Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema urcare/coborare masa FUS 22


Vizitator Laszlo

Postări Recomandate

Vizitator Laszlo

Salut,

 

Am reusit sa scot stifturile.

 

Azi merg sa cumpar rulmenti si sa ii schimb.

 

Sper ca se rezolva problema.

 

In poza am marcat conicitatea stifturilor si directia lor in ansamblu

 

Revin cu detalii cand reusesc sa montez inapoi totul in freza.

 

 

post-264559-0-05440600-1505809089_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator Laszlo

Salut,

 

Am schimbat rulmentii si am montat totul la loc.

 

Situati s-a ameliorat insa tot nu merge lin urcarea si coborarea mesei.

 

Pot sa ma mai gandesc la restul rulmentilor de la surubul care ridica masa. Se pare ca e si acolo o problema.

 

Este cineva in zona Timisoara Arad care are o freza Fus 22? Sunt curios sa vad cum merge urcarea coborarea la o alta freza.

 

Cei care aveti FUS22 cat efort trebuie sa depui cand urci masa si cum se simte maneta? Trepideaza?

 

Mersi !

Link spre comentariu

eu am reparat un fus 22. Cobora usor si urca ceva mai greu datorita greutatii. Cauzele posibile ar fi surubul stramb (dar asta nu cauzeza trepidatii ci doar actionare mai grea in anumite pozitii a rotii de actionare), pene prea stranse (nu ai trepidatii) angrenajul conic uzat sau cu joc f mare (aici poti avea trepidatii) sau crabotii care schimba sensul sa nu cupleze corect

Link spre comentariu
Vizitator Laszlo

Salut,

 

Multumesc pt raspunsuri,

 

Pe surub sunt 3 rumneti, unul de presine si 2 radiali.

 

Am sa desfac surubul si restul rulmentilor. Revin cu detalii cand reusesc.

 

O zi faina!

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator Laszlo

Saluteare,

 

Weekend-ul acesta am reusit sa rezolv problema.

In urma cu aprox o luna am cerut ajutorul lui Cristi, coleg de la lucru pt sfatuire tehnica si ridicare de greutati. Masa, consola si mecanismul de avans erau prea grele ca sa le demontez singur de pe batiul frezei.

Am demontat mai intai masa orizontala apoi consola impreuna cu mecanismul de avans de pe ghidajele batiului.

 

Avand separat acum mecanismul de avans pe bancul de lucru, am inceput sa studiem problema mai atent. Maneta care actioneaza surubul de ridicare a mesei mergea greu si fara sarcina. Am inceput sa demontam surubul din mecanismul de avans si surpriza: roata dintata era forfecata pe axul surubului, stiftul conic care tine roata dintata in pozitie era rupt, Roata dintata a "urcat" mai sus si apasa cu presiune prea mare pe roata dintata verticala care vine de pe axul manetei. Motiv pt care dintii sareau din gaura in gaura.

 

Dupa cateva ore de lucru am reusit sa scoatem surubul si rulmentii din mecanismul de avans.

 

A ramas sa repar tot mecanismul inclusiv cel de decuplare automata a avansului in cazul in care masa ajunge la inaltimea dorita, deoarece si acela era defect, cel mai probabil asta a fost cauza: masa a urcat prea mult, s-a blocat si apoi s-a forfecat pinionul orizontal pe surub rupand stiftul conic, urcand prea sus si apoi apasand prea tare pe pinionul pereche.

 

Cu aceasta ocazie am reconditionat si mecanismul de avans, rulmenti schimbati/curatati de vaselina intarita, totul a fost uns si mecanismul de dezactivare a avansului a fost reparat.

 

Blocul de avans din spate, mecanismul de decuplare automata a avanului pe orizontala si vericala.

post-264559-0-01743900-1515920121_thumb.jpg

 

Dupa reparatie:

post-264559-0-30198000-1515920659_thumb.jpg

 

 

Multumesc pt ajutor celor implicati !

 

O zi faina,

Laszlo

 

 

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări