Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nu am prize cu impamantare


Postări Recomandate

Colegul de mai sus, e tabloul din casa asa cum a fost la fostul proprietar, nu eram eu tampit sa pun sigurantele asa.

Teoretic sunt electrician exploatare joasa si medie tensiune, un curs facut prin 2011 dar din pacate practica lipsa, am lucrat pe santier in instalatii electrice, bine nu faceam de capul meu, eram o echipa si ce spunea maistrul executam. Nu stiu atat de multe despre instalatii si sincer nu-mi place curentul, ma sperie.

O sa le schimb nu las asa ca e aiurea de tot.

Link spre comentariu

Pot sa spun ca am avut experiente neplacute. Cea mai urata a fost anul trecut, cand lucram pe santier, firma respectiva se ocupa si cu case inteligente, automatizari. Seful de echipa s-a gandit sa-mi faca o "gluma" n-a coborat sigrantele din panou in timp ce eu faceam legaturi la o doza urcat pe o scara metalica. Si am simtit din picioare pana in cap curentul, m-am aruncat nu stiu cum de pe scara tipand.

Link spre comentariu

Trebuie verificat daca nulul de protectie, chiar este legat la pamint . Masurind rezistenta dintre nulul de lucru si cel de protectie,aceasta ar trebui sa fie mai mica de 4 ohmi. Daca nu indica nici o rezistenta atunci n-aveti nul de protectie. In acest caz chemati un electrician care sa va lege nulul de protectie la pamint(centura de impamintare),dac-o aveti.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Fac pariu ca aveti sistem TN-C-S . Cum zice colegul mai sus trebuie verificat daca nulul de lucru are continuitate cu nulul de protectie. Siguranta diferentiala neaparat trebuie instalata cu declansare la maximum 30 mA , incercati sa mai trageti un al treilea fir de pamantae la fiecare priza din casa daca e cu putinta. Aparatele care au corp metalic si ca protectie au doar pamantare sunt incadrate in clasa I , iar cele care au carcasa de plastic si au si pamantare sunt incadrate in clasa II , aceastea au si doua patrate ca simbol , unul mai mic incarat intr-un patrat mai maricel si simbolizeaza dubla izolare; mai exista si clasa III de izolare , care nu mai are nevoie de pamantare deoarece se face separarea galvanica si tensiunea de iesire nu depaseste 50V a.c. ...


Pot sa spun ca am avut experiente neplacute. Cea mai urata a fost anul trecut, cand lucram pe santier, firma respectiva se ocupa si cu case inteligente, automatizari. Seful de echipa s-a gandit sa-mi faca o "gluma" n-a coborat sigrantele din panou in timp ce eu faceam legaturi la o doza urcat pe o scara metalica. Si am simtit din picioare pana in cap curentul, m-am aruncat nu stiu cum de pe scara tipand.

In limbaj penal asta se numeste tentativa de omor si se pedepseste cu inchisoare !!! Nu trebuie tolerat un asemenea comportament !!

Link spre comentariu

..................................................................................

In limbaj penal asta se numeste tentativa de omor si se pedepseste cu inchisoare !!! Nu trebuie tolerat un asemenea comportament !!

Mai sint boi din astia care cred ca fac glume! Numai ca atunci cind faci ''glume'' cu curentul, se poate intimpla o tragedie,mai ales daca persoana, cu care se face gluma, este mai fricoasa sau are probleme cu inima.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

,, Masurind rezistenta dintre nulul de lucru si cel de protectie,,-nu stiu citi ohmi/metru are conductorul dar cred o valoare 1 ohm e bine,sigur nulul este legat la pamint reteaua de distributie foloseste TNC-nulul de lucru si cel de protectie merg impreuna pina la ultimul tablou de distributie ,folositi o ,,siguranta automata bipolara" la esire veti avea faza Lsi nul de lucru N acum nulul de protectie PE este nulul care vine din reteaua de distributie,adica innainte de siguranta automata,acum am ajuns la TNC-S-schema de legare a neutrului din care S-nul de protectie separat notat in scheme cu PE.Legarea neutrului la pamint se face doar din motive de electrosecuritate,iar principala masura impotriva electrocutari este legarea la nulul de pritectie .

Am tinut sa arat ca nu exista dubii privind legarea nulului la pamint in reteaua de distributie (sau cladiri,al caror bransament electric este racordat la SNE)

Nu uitati de pericolul electric succes

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

In concluzie, acel al 3-lea fir, "impamantarea de protectie" nu "strica";

ramane problema ca apar costuri suplimentare (cablu in plus), dar si

lucrari (spart si reparat, sau amplasarea de cabluri aparente sau in pat,

chestie care unora nu le place, considerand-o "inestetica").

 

Altadata, cand se considera ca omenirea nu e chiar asa de handicapata

mintal, se putea baza pe un minim de discernamant (sau poate ceva

numit "cinic" <selectie naturala>?) si producatorul executa izolare cores-

punzatoare, iar utilizatorul RESPECTA cateva REGULI SIMPLE, ELEMENTARE,

si supravietuiam si fara atatea "protectii"....

 

E doar o observatie de-a mea....

Link spre comentariu

Ati auzit de accident?

Toti isi doresc sa respecte regulile... dar niciun regulament nu poate acoperi toate situatiile si scenariile posibile.

Aceste situatii, care apar rar, pot duce la raniri sau moarte.

Nu trebuie sa se intample decat o singura data, cu sau fara masuri simple, elementare, cunoscute la perfectie...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări