Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
rumburake

Zgomot retea in subwoofer

Merita importatorii reclamatie pentru zgomot in boxe pe care nu il pot repara?  

78 members have voted

1. 1. Merita importatorii reclamatie pentru zgomot in boxe pe care nu il pot repara?

• da, sunt magari
      52
    • nu, esti un fraier
      27

Recommended Posts

Salut!

Nu stau prea bine cu electronica. Doresc sa scot zgomotul din boxe care se aude cand le bag in priza.

Am cumparat din Cora cu 107lei boxe 5.1 Buntz HT-102 (25+5x5W). Cand le bag in priza brum. Brumul se aude mereu, indiferent de volum, sau daca e in stand-by. In rest se aude cum ma asteptam, dar e deranjant brum-ul cand e liniste.

Ma duc la service in Ferentari (iar era sa ma pierd pe-acolo) si imi zic baietii ca nu se poate face nimic, imi arata ca toate au zgomotul asta. :toimonster:

Vreau sa pun un filtru de zgomot pe iesirea sursei. Am aflat ca cel mai simplu si ieftin filtru e un condensator pus in paralel cu consumatorul.

Ce condensator e recomandat?

De exemplu:

- am vazut un condensator electrolitic 6800uF/35V la 3.7 lei :

http://www.e-piese.ro/shop/6800uf/35v.html

- dar mai au si condensator electrolitic "filtraj" de 150000uF/25V la 9.5lei:

http://www.e-piese.ro/shop/15000uf/25v_filtraj.html

- si mai exista si condensator electrolitic "filtraj" de 6800uF/63V la 9.9lei:

http://www.e-piese.ro/shop/6800uf/63v_filtraj.html

Nu stiu exact ce vor sa zica prin "condensator filtraj"; mi-a zis cineva sa am grija ca un condensator prea mare "strapunge puntea"

Am atasat 2 poze anotate cu sursa si placa.

V1 si V2 sunt bornele sursei.

D1,D2,D3,D4 sunt diodele din punte.

C este condensatorul deja existent.

Iesirea specificata a sursei: 10V~1.3A

Tensiuea masurata la iesire V1-V2 = 11.3V~

Tensiunea masurata la bornele condensatorului C: 13.8V si 29.8V~

Condensatorul: 3300uF/16V

Trebuie inlocuit condensatorul C? sau se poate pune unul in paralel?

Care e capacitatea maxima recomandata, suficienta pentru scoaterea zgomotului?

Va multumesc!

Cum ai masurat tensiunea alternativa pe condensator?Verifica daca nu sunt diode in scurt din cele 4 care formeaza puntea.Daca totul este ok , scoate condensatorul de 3300 si monteaza unul de 6800uF/35v in locul lui.Atentie la polaritate!Pentru un test rapid poti lipi pe spatele cablajului condensatorul de 6800uF pe terminalele celui de 3300 sa vezi daca a disparut zgomotul.Dupa ce totul este functional poti monta in paralel pe fiecare dioda din punte un condensator de 10 - 47nF tot pentru reducerea brumului.

cred ca "brum" ul tau este cauzat de transformator. Incearca sa identifici sursa sunetului. Am vazut cateva sisteme similare cu un trabsformator galagios de nu se putea. Oricum, din transformatorul ala.... nu prea scoti puterile alea de pe boxe...

"Cum ai masurat tensiunea alternativa pe condensator?"Cu un multimetru hobby, de-asta galben. Merge intr-o singura directie (daca-l pun invers arata 0). Nu stiu daca are sens ce zic. :)Diodele sunt ok, cam 5V pe fiecare.Un prieten zicea ca a calculat si ca o sa-mi dea un condensator 1000uF - dar cica e unul mare ca dimensiuni.Revin cu rezultate.

ia 3 condensatori de 6800, aceeasi tensiune cu aia de 3300 de pe placa si monteaza-i in paralel cu aia existenti, vezi ce rezultate obtii.

"Cum ai masurat tensiunea alternativa pe condensator?"

Cu un multimetru hobby, de-asta galben. Merge intr-o singura directie (daca-l pun invers arata 0). Nu stiu daca are sens ce zic. :)

Diodele sunt ok, cam 5V pe fiecare.

Un prieten zicea ca a calculat si ca o sa-mi dea un condensator 1000uF - dar cica e unul mare ca dimensiuni.

Revin cu rezultate.

ai greşit scala!!!

şi nu tensiunea pe diode te interesează, ci dacă mai sunt valide!!! (măsurătoarea asta o faci cu montajul NEalimentat!!!)

condensatorul ăla de 1000 de micro şi "mare ca dimensiuni" e inutil.

asta pentru că are o valoare mai mică decât cel deja existent, iar ţie îţi trebuie un condensator de capacitate mare, nu tensiune de lucru mare (parcă văd că ne spui că e de 350vCA condensatorul ăla...)

fă deocamdată ce a zis Blind, apoi şi ce ţi-a recomandat MiniTehnicus (in paralel pe fiecare dioda din punte un condensator de 10 - 47nF), şi dacă zgomotul persistă, schimbă traful cu un toroidal, de 2x12 V, la măcar 1 amper...

Brumul se aude mereu, indiferent de volum, sau daca e in stand-by.

Pe mine ma face sa cred ca e de la transformator brumul.....adica e bazait de transf.

Poate ai putea sa ne spui si ce integrate sunt pe acolo pe amplificare....sa facem o idee despre circuit...

Eu am votat cu NU.....de ce? pt ca sti cum e vb aia....dai un ban dar sti ca face....nu stiu ce pretenti poti avea la un sistem care costa o nimica toata....nu poti sa te astepti la multe de la el....avand in vedere ca la noi se gasesc numai chinezari facute pe vapor in drum spre magazin ........

Eu am votat cu NU.....de ce? pt ca sti cum e vb aia....dai un ban dar sti ca face....nu stiu ce pretenti poti avea la un sistem care costa o nimica toata....

E un punct de vedere.Eu stiam ce voiam de la boxele alea. E adevarat ca nu te atepti la aceeasi calitate a sunetului, sa zicem ca la un sistem de 4 ori mai scump.Dar ca sa o bagi in priza si sa bazaie fara motiv mi se pare penibil. E boxa si fara intrare si amplificare nu are voie sa bazaie ca asta face boxa: scoate sunetele pe care le vrei, poate mai prost, dar nu altele. Daca era aspirator nu ma suparam ca bazaie.Boxele aveau specificatii, daca pe ele scria "bazait in standby: 20dB" atunci eram de acord cu tine.Traim intr-o tara europeana, nu intr-un bazar din orientul mijlociu si diferenta e ca exista niste legi care protejeaza consumatorul.Pe de alta parte principiul "ia-l, ba, pe cel mai scump!" functioneaza de obicei... dar si cand te frigi.... :snakeman: P.S.: Cam acelasi lucru mi-a zis si baiatul de la service "pai nu trebuia sa cumperi... la pretul asta ce te asteptai?". Ca angajat al firmei cred ca nu putea sa faca o gafa mai mare.

Nu stiu daca ai observat...dar ei nu tin cont de pozitionarea transformatorului sau a sursei ( avand in vedere ca poate sa bruieze finalul ), sunt toate puse alandala....functioneaza....e ok...nu conteaa ca are zgomot de fond sau alte chesti. Lucrarea este facuta de mantuiala.....am observat asta la un sisten Genuius 5.1 reparat de curand. Avea ca final pt subwoofer TDA7294, transformatorul care alimenta tot subwoofer-ul nu depasea 120W, iar TDA 7294 era alimentat la 2x27 V si ca difuzor este unu care nu depaseste 30-40W.....mie unu mi se pare o nesimtire sa faci asa ceva, avand in vedere ca are un aspect igrijit si este destul de ieftin. Cat despre cei de la Cora....am observat ca au lucruri care sunt destinate oamenilor care au bani, amplitunere bla bla bla care costa ceva bani si produse care isi pot permite si oameni cu mai putini bani. Tin minte ca anu trecut in noiembrie cand miam luat eu laptop de acolo, mam dus la bancu de probe sa mil probeze.....inafara de faptul ca avea 2 laptopuri care avea acelasi pretz dar configuratie diferita, unu de 256 ram si unu de 512 ram,....ambele de acer....normal ca lam ales pe cel cu 512....cand mi la probat am avut surpriza sa mai descopar ca are 1.73 procesorul in loc de 1.66. Un alt baiat care era la alt "mester " de acolo isi luase un cd-player portabil care daduse pe el 600.000, avand in vedere ca unu de la sony era cam 2-3 mil....cand la probat...surpriza nu mergea....si baiatuld e acolo ia zis cam la fel cum tia zis tie...ce sa te astepti la bani astia........sunt sigur ca daca lua altcineva sistemul pe care il ai si tu nu baga de seama acel zgomot de fond, sti sunt unii care nu se pricep....sau nu ii intereseaza, atunci cand asculti muzica la el nu sesizezi acel zgomot.

Am mai avut la reparat sisteme din astea...sunt varza au 2 W pe satelit(ka2206) si 10 W pe woofer.Pune condensatori de 10000UF/16 volti pe alimentarile pozitive si negative...dar nu os a ajute prea mult..nici traseele de masa nu sunt prea reusite..etc..

desi e adevarata faza cu dai un ban da stii ca face,si asta sunt magari ca numai cct avem pe piata,daca vrei ceva ca lumea,trebuie sa strangi ceva bani nu gluma,sau sa ti-l faci singur :( romania...

Am votat cu NU si imi sustin parerea deoarece tu cand cumperi un produs il verifici i dai 10-20 de minue blana la maxim sa vezi cum se comporta apoi daca iti convine iei produsul daca nu asta e.Scapi de brum daca intre plusul puntii si condensatorul de filtraj pui doua rezistente de 1ohm la 2wati in paralel si intre minusul puntii si minusul condensatorilor de filtraj.Mai o varianta ar fi sa-i faci o spira in scurt pe traful de retea cu o bucata de platbanda de cupru izolata cu vopsea faci o spira strans legata de traf si lipita cu cateva puncte bune de cositor.Brumul mai poate prevenii de la condensatori de reactie ai circuitelor integrate am patit eu la o kinezarie un blestemat de 22micro avea electroliticul uscat si ampliful mergea ca tramvaiul.

Mai o varianta ar fi sa-i faci o spira in scurt pe traful de retea cu o bucata de platbanda de cupru izolata cu vopsea faci o spira strans legata de traf si lipita cu cateva puncte bune de cositor.

Ai uitat sa precizezi ca trebuie facuta spira prin exteriorul transformatorului, deci tolele sa fie cuprinse in intregime in spira, nu cumva sa puna peste infasurari numai. :weedman:

salutare tuturor...ma scuzati ca ma bag asa in dicutiile voastre dar am aceasi problema si eu la un sistem...am un sistem bots 5.1 (asa scrie pe el)se aude foarte bine si subu si satelitii , dar are acel brum de cand il bag in priza si pana il pun in stand-by sau pe mute.....acum as vrea sa stiu cum pot sa fac sa dispara acel brum ,vreau sa-mi spuneti cat mai sigur daca se poate face ceva sau daca cauzeaza cu ceva aparatului propriu zis pt ca e in garantie si sa ma duc sa-l skimb sau sa-mi iau banii inapoi daca poate sa apara probleme din cauza brumului