Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sa scriem româneste


Postări Recomandate

adică fără dezacoarde, chestii... ştiu, e grele...

 

dar şi să scrii cu sh, tz, şi alte alea e cam "tot aia".

 

unii dintre noi ştiu să activeze, şi chiar folosesc layoutul .ro oferit de microsoft astfel încât se poate scrie (destul de) comod cu diacritice.

 

însă există şi o altă metodă, zic eu, mai bună:

http://www.secarica.ro/html/ro_kbd_winxp.html

 

PS: ar fi o idee dacă aveţi imprimantă, sau acces la una, să scoateţi layoutul şi să-l puneţi undeva la vedere când staţi la calculator... până când vă obişnuiţi...

 

PS2: văd că phpbb-ul nu vrea diacritice în titluri... bine că măcar apar cum trebuie în postul în sine...

 

apropo, eu folosesc encodingul UTF8.

dacă folosiţi encoding diferit, atunci apar tot felul de semne ciudate în loc de diacritice.

iar UTF-ul a cam ajuns standard în materie: până şi sistemele embedded îl folosesc...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Tavi... tu ce crezi: dacă tu, ca român, nu te deranjezi să scrii româneşte, crezi că ceilalţi au să se deranjeze???şi apropo de nişte posturi ale tale în care făceai mare caz că toată lumea face gură, dar nimeni nu se implică... nu ţi se pare că faci exact la fel???(mamă, ce mă calcă pe nervi layoutul ăsta!!! sunt obişnuit cu ăla din windows, cu diacriticele puse pe tastele [ ] \ ; ' ... şi am acum o rată de tastat mizerabilă: mi-au trebuit 10 minute pentru postul ăsta!!!!)

Link spre comentariu

spune concret ce posturidaca e vorba de cel cu revista , nu vad legaturaeu am spus clar : un post de genul - hai sa facem ceva , dar faceti voi , eu sunt doar cel cu vointa , mi se pare total inutilcine vrea sa faca ceva sa demonstreze ca face , de dat din gura e usor astept sa imi arati si restul posturilor in care eu spuneam ca toti dau din gura si in care eu am zis ca fac ceva si nu am facut apropo, eu scriu romaneste cand discut cu romani , faptul ca softul nu are instalate diacriticele nu are legatura cu limba in care scriuplus ca mi se pare cel putin comica ( in afara d efaptul ca e inutila ) dorinta de a face pe englezi sa scrie romaneste au mai fost incercari de a face o limba universala si au dat gres - esperantodoar nu vrei sa facem limba romana universala

Link spre comentariu

te pomeneşti că limba în care ai postat mai sus e română... ciudat!!!io am învăţat la şcoală de anumite litere FOARTE ciudate pe nume ş, ţ, ă, â...sau de la loviluţie încoace e "cul'n'trendy" să nu mai scrii cu diacritice???

faptul ca softul nu are instalate diacriticele nu are legatura cu limba in care scriu

păi nici driverele pentru placa grafică nu le ai instalate de la bun început... dar văd că nu te deranjează să le instalezi manual!!!şi era vorba despre altceva: dacă vorbitorii de engleză, fie ea britanică sau americană ţin MUSAI ca toată lumea să ştie limba engleză ca să le folosească produsele, sau să le înţeleagă literatura, arta, de care-o fi şi cum o fi (tembelă sau nu!!!), mi se pare corect ca eu, ca vorbitor de limba română să am exact aceeaşi pretenţie în ceea ce priveşte limba română!!!şi te întreb iar, că văd că ai evitat să răspunzi: dacă tu, ca român, nu te deranjezi să scrii româneşte, crezi că ceilalţi (precizez acum: non-români) au să se deranjeze???
Link spre comentariu

ti-am raspuns , dar vad ca pricepi mai greu de la un timp faptul ca nu am instalat un utilitar pentru a scrie cu diacritice nu inseamna ca scriu in alta limba decat limba romanadaca tu te-ai trezit cu capul sub pat azi si ti se pare ca esti mai destept fata de mine daca folosesti diacritice e problema ta iti mai raspund odata , daca nu ai inteles nici acum :strainii nu au motiv sa scrie in romaneste , noi avem motiv sa scriem in engleza

Link spre comentariu
dacă tu, ca român, nu te deranjezi să scrii româneşte, crezi că ceilalţi (precizez acum: non-români) au să se deranjeze???asta era întrebarea!!!

ti se pare ca esti mai destept fata de mine daca folosesti diacritice

nu de asta e vorba... dar poţi să crezi ce vrei.
Link spre comentariu

cred ca va sicanati degeaba, si va asigur ca daca scriam cu pixu scriam cu diacritice, din motive practice scriem majoritatea fara diacritice dar asta numai la tastatura . Eu vroiam sa pun pe tapet altceva dar nu e chiar off topic. Ce parere aveti de felu in care schimba astia limba romana dupa cum vor ? Cand eram in scoala generala am aflat ca trebuie sa scriem sunt in loc de sînt precum si tratamentu diferential al literei î la inceput si interior de cuvant. Mai recent se scrie legat "nici un", "nici una" etc. Pai daca o institutie care se numea odata ministeru de interne, apoi ministeru administratiei si internelor iar acum ministeru internelor si reformei administrative pe viitor ministeru mamei omida :smt003 schimba regula prioritatii in sensul giratoriu ne conformam ca altfel bulim masinile, dar cu limba romana eu nu prea sunt de acord. Maine poate va trebui sa scriu "deacord" si daca nu o so fac o sa-mi zica vreunu pe forum ca nu scriu romaneste. Vroiam sa zic ca scriu cum vrea muschiu meu :smt003 si nu simt deloc ca-mi bat joc de limba romana, au altii "grija" de asta .

Link spre comentariu

Explicatia e ca traim vremuri asemanatoare celor fanariote cind tara era condusa cu orice altceva decit cu capul. Si atunci si acuma aveam domni straini, sau vinduti strainilor, care fac totul ptr avere, nu aveam armata dar aveam agie (azi ar fi politie si jandarmerie) care erau indreptate impotriva oricui ar deschide gura, iar poporul traia de azi pe mîine in prostie si lipsa de carte.Ce rost are sa te ocupi de cultura, ca demnitar, daca nu-ti trebuie scoala sa numeri banii?Pina la urma cred ca special strica cei de la Academie limba si normele ei ca sa nu mai para cei de sus agramati si inculti... care este.Pe mine ma supara si altceva: sintem singurul popor din lumea asta mare care se mai bucura dupa 1900 de ani ca a fost infrint de un inamic caruia i se tot ridica osanale si azi. Cum ar fi sa se bucure irakienii azi ca i-au cucerit americanii? Nu ma mira felul asta de gindire, el a fost prezent in toate epocile istorice la unii dintre bastinasi, asa si in Septembrie 1944 erau unii care se bucurau pe Calea Victoriei in Bucuresti strigind: ''Stalin si poporul rus, libertatea ne-a adus!''. :axe:

Link spre comentariu
  • 11 luni mai târziu...

...asa si in Septembrie 1944 erau unii care se bucurau pe Calea Victoriei in Bucuresti strigind: ''Stalin si poporul rus, libertatea ne-a adus!''. :axe:

Asta era prin anii '48-'50. Adica atunci cand toti puturosii care si-au vandut pamantul pentru beutura au intrat in colectiv (cu curu' gol, ca altceva n-aveau) si au inceput vanatoarea de chiaburi, adica de oameni care au avut cap si au inteles ca din munca se poate trai. Iti pot povesti (din auzite de la cei mai batrani ca mine) foarte multe despre perioada respectiva. Asta mai ales pentru cine regreta comunistii.
Link spre comentariu

Eu stiam ca mai intai s-a scris "sunt", pe urma, nu stiu cand, s-a schimbat. La scoala am invatat cu "sint". Dupa revolutie s-a trecut iar la "sunt".De unele am aflat, spre rusinea mea, foarte tarziu. De exemplu ca verbul "a trebui" nu are plural. E gresit "ei trebuiau sa faca", e corect "ei trebuia sa faca". Odata cu trecerea la "nicio" in loc de "nici o" am inteles ca se accepta si forma de plural a verbului "a trebui".Orice limba evolueaza si se transforma in timp, e absurd sa te opui la asa ceva.Engleza nu o foloseste nimeni pentru ca asa vor americanii ci pentru ca, indiferent daca ne place sau nu, a devenit o limba universala.Asta e realitatea, e absurd si sa te opui realitatii.

Link spre comentariu

Prostia cu ''sunt'' vine de la teoria latinist?, dezvoltat? de ?coala Ardelean? sub presiunea maghiarizarii românilor din Ardeal si aparut? concomitent cu dezvoltarea bisericii greco-catolice. Normal e ca disp?rind aceste amenin??ri istorice s? se revin? la normalitate ?i s? renun??m la teorii învechite ?i oportuniste, pe care multi savan?i str?ini (pe care nu-i lu?m în seam?, c? noi sîntem mai de?tep?i...) le-au contrazis. E vorba desigur de abera?iile cu scrierea lui â, Â, î, Î ?i a unelor variante ale verbului a fi. S-au renun?at la unele din aceste prostii în 1907 ?i apoi prin 1930. Ast?zi sîntem înapoia?i din nou cu peste 100 de ani.

Noile norme propuse (nu sînt obligatorii, de?i trep?du?ii din înv???mînt sus?in asta) de bordelul numit ''Academie'' (plin de fosile comuniste care ?i-au pus cenu??-n cap) au fost scoase din burt? în Februarie 1993, probabil la presiunea politicului din acea vreme care avea mare nevoie de o ,,fa?? uman?'', cu care s? mai închid? gura celor care-l criticau, majoritatea fiind babalîci n?scu?i ?i educa?i înainte de anii 50. Decizia s-a luat f?r? consultarea speciali?tilorde la Institutul de Lingvistic?. S? nu uit?m ?i cine conducea în acei ani Academia, un evreu impus la conducere de aripa vechilor cominterni?ti din fostul PCR (Saul Bruckner, alias Silviu Brucan, G. Maurer, P. Roman, N. Militaru, Ion Iliescu...), care a reajuns la putere prin lovitura de stat din 1989. Dar asta e o alt? poveste, mult mai politic?... :smt018

În leg?tur? cu folosirea corect? a limbii române la manipularea calculatorului, dupa 10 ani, Institutul de Lingvistic? trimite c?tre aceea?i Academie urm?toarea not?:http://www.secarica.ro/InstitLingvTastatura-20031008.pdf

Ceva similar se întîmpl? în fostele colonii, unde influen?a limbii cotropitorilor se men?ine în continuare.

Cred c? interna?ionali?tii care nu-?i iubesc propria limb? matern? se bucur? de moartea lui G. Pruteanu. :smt021

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări