea sa-i golesc cuva unde se aduna apa, apoi in saptamana a doua mai putin 7-8 litri, o luna si ceva a muncit din greu, probabil a extras din aer pe la 7-800 de litri de apa, aproape un metru cub...condens pe geamuri aveti doar daca umiditatea din incapere trece de 55%, ceea ce e oricum nesanatos, umiditatea trebuie mentinuta in intervalul 45-55%, sau daca sunt geamuri de proasta calitate, cu Low-E nu aveti picatura de condens.

 

Higrometrele analogice sunt niste aiureli, o banda metalica peste care s-a lipit o banda de hartie impregnata cu clorura de calciu, precizie zero, nu e bun de nimic, dar costa de la 5 lei. Mai bine beti o bere.

Termometre cu higrometru gasiti de la ~30 lei, sunt excelente oricat ar fi de chinezarii, pilotarea cu quart isi spune cuvantul.Iata o comparatie intre unul Made in Germany si unul chinezesc pe care l-am luat de pe okazii(chiar mai bun decat cel nemtesc):

higro_compare_2.jpg

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

Umiditatea depasea 100% in cazul meu, era dezastru, fiind peretii neuscati. In prezent mai functioneaza doar pe balcon iarna, la uscat rufe- in 6-7 ore le usuca perfect. Nu-i fac reclama, recomand orice dezumidifator, cu siguranta oricare e bun, daca se alege pentru o suprafata cat mai mare, doar pretul aparatului si consumul de energie e limita...insa e un aparat de nelipsit dintr-o casa, mai ales daca exista cea mai mica problema cu umiditatea.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări